Site logo

Podyplomówki – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Opinii na temat studiów podyplomowych jest wiele – jedni twierdzą, że to inwestycja w swój rozwój zawodowy, inny uważają tego typu studiowanie za stratę czasu. Jak zwykle prawda leży pośrodku i przed wyborem studiów podyplomowych, warto dobrze przemyśleć swój wybór. Oprócz poszerzenia wiedzy umiejętności, niektóre ze studiów podyplomowych wiążą się z uzyskaniem dodatkowych uprawnień.

Zasady, czyli kiedy mogę rozpocząć takie studia?

Studia podyplomowe są przeznaczone dla wszystkich absolwentów studiów wyższych i nie ma znaczenia, czy posiadasz tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Dzięki temu, podyplomówkę możesz rozpocząć już po studiach licencjackich, w trakcie nauki lub dopiero po obronie pracy magisterskiej. Zdarza się, że na tego typu studia wybierają się osoby, które już od kilku a nawet kilkunastu lat są aktywni zawodowo. Motywacją do podjęcia takich studiów niezależnie od wieku, jest zawsze chęć nowej wiedzy, podniesienie kompetencji lub uzyskanie dodatkowych kwalifikacji. Studia podyplomowe rozpoczynają się w październiku i trwają do połowy czerwca, podobnie jak studia studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie.

Ile kosztują?

Największą różnicą pomiędzy tradycyjnymi studiami, a podyplomówkami jest to, że studia podyplomowe kosztują. Cena za semestr jest zależna od kilku czynników. Jeśli zdecydujesz się na studia podyplomowe na prywatnej uczelni, ich koszt może być nieco wyższy niż w przypadku studiów prowadzonych na państwowych uczelniach. Należy pamiętać, że w każdym przypadku są one płatne, a ceny za semestr zaczynają się od 1500 zł do nawet 3000 zł za pół roku nauki. Uczelnie wyższe wychodzą naprzeciw swoim studentom i rozkładają płatności na raty. Dzięki temu miesięczny koszt nie przekracza kilkuset złotych. Na cenę ma również wpływ zainteresowanie kierunkiem i atrakcyjność programu – biznesowe studia podyplomowe związane z ekonomią czy zarządzaniem kosztują zazwyczaj więcej niż nauka z etyki.

Kiedy się odbywają i dlaczego warto?

Studia podyplomowe są dopasowane do potrzeb osób aktywnych zawodowo, dlatego odbywają się weekendy. Niektóre z uczelni wyższych organizują również zajęcia w piątkowe popołudnia. Niektórym wydaje się, że podyplomówki nie różnią się niczym od studiów zaocznych, skoro odbywają się w weekendy.

Najważniejsze dwie różnice wiążą się z dwoma aspektami:

  • studia podyplomowe nie dają wyższego wykształcenia – po ich ukończeniu nie zdobędziesz tytułu licencjata, inżyniera lub magistra,
  • podyplomówki dotyczącą najczęściej wąskiej specjalizacji, podczas nauki nie realizujesz ogólnego programu tylko specjalistyczny.

Podyplomowe vs magisterskie – zobacz więcej.

Dla kogo podyplomówki?

Nauka na studiach podyplomowych to świetny sposób na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i uprawnień. Dotyczy to między innymi nauczycieli lub pedagogów pracujących w przedszkolach lub specjalistycznych ośrodkach. Dodatkowe studia podyplomowe pozwalają na uzyskanie uprawnień, np. wymaganych przy pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Oferta wyższych uczelni obejmuje również tak zwane przygotowanie pedagogiczne dla magistrów filologii polskiej, matematyki i innych przedmiotów nauczanych w szkole. Dzięki temu osoby, które na studiach nie realizowały specjalności nauczycielskiej mogą ukończyć kurs i rozpocząć pracę w szkłach.

Na podyplomówki decydują się również osoby pracujące w obszarze reklamy, promocji czy zarządzania. Rozwój technologii i marketingu internetowego wymusił na osobach aktywnych zawodowo w tych obszarach nieustanny rozwój, poznawanie nowych technik działania. Podyplomówki nie muszą jednak stanowić jedynie poszerzenie dotychczasowej wiedzy i umiejętności. Ukończenie studiów pierwszego i drugiego stopnia wcale nie musi determinować tego, gdzie świeżo upieczony absolwent będzie pracował. Studia podyplomowe to również „druga szansa”, możliwość zmiany kwalifikacji, a co za tym idzie – zawodu.

Zobacz więcej – dla kogo studia podyplomowe

Poszukaj “podyplomówki”

Studia podyplomowe różnią się między sobą tematyka, długością, ceną, uprawnieniami. Poszukaj najlepszego programu dla siebie,

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję