Site logo

5 najczęstszych błędów interpunkcyjnych w pracach licencjackich i zaliczeniowych

Dlaczego interpunkcja jest ważna? Są trzy powody! Po pierwsze, poprawna interpunkcja pokazuje, że autor przemyślał tekst. Po drugie, przestrzeganie norm to świadectwo tego, że tekst jest czymś ważnym dla jego autora. Po trzecie uchybienia w interpunkcji mogą prowadzić do niewłaściwego odczytania intencji autora.

Powiecie, że czepiam się. Przecinek nie może być aż tak istotny. Doprawdy? Pewien człowiek stał przed plutonem egzekucyjnym, gdy nagle przybiegł goniec z listem od władcy. Odczytał on treść “Rozstrzelać nie ułaskawić”. Wszyscy się skonfundowali, ponieważ nikt nie wiedział, gdzie jest przecinek! Można było przecież zrozumieć krótki list na dwa sposoby: Rozstrzelać nie! Ułaskawić! albo też Rozstrzelać! Nie ułaskawić!

Być może kiedyś będziesz wydawał podobne decyzje, co wspomniany tu przed chwilą władca, dlatego warto już teraz na wszelki wypadek wystrzegać się kilku podstawowych błędów!

Błąd 1. Kropka po tytule

Po tytule rozdziału, tytule podrozdziału nie ma kropki. Nigdy! Po prostu nie ma. I choć palec świerzbi, nie stawiaj nigdy kropki to tytule. Kto stawia ten trąba!

Błąd 2. Doktor z kropką

Skróty. Po dr nie ma kropki. Po mgr nie ma kropki. Po lic. jest, po skrócie od habilitowany, czyli hab. – jest kropka. Jak to zrozumieć? Jeśli skrót kończy się tą samą literą co skracany wyraz – kropki brak. Jeśli inną, stawiaj śmiało kropkę. Jak zapiszesz dra, mając na myśli doktora? Oczywiście bez kropki. 

Błąd 3. Brak kropki po skrócie imienia w przypisie 

Gdy zachodzi konieczność skrócenia imienia, należy zawsze zastosować kropkę, nie zapisujemy więc J Ebiewski, tylko J. Ebiewski. 

Błąd 4. Kropki w skrótowcu zapisywanym wielkimi literami

Takie błędy pojawiają się zwłaszcza w nazwach uczelni. No nie piszemy U.G. ale UG, podobnie U.K.S.W. tylko USKW. 

Błąd 5. Kodeksowe traktowanie reguł

Podobno nie stawiamy przecinka przed “i” prawda? A guzik! Spójrz na zdanie “Nie miał za grosz rozumu i wiedzy, i taktu, i ogłady. Przed “który” zawsze musi być przecinek? A guzik, tym razem z pętelką! To było wydarzenie, po którym nastąpiła cała seria porażek. Reguły nie zastąpią myślenia, dlatego stosuj znaki interpunkcyjne zgodnie z rozsądkiem, a wszystko będzie dobrze!

Co zrobić, gdy chcesz pisać poprawnie?

Jak się nauczyć dobrej interpunkcji? Staraj się, czytając literaturę zwracać uwagę na przecinki, kropki, wykrzykniki, znaki zapytania i inne, aby za każdym razem móc umieć wytłumaczyć, dlaczego taki, a nie inny znak pojawił się w danym miejscu. Inna sprawa to sprawdzanie przypisów – tutaj obowiązują nieco inne reguły! Gdy przyswoisz sobie tę wiedzę, z łatwością opanujesz zasady w krótkim czasie, a teksty przez Ciebie pisane będą poprawne i logiczne. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Jak ogarnąć sesję?

Bez obaw, nie będziemy tu rzucać złotymi radami w stylu trzeba się uczyć systematycznie, od początku semestru”. Na miesiąc przed sesją żadnemu studentowi nie przyniesie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję