Site logo

Dlaczego czasem przypisy są na dole strony a czasem w nawiasach? Konwencja oksfordzka i harwardzka – wprowadzenie!

Istnieją dwa główne style tworzenia odwołań bibliograficznych. Oczywiście nie ma całkowitej zgody, czy są dwa, czy dwieście. Ja staram się dla Was upraszczać nawet złożone zagadnienia, dlatego moja klasyfikacja może odbiegać od znanych Wam podziałów, gwarantuję jednak, że będzie bardziej praktyczna w użyciu. 

Najistotniejszą sprawą jest zrozumienie dwóch głównych konwencji.

Widzicie powyżej stronę z przypisami, które nazwiemy oksfordzkimi. Na końcu zdania pojawia się liczba, odsyła ona do przypisu dolnego pod tym samym numerem. W ten sposób autor informuje nas, skąd czerpał wiedzę, która posłużyła do napisania jakiegoś wątku. Bibliografia jest ważną częścią tego systemu, ale nie jest niezbędna, ponieważ w przypisie są wszystkie istotne informacje, niezbędne do tego, by odnaleźć materiał źródłowy.

Powyżej możecie zobaczyć stronę z przypisami harwardzkimi. Odwołanie bibliograficzne jest tu podane w nawiasie. Takie odwołania są nierozłącznie związane z bibliografią, ponieważ sama zawartość nawiasu nie oferuje nam żadnej istotnej informacji oprócz nazwiska autora. Gdy zobaczymy w tekście taki przypis, trzeba odnaleźć bibliografię, w bibliografii odszukać podanego w nawiasie autora oraz rok wydania publikacji, pozwoli to poznać jej tytuł oraz inne dane bibliograficzne. 

Wielość stylów

Mówiłem raz o dwóch stylach raz o dwustu. Tak naprawdę jest ich kilka lub kilkanaście tysięcy. Wiele czasopism wymaga od autorów całkowicie odrębnego sposobu cytowania. Przewodniki znajdują się w instrukcjach od wydawców. Wiele uczelni na świecie wypracowało też swoje własne style cytowania. 

Zajrzyjmy teraz do przewodnika po jednym z najpopularniejszych stylów. 

Wyjaśnia on krok po kroku jak tworzyć odwołania bibliograficzne do różnych materiałów. Oczywiście są też instrukcje tworzenia bibliografii. Warto zapytać dokładnie promotora, jakimi wskazaniami dotyczącymi aparatu krytycznego powinniście się kierować przy tworzeniu Waszej pracy. Dobrą praktyką jest to, że student otrzymuje wyraźny zestaw instrukcji wraz z przykładami. Jeśli nie otrzymacie takiego dokumentu, po prostu wybierzcie, któryś z dostępnych i popularnych standardów i bądźcie konsekwentni w jego stosowaniu. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zjazd

Zjazd – można mieć pod koniec zbyt nudnego wykładu. Częściej forma organizacji studiów niestacjonarnych.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję