Przypisy w konwencji tradycyjnej (przypisy oksfordzkie): tworzenie odwołań bibliograficznych

Przypisy tradycyjne, które nazywane są także przypisami stworzonymi w konwencji oksfordzkiej są chyba najpopularniejszym w Polsce stylem tworzenia aparatu krytycznego, który ma zastosowanie głównie w naukach humanistycznych, dlateog warto przeczytać ten artykuł i zobaczyć film, aby rozpocząć naukę tworzenia przypisów w tej właśnie konwencji.

Jak skorzystać z tego artykułu, aby nauczyć się tworzenia odwołań bibliograficznych?

Naukę cytowania w konwencji klasycznej czy też oksfordzkiej rozpoczniemy od cytowania książki z jednym dwoma bądź trzema autorami. W oparciu o dane przedstawione w filmie stworzymy prosty zapis oraz wpis bibliograficzny! Uwaga – we wpisie bibliograficznym należy zmienić kolejność imienia i nazwiska autora! Szczegóły w filmie!

Artykuł w książce (wydawnictwie zwartym) pod redakcją

Cytowanie książki a właściwie artykułu w książce pisanej pod redakcją jest nieco bardziej skomplikowane ale również tutaj posłużymy się konkretnym przekładem. W filmie dowiesz się, jakie znaczenie ma redaktor, jak zapisać informację o tytule tomu i tytule artykułu oraz dowiesz się, jak umieścić taki zapis w bibliografii.

Tekst z czasopisma (wydawnictwo ciągłe) w zapisie bibliograficznym

W pracy naukowej bardzo często cytuje się również czasopisma. W jaki sposób zrobić to prawidłowo w konwencji tradycyjnej? Również i tutaj posłużymy się przykładem z filmu. 

Jak cytować strony internetowe i teksty publikowane w portalach informacyjnych?

Oczywiście w konwencji tradycyjnej nazywanej czasem oksfordzką możliwe jest także cytowanie artykułów pochodzących z portali internetowych. Także i to cytowania przeprowadzimy na przykładzie. Wszystkie informacje o o tworzeniu odwołania bibliograficznego do materiału z Internetu odnajdziesz w filmie!

Wady i zalety różnych systemów tworzenia odwołań

Zarówno przypisy harwardzkie, jak i tradycyjne – czyli te realizowane w konwencji oksfordzkiej mają swoje wady i zalety. Niezaprzeczalną zaletą przypisów tradycyjnych jest to, że czytelnik, który poszukuje odwołania biograficznego otrzymuje jeszcze na tej samej stronie wszystkie wyczerpujące informacje dotyczące źródła. Nie zapomnij przeczytać innych artykułów o cytowaniu i tworzeniu bibliografii!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję