Site logo

Podyplomowe studia FiR w Olsztynie

Podyplomowe z finansów i rachunkowości Olsztyn

Gdzie studiować podyplomowo FiR w Olsztynie?

Wszystkie studia podyplomowe związane z finansami i rachunkowością, księgowością, controllingiem w Olsztynie, na Warmii i Mazurach i on-line

Zobacz inne biznesowe studia podyplomowe związane z biznesem w Olsztynie

Myślisz nie tylko o podyplomowych z finansów i rachunkowości, ale także o poznawaniu różnych obszarów biznesu? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" z zarządzania, sprzedaży, marketingu, HR

Czy warto studiować podyplomowo FiR w Olsztynie i na Warmii i Mazurach

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" z finansów i rachunkowości, księgowości, controllingu uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć

Ciągły rozwój przedsiębiorstw oraz zmiany w systemach podatkowych spowodowały rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę księgową. W obszernej kategorii studiów podyplomowych na kierunkach związanych z finansami i rachunkowością znajdują się programy stworzone z myślą o księgowych i finansistach, którzy chcieliby rozwijać się i pogłębiać zdobytą wiedzę.

Studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów pozwalają na uzyskanie bardzo specjalistycznej i ukierunkowanej wiedzy, obejmującej również zagadnienia praktyczne i dające dodatkowe uprawnienia. Studia księgowe wymagają od absolwenta ciągłego aktualizowania i dostosowywania zdobytej wiedzy do zmian zachodzących w czasie szybkiego rozwoju całej dziedziny i systemów podatkowych. Absolwent tych kierunków może dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w konkretnym obszarze dziedziny, dzięki czemu staje się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy.

  • Finanse i rachunkowość: Podyplomowe studia na kierunku finanse i rachunkowość mają na celu dostarczenie specjalistycznej, a przy tym praktycznej wiedzy niezbędnej do wykonywania zawodu księgowego. Studia skierowane są do przede wszystkim pracowników działów rachunkowości, działów księgowości, działów rachuby płac i pionów finansowo-księgowych przedsiębiorstw i instytucji, osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą w ramach biur rachunkowych lub biur doradztwa podatkowego oraz osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu rachunkowości. Przykładowe działy nauki z toku studiów: prawo: gospodarcze, cywilne, prawo pracy, rachunkowość, podatki, ubezpieczenia społeczne, zarządzanie finansami. Absolwenci kierunku finanse i rachunkowość na studiach podyplomowych zdobywają wiedzę w zakresie rachunkowości finansowej i zarządczej, sprawozdawczości i analizy finansowej, prawnych regulacji księgowych i systemu podatkowego i są doskonale przygotowani do pracy w działach księgowości.
  • Podatki: Podyplomowe studia na kierunku podatki są odpowiedzią na ciągłe zmiany w polskim systemie podatkowym. W ostatnim czasie zmieniane są konstrukcje podatkowe, w tym te najważniejsze: PIT, CIT i VAT oraz Ordynacja podatkowa ale i wprowadzane nowe. Nowe przepisy są niezwykle trudne w interpretacji, jak i stosowaniu a kary za ich nieprzestrzeganie ogromne. Dlatego raz zdobytą wiedzę na studiach trzeba stale aktualizować. Kierunek ten jest przeznaczony dla wszystkich osób pragnących pogłębić i rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu podatków i prawa podatkowego. Absolwent kierunku podyplomowego podatki jest przygotowany do egzaminu na doradcę podatkowego.
  • Audyt, kontrola zarządcza i rachunkowość: Podyplomowe studia na kierunku audyt, kontrola zarządcza i rachunkowość mają charakter kwalifikacyjny i doskonalący. Spełniają one wymagania określone w ustawie o finansach publicznych dotyczące wymagań określonych dla audytora wewnętrznego. Atutem studiów jest ich praktyczny charakter, zajęcia odbywają się w małych grupach. W trakcie studiów przekazywana jest specjalistyczna wiedza, dotycząca metodyki prowadzenia audytu wewnętrznego oraz zasad wdrażania systemu kontroli zarządczej. Studia zapewniają wszechstronne przygotowanie do przeprowadzenia audytu, a także kontroli w organizacjach, w szczególności w jednostkach sektora finansów publicznych. Absolwenci podyplomowego kierunku audyt, kontrola zarządcza i rachunkowość będą automatycznie posiadać kwalifikacje do przeprowadzania audytu wewnętrznego bez konieczności zdawania egzaminu.
  • Bankowość: Podyplomowe studia na kierunku bankowość mają na celu przekazanie wiedzy o nowoczesnych finansach i bankowości osobom, które pracują w bankowości i finansach ale są specjalistami z innych dziedzin. Studia te umożliwiają również pogłębienie posiadanej wiedzy oraz doskonalenie umiejętności z zakresu bankowości i finansów. Program studiów dostosowany jest do wymogów Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej Przykładowe przedmioty z toku studiów: zarządzanie finansami, analiza finansowa, bankowość, ubezpieczenia, finanse osobiste, rynek kapitałowy, zarządzanie podatkami. Absolwenci podyplomowych studiów na kierunku bankowość otrzymują świadectwo zgodne z wzorem MNiSW i mogą przystąpić do egzaminu na EFCB uznawanego przez wszystkie instytucje finansowe w UE.
  • Administrowanie funduszami unijnymi: Podyplomowe studia na kierunku administrowanie funduszami unijnymi skoncentrowane są na wykształceniu u słuchaczy praktycznych umiejętności pozyskiwania i rozliczania funduszy unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 oraz kończącej się perspektywie 2014-2020. Słuchacze w trakcie studiów pozyskują wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie zarządzania projektami, przygotowania biznes-planu, zamówień publicznych, rozliczania projektów i aspektów księgowych, jak i aplikowania w ramach wybranych funduszy europejskich. Przykładowe przedmioty z toku studiów: polityka spójności, fundusze unijne, instrumenty finansowe, przygotowanie wniosków o dofinansowanie, marketing, zamówienia publiczne, kontrola w projektach UE, nieprawidłowości w realizacji projektów finansowych. Absolwent jest przygotowany do pozyskiwania funduszy z UE zgodnie z obowiązującą w danym momencie perspektywą finansową.
  • Diagnozowanie i ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa: Podyplomowe studia na kierunku diagnozowanie i ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa mają na celu przygotowanie specjalistów w zakresie diagnozowania i oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. W trakcie studiów słuchacze poznają zasadność badania kondycji finansowej przedsiębiorstwa, poznać dostępne metody i narzędzia badania oraz zdobyć umiejętność interpretacji uzyskanych wyników, jak również formułowania na ich podstawie stosownej opinii. Przykładowe przedmioty z toku studiów: przedsiębiorstwo na rynku, kompetencje psychologiczne analityka, analiza ilościowa-jakościowa, elementy mikroekonomii, ocena sytuacji przedsiębiorstwa, ćwiczenia z analizy finansowej, analiza fundamentalna, sytuacje kryzysowe przedsiębiorstwa. Absolwent podyplomowego kierunku diagnozowanie i ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jest specjalistą w zakresie diagnozowania i oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
  • Doradztwo finansowe: Podyplomowe studia na kierunku doradztwo finansowe są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z zakresu finansów. Celem studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy potrzebnej do wykształcenie kompetencji, które są niezbędne w pracy do objęcie klienta indywidualnego kompleksowym, profesjonalnym i niezależnym doradztwem finansowym. 
  • Fuzje i przejęcia przedsiębiorstw: Podyplomowe studia na kierunku fuzje i przejęcia przedsiębiorstw mają na celu kompleksowe spojrzenie na procesy transakcyjne, począwszy od zagadnień wprowadzających do problematyki fuzji i przejęć, poprzez aspekty finansowe, podatkowe i prawne, kończąc na zagadnieniach uzupełniających z zakresu PR czy zarządzania kapitałem ludzkim. Studia kierowane są do kadry menedżerskiej przedsiębiorstw odpowiedzialnej za procesy fuzji i przejęć, w tym w dużej mierze pracowników działów prawnych Absolwent kierunku podyplomowego fuzje i przejęcia przedsiębiorstw zdobywa umiejętność organizowania i zarządzania procesami fuzji i przejęć.
  • Kadry i płace: Podyplomowe studia na kierunku kadry i płace mają na celu specjalistycznej wiedzy połączonej z praktycznymi umiejętnościami z zakresu prawa pracy, w tym zasad obliczania wynagrodzeń, rozliczania świadczeń pracowniczych, dokumentacji kadrowej, systemów czasu pracy, uprawnień rodzicielskich oraz urlopów pracowniczych, zapewnienia bezpiecznych warunków pracy możliwych roszczeń pracowniczych. Szybki rozwój gospodarczy w naszym kraju spowodował coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie kadr i płac. Dostosowanie wymogów kadrowo-płacowych, a także poszukiwanie rozwiązań przystających do specyfiki przedsiębiorstw to tylko niektóre zadania, z którymi muszą się zmierzyć. Absolwent kierunku podyplomowego kadry i płacę znajdzie zatrudnienie w każdym przedsiębiorstwie zatrudniającym pracowników i jest doskonale przygotowany do wykonywania tego zawodu.
  • Podatki w krajowym i międzynarodowym obrocie gospodarczym: Podyplomowe studia na kierunku podatki w krajowym i międzynarodowym obrocie gospodarczym mają na celu przedstawienie problematyki podatkowej w sposób interdyscyplinarny. Wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które chcą poszerzać wiedzę praktyczną o aktualne trendy i najistotniejsze problemy, które wzbudzają liczne kontrowersje. Problematyka podatkowa proponowana w ramach studiów ma charakter interdyscyplinarny – zarówno ekonomiczny, jak i prawny, co pozwala kompleksowo analizować aktualne zagadnienia problemowe. Podyplomowe studia na kierunku podatki w krajowym i międzynarodowym obrocie gospodarczym zapewniają pracownikom kwalifikacje potrzebne do realizowania obowiązków dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR), zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Finansów.
  • Rachunkowość i finanse przedsiębiorstwa: Podyplomowe studia na kierunku rachunkowość i finanse przedsiębiorstw mają na celu przekazanie uczestnikom aktualnej wiedzy z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw oraz wykształcenie praktycznych umiejętności wykorzystywania narzędzi w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku rachunkowość i finanse przedsiębiorstw jest przygotowany do pracy w pionach finansowo-księgowych, a także zdobywa praktyczne umiejętności związane z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.
  • Rynki w handlu międzynarodowym: Podyplomowe studia na kierunku rynki w handlu międzynarodowym obejmują zagadnienia związane z pozyskiwaniem rynków międzynarodowych, w szczególności rynku Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Japonii, Oceanii i Australii, i przeprowadzeniem transakcji handlu zagranicznego. Oferta studiów adresowana jest przede wszystkim do przedstawicieli firm i organizacji planujących ekspansję na rynki zagraniczne bądź prowadzących wspólne działania biznesowe z zagranicznymi partnerami. Absolwent podyplomowych studiów rynki w handlu zagranicznym znajdą zatrudnienie w wielu nowych i atrakcyjnych miejscach pracy, które powstały poprzez rozwój handlu międzynarodowego począwszy od stanowisk specjalistów ds. eksportu po kadrę kierowniczą.
  • Windykacja należności: Podyplomowe studia na kierunku windykacja należności mają na celu przekazanie wiedzy jak skutecznie, ale jednocześnie bezkonfliktowo odzyskiwać należności. W wielu firmach przywiązuje się wagę głównie do sprzedaży, produkcji czy zakupów. Wyniki biznesowe natomiast nieodłącznie powiązane są z płynnością finansową i skutecznymi działaniami windykacyjnymi. Absolwenci studiów podyplomowych windykacja należności zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę niezbędną do pracy w działach windykacyjnych, księgowych i handlowych przedsiębiorstw oraz instytucjach publicznych.
  • Zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa: Podyplomowe studia na kierunku zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa skierowane są do pracowników działów księgowych, zarówno specjalistów finansowych, jak również do kadry menedżerskiej. W ostatnim czasie w gospodarce polskiej obserwujemy coraz większą liczbę upadłości. Sytuacja ta nie jest komfortowa zarówno dla właścicieli przedsiębiorstw, jak i zatrudnionych w nich pracowników i oznacza konieczność zwiększenia troski o płynnością finansową, dlatego firmy coraz częściej widzą potrzebę na zatrudnienie specjalistów z tej dziedziny. Celem studiów jest przekazanie w trakcie zajęć słuchaczom wiedzy oraz wykształcenie umiejętności w zakresie aktywnego zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa. Absolwent kierunku podyplomowego zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa znajdzie zatrudnienie w działach finansowych wszystkich przedsiębiorstw.
  • Zarządzanie zakładem ubezpieczeń: Podyplomowe studia na kierunku zarządzanie zakładem ubezpieczeń skierowane są przede wszystkim do pracowników tych zakładów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. W trakcie studiów słuchacz poznaje i rozumie istotę oraz charakter i zakres uwarunkowań regulacyjnych i rynkowych związanych z prowadzeniem działalności ubezpieczeniowej. Poznaje zasady zarządzania działalnością finansową ubezpieczyciela dzięki czemu potrafi zastosować odpowiednie narzędzia do zarządzania finansami zakładu ubezpieczeń. Rozumie podstawowe procesy ubezpieczeniowe i potrafi zastosować narzędzia pozwalające zaplanować i wdrożyć strategię w obszarach operacyjnych. Absolwent kierunku podyplomowe zarządzanie zakładem ubezpieczeń jest doskonale przygotowany do prowadzenia jednostki ubezpieczeniowej.

Studia podyplomowe w Olsztynie i na Warmii i Mazurach

Na warmińsko-mazurskich uczelniach można skorzystać z oferty studiów podyplomowych. Obecnie do dyspozycji absolwentów przygotowano około 80 kierunków, dzięki czemu wiele osób znajdzie tu idealny kierunek dla siebie. Bardzo dużą popularnością cieszą się kierunki związane z turystyką i zarządzaniem. Absolwenci tych studiów z powodzeniem znajdą pracę w licznych hotelach i ośrodkach wypoczynkowych w regionie i poza nim. Ukończenie studiów podyplomowych może również pomóc w awansie. Kolejne popularne kierunki dotyczą rolnictwa i ichtiologii, ponieważ region ten znany jest z wysokiej jakości terenów rolniczych oraz licznych zbiorników wodnych i hodowli ryb. Inne popularne kierunki to zarządzanie, marketing, czy podyplomówki ekonomiczne, które przydadzą się w każdym biznesie. Studia podyplomowe w Olsztynie lub w mniejszych miejscowościach Warmii i Mazur to bardzo dobry wybór. Najczęściej korzystają z nich osoby, które są już aktywne zawodowo lub mają zobowiązania rodzinne. Niestacjonarny program nauczania i zjazdy w wybrane weekendy sprawiają, że łatwiej pogodzić studia z codziennym życiem. Podyplomówki można robić równolegle ze studiami drugiego stopnia. Z jednej strony to szansa na podniesienie kwalifikacji i znalezienie wymarzonej pracy, z drugiej, takie studia wybierają osoby, które poszukują nowej drogi zawodowej lub chcą się przebranżowić. Oferta studiów podyplomowych dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w tym, oddalonym o 160 kilometrów od Olsztyna, Ełku. Z oferty studiów na Warmii i Mazurach korzystają także przyjezdni studenci.

Możliwości pracy po FiR

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków finanse i rachunkowość, księgowość, controlling na olsztyńskich i warmińsko-mazurskich uczelniach?

Studia na kierunku finanse, rachunkowość i ubezpieczenia

Słuchacz kierunku Finanse, rachunkowość, ubezpieczenia zyskuje podstawową wiedzę o charakterze finansów, rachunkowości i ubezpieczeń jako dyscyplinie naukowej, jej miejscu w systemie nauk społecznych oraz o przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami naukowymi. Student posiądzie wiedzę na temat pojęć i kategorii związanych z ekonomią, finansami, rachunkowością i ubezpieczeniami oraz pozna podstawowe metody analizy ekonomicznej. Uzyska również elementarną wiedzę na temat

Czytaj więcej »

Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi

Absolwenci tego kierunku uzyskują praktyczną wiedzę niezbędną do samodzielnego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz doskonalenie umiejętności wykorzystania rachunkowości i finansów w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Poznają sposoby opisu stanu majątkowego i sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz zasady prowadzenia jego działalności bieżącej i rozwojowej. Znajomość rachunkowości finansowej, zarządczej, bankowej, podatkowej, budżetowej, organizacji rachunkowości oraz technik komputerowych wykorzystywanych w księgowości znacznie wzbogaca przyszłe perspektywy zawodowe studentów.

Czytaj więcej »

  • Księgowy: Zawód księgowego można wykonywać po ukończeniu studiów ekonomicznych oraz z zakresu finansów i rachunkowości, jednak dodatkowo trzeba zdobyć dodatkowe kwalifikacje i kursy oraz zdać egzamin. Zawód księgowego znany jest od początku istnienia rachunkowości, a nazwa pochodzi od prowadzenia ksiąg rachunkowych. Mianem księgowego określamy osobę zatrudnioną w dziale księgowości, której podstawowym zadaniem jest prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zakres obowiązków osoby zajmującej to stanowisko jest jednak znacznie szerszy i obejmuje m.in.: rozliczanie i obliczanie zobowiązań podatkowych przedsiębiorstwa, prowadzenie ewidencji kasowej, ustalanie wyniku finansowego, gromadzenie i archiwizowanie dowodów księgowych, stała współpraca z biegłym rewidentem, przygotowywanie i zlecanie przelewów bankowych, księgowanie dokumentów, przestrzeganie obowiązków przedsiębiorstwa względem urzędu skarbowego i innych instytucji państwowych. Najczęściej wskazywane predyspozycje do pracy w księgowości to umiejętność analitycznego myślenia, rzetelność, dokładność oraz odporność na stres lub presję zadaniową. Aby zostać księgowym należy posiadać zdolność do czynności cywilnoprawnych, korzystać z pełni praw publicznych oraz nie być karanym za przestępstwa księgowe. Następnie należy ukończyć studia ekonomiczne oraz odbyć trzyletnią praktykę zawodową, ukończyć kurs księgowy i zdać odpowiedni egzamin. Księgowi są poszukiwani na rynku pracy zarówno polskim, jak i zagranicznym, a wysokość wynagrodzenia księgowego zależy od doświadczenia i umiejętności. Absolwenci kierunków ekonomicznych oraz finansowych po ukończeniu dodatkowych kursów mogą zostać księgowymi prowadząc własną działalność gospodarczą lub pracując w firmach i przedsiębiorstwach.
  • Doradca inwestycyjny: Zawód doradcy inwestycyjnego można wykonywać po ukończeniu m.in. studiów z zakresu finansów i rachunkowości po takich kierunkach jak: finanse i inwestycje, doradztwo inwestycyjno-gospodarcze i matematyka finansowa. Praca doradcy inwestycyjnego należy do jednej z najbardziej prestiżowych zawodów w świecie finansów. Aby zostać doradcą inwestycyjnym należy posiadać odpowiednią licencję wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warto zaznaczyć, że doradca inwestycyjny często mylony jest z doradcą finansowym, który nie podlega pod nadzór KNF i są to dwa różne zawodu. Doradca inwestycyjny realizuje różne zadania w organach zarządczych i nadzorczych. Dodatkowo do jego obowiązków należy: zarządzanie portfelami klientów, doradzanie inwestycyjne, doradztwo strategiczne dla firm oraz doradztwo w zakresie łączenia, podziału czy przejmowania przedsiębiorstw. Doradcy inwestycyjni pracują w towarzystwach funduszy inwestycyjnych, w domach maklerskich i bankach i innych instytucjach finansowych. Osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą liczyć na bardzo wysokie uposażenie, średnio zarabiają od 20 000 do 45 000 zł. Absolwent studiów z zakresu inwestycji są doskonale przygotowani do podjęcia zatrudnienia, ponieważ mają specjalistyczną wiedzę teoretyczną oraz szerokie umiejętności praktyczne, dlatego jest bardzo atrakcyjny na rynku pracy. Po studiach na kierunku finanse i inwestycje absolwenci zatrudnienie znajdą w bankach, funduszach inwestycyjnych, domach maklerskich, czyli w przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w zarządzaniu finansowym w podmiotach gospodarczych.
  • Analityk finansowy: Do zawodu analityka finansowego najlepiej przygotowują studia z zakresu finansów, rachunkowości, ekonomi, matematyki finansoweji czy zarządzania finansami. Praca na stanowisku analityka finansowego polega na wykonywaniu analizy finansowej do oceny efektywności, sprawności i skuteczności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dużo mówi się o tym, że jest to zawód z przyszłością. Do głównych zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy sporządzanie analiz i raportów finansowych, analiza ryzyka, tworzenie prognoz, sporządzanie raportów, udział w przygotowaniu strategii, ocena projektów inwestycyjnych. Dobrze wykonana praca analityka finansowego pozwala w łatwy sposób określić, na ile decyzje podejmowane przez kierownictwo przyczyniają się do wzrostu rentowności przedsiębiorstwa. Przyszły analityk finansowy może liczyć na wiele ciekawych ofert pracy. Średnie miesięczne pensje analityków kształtują się od 5 do 12 tys. zł, natomiast wedle prognoz specjalistów portalu Kariera w Finansach, wynagrodzenia tych stanowisk mogą jeszcze wzrosnąć o około 10-15 procent. Absolwenci kierunków z zakresu finansów posiadają wiedzę i szerokie kompetencje do diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w firmach i przedsiębiorstwach oraz potrafią określić wpływ otoczenia na decyzje finansowe. Przyszły absolwent znajdzie zatrudnienie w: firmach z sektora usług finansowych, sektora prywatnych przedsiębiorstw, w instytucjach publicznych, w działach finansowych. Odnajdą się na rynku pracy jako analitycy finansowi, kontrolerzy finansowi, specjaliści do spraw ekonomicznych przedsiębiorstw, analitycy inwestycyjni, ubezpieczeniowi.
  • Specjalista ds. wynagrodzeń (kadrowa/kadrowy): Studia z FiR dobrze przygotowują do pracy w “twardym” HR czyli w kadrach i płacach. Kadrowy/kadrowa to tak naprawdę prowadzenie działu kadr i płac. Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna jest za prawidłowe i zgodne z prawem naliczanie wynagrodzeń, urlopów itd. Jest to bardzo ważna osoba w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Specjaliści w tym dziale, przede wszystkim dbają o relacje firmy z pracownikami. Kadrowcy są odpowiedzialni za sporządzanie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz rozliczanie wynagrodzeń na podstawie ewidencji czasu pracy, którą prowadzą dla każdego pracownika. Do głównych obowiązków należy: sporządzanie dokumentacji pracowniczej, naliczanie wynagrodzeń, prowadzenie dokumentacji i programu kadrowego, dbanie o prawidłowy obieg dokumentów, tworzenie raportów i zestawień na potrzeby wewnętrzne. Najczęściej od osoby zatrudnionej na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac wymaga się: wyższego wykształcenia, najchętniej po takich kierunkach jak rachunkowość, prawo, administracja, znajomości prawa i przepisów, doświadczenia, umiejętności obsługi oprogramowania kadrowo-płacowego, Przyszli kadrowi znajdą zatrudnienie w każdym przedsiębiorstwie, które zatrudnia pracowników. Absolwenci kierunku rachunkowość, podatki, ekonomia i finanse posiadają gruntowną wiedzę z zakresu prowadzenia ewidencji gospodarczej, jej podstaw prawnych oraz o zasadach sporządzania i analizy sprawozdań finansowych. Umiejętności z zakresu rachunkowości zarządczej, ekonomii pozwolą na łatwe znalezienie zatrudnienia na współczesnym rynku pracy chociażby w roli kadrowego.
  • Audytor finansowy – kontroler: Studia FiR dobrze przygotowują do zawodu audytora-kontrolera. Praca na stanowisku audytora polega na zajmowaniu się prowadzeniem audytów, czyli prost mówiąc rewizji różnych obszarów działalności kontrolowanego przedsiębiorstwa czy instytucji. Zawód ten z roku na roku cieszy się coraz większą popularnością, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z tego zakresu rośnie. Do głównych zadań audytora należy poszukiwanie coraz lepszych i wydajniejszych metod działalności danego przedsiębiorstwa i ciągła poprawa jego wyników poprzez efektywne wykorzystanie zasobów. Aby zostać audytorem należy mieć wykształcenie wyższe z zakresu nauk o finansach i rachunkowości lub ekonomii. Dodatkowo dobrze jeśli audytor ma ukończone podyplomowe studia kierunkowe np. z prawa lub z zakresu prowadzenie przez danego przedsiębiorstwo działalności. Dodatkowo przyszli audytorzy muszą ukończyć szkolenie z określonego systemu certyfikacyjnego. Audytorzy mogą poszukiwać zatrudnienia w wyspecjalizowanych firmach audytorskich lub działach audytu wewnętrznego w największych firmach i instytucjach publicznych. Absolwent kierunku audyt i controlling jest przygotowany do przeprowadzenia audytu i kontroli w różnych organizacjach i przedsiębiorstwach sektora publicznego i prywatnego. Dodatkowo ma umiejętności do pracy w sektorze usług finansowych oraz sektorze prywatnym na stanowisku analityka i kontrolera finansowego.
  • Finansista w banku: Studia z FiR dobrze przygotowują do zawodu “bankiera”, a raczej pracownika sektora bankowości na różnych szczeblach związanych z funkcjonowaniem transakcji i operacjji finansowych oraz opieką nad klientami sektora finansowego. “Bankier” jest specjalnym typem osoby specjalizującej się w finansach. Zawód polega na zajmowaniu się pieniędzmi i zarządzaniu ryzykiem. Od przyszłego bankiera wymaga się przede wszystkim dużych umiejętności matematycznych, analitycznych oraz dużej odporności na stres i umiejętności szybkiego podejmowania decyzji. Przyszły bankier może podjąć pracę w dowolnym banku na różnych stanowiskach, a także w różnych specjalizacjach, których obecnie jest mnóstwo – kredyty, operacje bezgotówkowe, można zostać kasjerem bankowym, brokerem, finansistą. Aby zostać bankierem należy ukończyć studia z zakresu ekonomii: takie jak ekonomia, finanse i rachunkowość, bankowość, zarządzanie. W przypadku bankiera uposażenie zależy od jego doświadczenia. Im bardziej doświadczony bankier, z większym portfelem klientów, tym może liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Praca po studiach w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Rynek pracy w Olsztynie jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Liczne firmy i bezrobocie na poziomie 3,3% dają duże możliwości zawodowe. Stopa bezrobocia w mieście jest blisko dwukrotnie niższa od średniej krajowej. Gorzej wygląda sytuacja w powiecie olsztyńskim oraz województwie, gdzie stopa bezrobocia przekracza obecnie 9%, ale stale maleje. Dodatkowym atutem studiów w Olsztynie i w innych ośrodkach Warmii i Mazur, może być bliskość Pomorza oraz województwa mazowieckiego, gdzie tutejsi absolwenci z powodzeniem mogą znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Dyplomy olsztyńskich uczelni są z uznaniem traktowane w innych miastach i regionach Polski. Na terenie Warmii i Mazur funkcjonuje bardzo wiele zakładów pracy, które poszukują wykwalifikowanej kadry kierowniczej i specjalistów od marketingu i innych, wąskich specjalizacji. Do największych pracodawców w regionie zaliczają się: zakład produkcji opon Michelin Polska S.A., zakłady meblowe Meble Wójcik Sp. z o.o, Constract Lubawa, DFM czy Libro. Inne popularne zakłady to firma Wipasz i Wagon Service Ostróda. Na Warmii i Mazurach rozwinęły się firmy budujące jachty, w tym Ostróda Yacht, Delphia Yachts, czy też Model-Art Ostróda. Wielu absolwentów może znaleźć ciekawą pracę w zakładach produkcji żywności, w tym w Morliny Ostróda, Indykpol, czy też w zakładach Warmia z Biskupca. Warmia i Mazury to również usługi związane z czasem wolnym i turystyką, w tym wysokiej jakości hotele i ośrodki. Mocną częścią gospodarki jest również rolnictwo. Tak naprawdę w jest tu bardzo dużo zróżnicowanych firm, w których absolwenci bez trudu znajdą satysfakcjonujące zatrudnienie.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję