Maturzyści 2020 już zdali egzamin

Bezczynność i niekompetencja władz oświatowych, wkurzenie, stres, strach maturzystów i rodziców. Czy tak to powinno wyglądać? Sytuację egzaminu dojrzałości w samym środku pandemii koronawirusa komentuje Pani Snap, ekspertka Studia.pl.

Table Of Contents

Matura w środku pandemii?

Maska ochronna z fizeliny, albo bawełniana, kilkuwarstwowa, albo po prostu szalik naciągnięty na usta i nos. Do tego gogle narciarskie, rękawice do zmywania naczyń albo pielenia w ogródku i kombinezon z białego prześcieradła albo zasłonki od mamy. Pod spodem może być ta tradycyjna biała koszula i krawat, te spodnie w kancik lub plisowana spódnica i marynarka, ale to chyba tylko do zdjęcia przed wyjściem. Do albumu rodzinnego. W ręku kilka długopisów, kalkulator, płyn do dezynfekcji rąk i koniecznie legitymacja uczniowska – bez tego nie wpuszczą na salę. Maturzysta, maturzystka anno domini 2020! A za oknem szkolnej sali gimnastycznej szalejący COVID-19. Wyobrażacie sobie te selfi wrzucane na insta, grupowe zdjęcia z herbem szkoły w tle do szkolnej gabloty absolwentów na ścianie korytarza? 

Czy tak ma wyglądać matura 2020 według Ministerstwa Edukacji Narodowej i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej? Maturzyści szykują osprzęt, czasem trudno im dostać rękawiczki i maski, ale w tej kwestii sobie poradzą. Drukują przyłbice na drukarkach 3D. Mają dużą wyobraźnię. Poradzą sobie też z arkuszami, i z Lalką, i z Dziadami, i z Tokarczuk i z analizą wiersza. Odkąd zamknięte zostały szkoły pod baczną opieką odpowiedzialnych nauczycieli i przejętych rodziców powtarzają skrupulatnie materiał z liceum. Ale jest coś, czego ich bujna wyobraźnia nie ogarnęła – brak decyzji Ministra Edukacji co do terminu oraz efektu tego stanu rzeczy – niewyobrażalnego, paraliżującego stresu. Co będzie dalej? Kiedy napiszemy tę maturę? Czy zdążymy zarekrutować się na studia? A co będzie, jak się zarazimy? A jak nie napiszemy, jak odwołają, to czy wpuszczą nas na uczelnie, czy będą kazali rok czekać. A jak uczelnie zrobią egzaminy? Czy ja sobie poradzę? Nigdy nie zdawałam egzaminu przed obcą komisją, czego mogę się spodziewać? A jeśli będą brać pod uwagę świadectwo? Zawsze mówili, że przecież najważniejsza jest matura, nie skupiałem się na piątce na koniec z chemii. Co teraz?

Chcemy decyzji TERAZ!

Minister Edukacji Narodowej nabrał wodę w usta, tudzież schował głowę w piasek i nie widzi problemu matur i stresu maturzystów i maturzystek oraz ich rodzin, który spotęgowany jest niewiedzą dotyczącą tego, czy matury w dobie szalejącego COVID-19 ODBĘDĄ SIĘ W TERMINIE. Decyzja powinna zapaść już dawno. Przynajmniej 3 tygodnie temu… Maj za pasem. Ministerstwo milczy, mimo że maturzyści bombardują resort korespondencją, podpisują petycje, kierują maile na skrzynkę Ministra. Zamieszczają swoje zdjęcia w koronawirusowomaturalnym sprzęcie, w postach oznaczają Ministerstwo. Piszą smutne listy w mediach społecznościowych do uczelni zaniepokojeni tym, co z tegoroczną rekrutacją na studia, nauczyciele starają się uspokoić sytuację, wspierają swoich wychowanków w rozmowach, próbują zmobilizować do pracy pomimo wszystko. Niektórzy rodzice wzięli podjęcie niełatwej decyzji na siebie i postanowili, że zagrożenie zarażeniem COVID-19 jest zbyt duże, by ryzykować, ich dzieci więc nie przystąpią do matur.

Jeśli dołożymy do tego stresu związanego z niewiedzą dotyczącą terminu matur, niezwyczajne teraz okoliczności np. w rodzinie – a to, że babcia ma gorączkę i lekarze podejrzewają COVID-19, a to, że firma taty z powodu epidemii została zamknięta i nie ma za co zapłacić rachunków za prąd w domu, a to, że dziewczyna płacze w rękaw, bo nie wpływa na nią dobrze domowa kwarantanna od czterech tygodni, ona by chciała wyjść, pooddychać, chciałaby, żeby było tak normalnie, a to, że młodsza siostra nie radzi sobie z lekcjami online, bo nie potrafi tych 35 zadań na kartach pracy z geografii, które nauczycielka podesłała Librusem, a to, że trzeba iść na zakupy, coś trzeba mamie przynieść do obiadu, a kolejki są na godzinę stania przed sklepem, a to że zerknęło się ukradkiem na nowe dane z Ministerstwa Zdrowia – 250 nowych zachorowań dzisiaj, 13 osób zmarło, a ile nieprzetestowanych… więc jeśli dołożymy do tego problemy zwykłego życia i funkcjonowania w erze koronawirusa, może zrobić się nieciekawie. 

Brawo WY, maturzuści!

Drodzy maturzyści, drogie maturzystki! My, ekipa ze studia.pl jesteśmy przekonani, że WY TEN EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI JUŻ ZDALIŚCIE! Albo zdajecie go właśnie teraz. NIE zdaje tego egzaminu dojrzałości Ministerstwo Edukacji mimo, że jest całkiem dorosłe. Wiemy, że waszych młodych głowach jest teraz mętlik nie z tej ziemi, że są momenty, w których wszystko się wali.

To Wy jesteście dojrzali, wy dajecie lekcję Ministerstwu, lekcję solidarności, lekcję, tego, że nigdy się nie poddacie, nawet jeśli rzuca wam się olbrzymie kłody pod nogi. Pamiętajcie są z wami obywatele tego kraju, którzy maturę zdawali już dawno, są z wami wasi starsi koledzy – studenci, oni także wspierają Was, są za wami władze uczelni i wykładowcy, są też z Wami Wasi nauczyciele, którzy bardzo chcieliby pomóc i pewnie robią to – wspierają was psychicznie, rozmawiają z wami, motywują do pracy. Ślemy Wam pozytywną energię i wiarę, że przetrwacie ten trudny czas, a później to już nic Was nie złamie! Żadna, nawet najtrudniejsza sesja na studiach!

Ale chcemy, żebyście też wiedzieli, że nie jesteście w tym wszystkim sami, że my zawsze będziemy Was wspierać radą, dobrym słowem. Mamy dla Was filmy o przyszłych studiach na YouTube Studia.pl Opisujemy kierunki studiów na naszym portalu. Zastanawiamy się, jakie scenariusze MEN i CKE mogą wysmażyć dla maturzystów i jakie to będzie miało konsekwencje dla rekrutacji na studia.

Piszcie do nas – cały czas jesteśmy także na posterunku w mediach społecznościowych – na fb Matura na 100% i na fb Studia.pl.

Chcesz być na bieżąco w temacie matury 2020?

Zapisz się na nasz newsletter. Będziemy Cię na bieżąco informować, co będzie z Twoją maturą i rekrutacją na studia.

Tutaj poczytasz o studiowaniu on-line.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję