Site logo

Myślisz o dalszej nauce, ale nie wiesz co wybrać? Pokaż ten poradnik rodzicom! (wideo)

Wybierasz się na studia? Samodzielność i autonomia są bardzo ważnym elementem dorastania każdego młodego człowieka. Nie zawsze jednak świeżo upieczony maturzysta wie, jaką ścieżkę nauki, a potem kariery chce wybrać. Rolą rodzica jest pomóc w podjęciu decyzji, która może zaważyć o jego przyszłości. Przygotowaliśmy video poradnik, który pomoże w rozstrzygnięciu dylematów każdego młodego człowieka oraz kochających ich rodzicom. Jesteśmy przekonani, że materiał będzie pomocny dla wszystkich!

Wybór studiów w XXI wieku jest jak przedzieranie się przez gęstą puszczę. Nawet proste decyzje, że ktoś chce zostać nauczycielem albo biologiem, są dzisiaj problematycznymi wyborami, którym towarzyszy armia pobocznych komplikacji. Filologii jest dzisiaj bez liku, a biologię można ując w najrozmaitszy sposób. W obliczu wielopoziomowych i wieloaspektowych decyzji, młody człowiek może się zagubić albo przestraszyć, a decyzję podjąć należy. W takich momentach powinien wkroczyć rodzic, który wiedzą oraz wsparciem, pomoże dziecku w znalezieniu, a potem wkroczeniu na odpowiednią ścieżkę nauki, a efekcie kariery. Matura jest bowiem kluczowa w obowiązującym systemie rekrutacji. Przy naborach na studia liczą się przede wszystkim wyniki tego egzaminu dojrzałości. Najnowsze zmiany pozwalają uczelniom wprowadzać dodatkowe testy, ale na razie mamy etap przejściowy i nie słychać, aby nawet najlepsze uczelnie masowo wprowadzały dodatkowe kryteria przyjęć. Mało tego, taki egzamin nie może pokrywać się zakresem z jakimkolwiek przedmiotem maturalnym.

Zanim włączysz się w wybieranie studiów jako rodzic, musisz rozstrzygnąć dylemat czy w ogóle należy pomagać dziecku w tym procesie. Czy uczestniczyć w szukaniu odpowiedzi na te wszystkie pytania, jakie powinno sobie zadać przy szukaniu studiów. Opcja rób co chcesz ma sens w przypadku, kiedy Twoje dziecko jest dojrzałe, przyzwyczajone do podejmowania trudnych decyzji i ponoszenia za nie konsekwencji. Pytanie jednak, czy nie warto przynajmniej podsuwać pytania, jakie przyszła studentka i student powinny sobie zadać, żeby zminimalizować ryzyko błędnego wyboru.

Może więc najlepszy jest złoty środek? Pomoc, ale nie narzucanie się z pomocą. Wskazywanie pytań i kryteriów, jak na nie odpowiadać, żeby miało to sens, jak wybrać studia.

Jak to zrobić? Wszystkiego dowiecie się poniższym wideo poradniku! Obejrzyj koniecznie, zanim zaczniesz rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym jak wybrać studia. Jestesmy przekonani, że materiał pomocny będzie dla każdego w sytuacji podjęcia ważnych decyzji.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rekrutacja na studia wojskowe

Wszystkie zasady rekrutacji na studia wojskowe w Polsce. Gdzie trzeba zgłosić się na studia wojskowe? Jak wygląda rekrutacja do akademii wojskowych? Warunki przyjęć na kierunki

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję