Site logo

Studia inżynierskie w Opolu

Kierunki inżynierskie I stopnia (po technikum)

Wszystkie kierunki studiów inżynierskich w Opolu i w opolskim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia inżynierskie na uczelniach z Opola i opolskiego

List view

Studia inżynierskie w Opolu i w opolskim

Studia inżynierskie to studia pierwszego stopnia, czyli dostępne dla każdego kandydata ze zdaną maturą. W rekrutacji na studia liczą się punkty naliczane na podstawie ocen ze wskazanych przedmiotów na egzaminie dojrzałości. To przede wszystkim studia techniczne, przeznaczone dla osób uzdolnionych matematycznie. Trwają 7 – 8 semestrów, czyli od 3,5 roku do 4 lat. Wybierając kierunki inżynierskie, powinieneś ich szukać przede wszystkim na politechnikach i uniwersytetach specjalistycznych, np. przyrodniczych. Na koniec zwykle musisz napisać pracę dyplomową (inżynierską) i po jej obronie otrzymujesz tytuł inżyniera. Jest on odpowiednikiem angielskiego engineer, francuskiego i niemieckiego ingenieur i hiszpańskiego ingeniero. Upoważnia do podjęcia studiów magisterskich i podyplomowych. Jeśli szukasz studiów inżynierskich, zainteresuj się też innymi studiami dostępnymi dla maturzystów — licencjackimi i jednolitymi magisterskimi.

Opinie o studiach inżynierskich

Czym są studia inżynierskie i jak sobie na nich poradzić? Czy studia pierwszego stopnia są trudne? Sprawdź nasze poradniki.

Studia w Opolu i w opolskim

Opole to główny ośrodek akademicki w województwie opolskim. Każdego roku studiuje tu około 15 tysięcy studentów, a ponad 4 tysiące z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. W mieście tym bardzo często wybierane są kierunki techniczne. Dużym powodzeniem cieszą się również studia pedagogiczne, nauki humanistyczne oraz kierunki związane z medycyną i zdrowiem. Obecnie opolskie uczelnie oferują ponad 100 kierunków, które dostosowane są do potrzeb studentów. W ofercie znajdują się zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające oraz studia podyplomowe. Potencjalni studenci mogą wybierać spośród ofert uczelni państwowych i prywatnych w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Tak bogata oferta sprawia, że ośrodek akademicki w Opolu cieszy się dużym uznaniem wśród osób spoza województwa. Lokalne uczelnie mają rozwiniętą infrastrukturę oraz nowoczesne centra dydaktyczne, co wpływa na jakość i komfort codziennej nauki. W Opolu zarejestrowanych jest ponad 12 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów i pomóc im w wejściu na rynek pracy. W całym województwie jest ponad 105 tysięcy firm, według danych na koniec 2020 r., co może działać motywująco na osoby, które myślą o studiach w Opolu i okolicach. W stolicy województwa opolskiego w wolnym czasie jest co robić, dlatego studenci nie mogą narzekać na nudę. Miasto leży nad Odrą, dzięki czemu można spacerować po bulwarach nad rzeką lub odwiedzić tutejsze wyspy, chociażby Pasiekę i Bolko. Parki, w tym Park 800-lecia Opola, Park Nad Młynówką i Park Edukacyjno-Sensoryczny, również zachęcają do spędzania w czasu wolnego. Na uwagę zasługuje opolska starówka, gdzie znajdują się dobre restauracje, puby i bary, w których można spędzać czas po zajęciach i w godzinach wieczornych. Opole posiada rozbudowaną ofertę kulturalną, która uwzględnia sceny teatralne i kina, również te studyjne. Miłośnicy historii mogą udać się na spacer do Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego lub Muzeum Polskiej Piosenki. W końcu Opole znane jest z festiwali muzycznych. W mieście funkcjonuje piękny ogród zoologiczny. Opole to nie jedyny ośrodek akademicki w województwie. Zainteresowane osoby mogą podjąć edukację w miejscowościach takich jak Kędzierzyn Koźle, Brzeg i Nysa. W tych mniejszych ośrodkach co roku studiuje kilka tysięcy osób, a kilkaset z nich opuszcza uczelnie w roli absolwentów.

 
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję