Site logo

Studia magisterskie w Lublinie

Kierunki magisterskie uzupełniające (II stopnia) i jednolite magisterskie

Wszystkie studia magisterskie w Lublinie

Znajdź dla siebie najciekawsze studia magisterskie na uczelniach z Lublina i lubelskiego

List view

Studia jednolite magisterskie i magisterskie uzupełniające w Lublinie i w lubelskim

StudiaStudia magisterskie “uzupełniające” to studia drugiego stopnia, dostępne dla osób z dyplomem licencjata lub inżyniera. W praktyce są kontynuacją, poszerzeniem lub uzupełnieniem kierunku wcześniejszych studiów. W rekrutacji na studia brane jest pod uwagę wykształcenie ze studiów pierwszego stopnia. Zwykle analizowany jest program studiów, zbieżności i różnice programowe. W niektórych przypadkach podczas rekrutacji przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna. Studia magisterskie trwają zazwyczaj 3 – 5 semestrów (1,5 roku – 2 lata, nieco rzadziej 2,5 roku). Na koniec zwykle musisz napisać pracę dyplomową (magisterską) i po jej obronie otrzymujesz tytuł magistra lub magistra inżyniera. Studia II stopnia dają uprawnienia do podjęcia studiów doktoranckich (III stopnia). Alternatywą dla studiów magisterskich “uzupełniających” mogą być studia podyplomowe.

Studia jednolite magisterskie to studia dostępne dla kandydatów ze zdaną maturą. W rekrutacji na studia liczą się punkty naliczane na podstawie ocen ze wskazanych przedmiotów na egzaminie dojrzałości. Studia trwają 9 – 12 semestrów, zwykle 5 – 6 lat. Prawo w Polsce wymusza prowadzenie części kierunków studiów jako jednolite magisterskie. Takimi studiami są kierunki dające uprawnienia do wykonywania zawodów: lekarza, dentysty, weterynarza, fizjoterapeuty, analityka medycznego, farmaceuty, nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej. Dotyczy to także studiów prawniczych, upoważniających do aplikacji i zawodów prawniczych. Część kierunków jednolitych magisterskich może być prowadzona także w systemie dwustopniowym (licencjat/inżynier + magister), są studia psychologiczne, teologiczne i część artystycznych. Na koniec studiów zwykle musisz napisać pracę dyplomową i po jej obronie otrzymujesz tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny (np. lekarza). Studia jednolite magisterskie dają uprawnienia do podjęcia studiów doktoranckich (III stopnia). Jeśli szukasz studiów jednolitych magisterskich, zainteresuj się też innymi studiami dostępnymi dla maturzystów —licencjackimi i inżynierskimi.   

Opinie o studiach magisteskich

Czym są studia magisterskie i jak sobie na nich poradzić? Czy studia drugiego stopnia są trudne? Sprawdź nasze poradniki.

Collegium Balticum w Szczecinie
Sebastian Szczęsny

Nauczyciel musi być magistrem

W roku szkolnym 2020-21 wszyscy nauczyciele w przedszkolach i “podstawówkach” będą musieli mieć kwalifikacje na poziomie studiów magisterskich. – To ostatni dzwonek dla pedagogów-licencjatów, żeby

Czytaj więcej »

Studia w Lublinie i w lubelskim

Studia w LublinieLublin to największy ośrodek akademicki we wschodniej Polsce. Na licznych uczelniach państwowych i prywatnych, studiuje rocznie około 70 tysięcy studentów, którzy mogą skorzystać z szerokiej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i studiów drugiego stopnia. Co roku tytuł absolwenta uzyskuje kilkanaście tysięcy studentów. Łącznie tutejsze uczelnie oferują ponad 200 różnych kierunków studiów, dzięki czemu każdy bez trudu wybierze idealną propozycję dla siebie. Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Lublin to stolica gospodarcza regionu, a w całym województwie zarejestrowanych jest około 180 tysięcy pracodawców. To sprawia, że studenci lokalnych uczelni mogą płynnie, bez komplikacji, wejść na rynek pracy. To sprawia, że w Lublinie spotkacie nie tylko studentów z okolic, ale również z innych części kraju, a także liczne grono studentów zagranicznych. Stolica Lubelszczyzny to także ciekawe miejsce do życia i odpoczynku. Miasto znane jest z licznych terenów zielonych, w tym kilkunastu miejskich parków. Najbardziej znane z nich to Ogród Saski, Park Jana Pawła II, Park Ludowy, czy Park Bronowice. Tereny zielone zajmują około kilkunastu procent powierzchni tego miasta. Lublin posiada również atrakcyjne ścieżki rowerowe i piesze, które polubią fani aktywnego wypoczynku. Ponadto w mieście znajduje się bogata oferta kulturalna, w tym liczne kina studyjne i teatry. Fani historii mogą spędzać czas zwiedzając lokalne zabytki. W mieście nie można narzekać na brak dobrej jakości pubów, barów, restauracji i klubów, dzięki którym wieczorne i weekendowe życie studentów będzie bardziej urozmaicone. Województwo lubelskie pod kątem studiowania to nie tylko Lublin. Oferta studiów dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w takich miastach jak: Zamość, Chełm, Ryki, Dęblin, Biała Podlaska, Puławy, Józefów oraz Łuków, gdzie studiuje kilka lub kilkanaście tysięcy osób.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję