Site logo

Kierunek gry komputerowe i sztuki multimedialne w Łodzi

Studia gry komputerowe i sztuki multimedialne | Łódź

Gdzie na studia z gier komputerowych i sztuk multimedialnych Łodzi?

Wszystkie kierunki o grach komputerowych i multimediach, grafice komputerowej i animacji w Łodzi i w łódzkim

List view

Opinie o studiach gry komputerowe i sztuki multimedialne

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z grami komputerowymi, sztukami multimedialnymi, grafiką komputerową i animacją w Łodzi i w łódzkim. Kierunki o grach komputerowych i sztukach multimedialnych okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Side view and wide shot of gamer man wear headphone and play game in front of mulimonitor
Zawody
Redakcja Studia.pl

Zawód: Tester gier

Diablo przeszedłeś trzy razy, w Warcrafta grasz od dziecka, a Dead Island nie ma przed Tobą tajemnic? Zdobycie kolejnego levela jest dla Ciebie ważną częścią

Czytaj więcej »
Kierunek gry komputerowe i sztuki multimedialne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania gier komputerowych i sztuk multimedialnych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia z gier komputerowych i sztuk multimedialnych w Łodzi i w łódzkim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem w Łodzi na uczelni państwowej lub prywatnej kierunku związanego z grami komputerowymi i multimedialnymi? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Co warto wiedzieć o grach komputerowych i sztuki multimedialnych

Co warto wiedzieć o studiach związanych z grami komputerowymi i multimediami? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z grami i grafiką interaktywną, reżyserią i produkcją gier wideo, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na te studia – dowiedz się o nich więcej.
Sprawdź, co to są studia multimedialne i gry komputerowe, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane ze studiami dotyczącymi gier komputerowych i multimediów, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata).
Multimedia to treści, które są połączeniem kilku różnych form przekazu informacji np. tekstu, dźwięku, grafiki, animacji, wideo w celu dostarczania odbiorcom wiadomości lub rozrywki. Multimedia to również rejestrowanie oraz odtwarzanie treści multimedialnych w mediach elektronicznych. Gry komputerowe to dziedzina sztuki z obszaru interaktywnej rozrywki, która jest oprogramowaniem komputerowym przeznaczonym do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych, wymagającym od użytkownika (gracza) pokonywania wyzwań wyznaczonych przez jej twórców.
Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów będziesz zgłębiać np. takie przedmioty jak: programowanie, animacja, grafika multimedialna i trójwymiarowa, tworzenie ilustracji, kreacja postaci oraz scen akcji, modelowanie 3D, obróbka obrazu i dźwięku, fotografia, wideomarketing.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności z zakresu studiów dotyczących gier komputerowych i multimediów masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach np. programista gier komputerowych, reżyser gier komputerowych, scenarzysta gier komputerowych, twórca multimedialnych nośników informacji,  projektant systemów identyfikacji wizualnej,  specjalista ds. retuszu cyfrowego pracownik agencji reklamowej, specjalista ds. obsługi social mediów,  specjalista ds. reklamy w agencji mediowej,  YouTuber.
Po studiach z gier komputerowych i multimediów będziesz mieć możliwość podjęcia pracy w firmach produkujących gry cyfrowe, firmach tworzących aplikacje internetowe, agencjach reklamowych, instytucjach kultury, wydawnictwach i mediach elektronicznych, agencjach graficznych, na planach filmów animowanych.

Gry i grafika interaktywna
Kierunek ten jest idealny dla do osób zainteresowanych grafiką, multimediami, nowoczesnymi technologiami oraz szeroko rozumianą sztuką. Student nabędzie podstawy praktyczne i teoretyczne tworzenia gier komputerowych ze szczególnym naciskiem na aspekty praktyczne jak i artystyczne. Aby dostać się na ten kierunek studiów, należy już na etapie rekrutacji wykazać się zdolnościami plastycznymi oraz niezwykła kreatywnością.
Wybrane przedmioty z toku studiów:

  • grafika konceptualna,
  • tworzenie ilustracji, kreacji postaci oraz scenorysów,
  • modelowania 3D
  • obróbki obrazu
  • historii sztuki,
  • historii kultury,
  • historii gier i cywilizacji.
  • marketing
  • public relations.

Reżyseria i produkcja gier wideo
Reżyseria i produkcja gier wideo to nowatorskie studia skierowane do pasjonatów gier komputerowych, których bardziej niż sama rozgrywka fascynuje proces ich powstawania. Od kandydatów zainteresowanych nauką na tym kierunku oczekuje się umiejętności przelewania myśli na papier, zdolności interpersonalnych, znajomości branży gier wideo, bujnej wyobraźni oraz wiedzy z zakresu informatyki oraz nauk społecznych. Rekrutacja na Reżyserię i produkcję gier wideo najczęściej przyjmuje postać rozmowy kwalifikacyjnej.
Każdy kandydat ubiegający się o studia prezentuje własny pomysł na grę wideo, którą chciałby stworzyć. Komisja ocenia oryginalność pomysłu, określa prawdopodobieństwo jego realizacji, przygląda się także warstwie językowej, w jakiej koncept został opracowany. Niezrozumiałe, zawikłane projekty od razu są odrzucane. Wybrańcy mogą szczycić się indeksem prestiżowych studiów, na których rozwiną swoje umiejętności i zdobędą bardzo dużo cennej wiedzy. Studia na kierunku reżyseria i produkcja gier wideo oferują komfortowe warunki nauki i dogłębne poznanie procesu tworzenia gier wideo, od chwili “pierwszego błysku wyobraźni”, aż do momentu nabrania przez produkt konkretnych kształtów. Reżyserię i produkcję gier wideo można studiować przez trzy lub przez pięć lat. Niektóre uczelnie oferują także możliwość odbycia studiów podyplomowych.
Proces powstawania gier wideo przestanie być tajemnicą. Każdy student Reżyserii i produkcji gier wideo nabędzie praktycznych umiejętności, poznając warsztat animatora, programisty, reżysera, scenarzysty, czy grafika. Będzie mógł osobiście wziąć udział w pracach nad grą komputerową, wykorzystując cały potencjał i rozwijając różne zdolności. Ucząc się na Reżyserii i produkcji gier wideo poszerzy się także znajomość socjologii, antropologii czy też historii filmu. Każda z tych nauk wiele mówi o człowieku, jego zapatrywaniach, upodobaniach, wadach i zaletach. Rasowy producent gier wideo powinien umieć wykorzystać tego typu informacje do celów marketingowych. Wychodząc naprzeciw upodobaniom klientów oraz zaspokajając ich potrzeby reżyser gier lub ich producent na pewno łatwiej zrealizuje zamierzone cele. Na tych studiach poświęca się również sporo czasu kształtowaniu właściwej współpracy w zespole. Specjaliści zajmujący się produkcją gier muszą być nastawieni na sukces. Tylko wzajemna kooperacja przyniesie spodziewane efekty.

Informatyka gier komputerowych
Studia na kierunku informatyka gier komputerowych w większym stopniu są ukierunkowane na praktyczne posługiwanie się narzędziami informatycznymi i umiejętność projektowania i programowania. W stosunku do kierunku informatyka stosowana, nastawione są na zastosowania w obszarze gier komputerowych, aplikacji czasu rzeczywistego wirtualnej i wzbogaconej rzeczywistości.
W trakcie studiów omawiane są następujące zagadnienia:

  • podstawy procesu tworzenia gier wideo na różnych platformach,
  • programowanie grafiki 3D,
  • programowanie symulacji fizyki w czasie rzeczywistym,
  • programowanie sztucznej inteligencji,
  • szersze zastosowania technologii gier wideo, gry poważne i informatyka afektywna,
  • zarządzanie projektami, prezentowanie informacji i tworzenie dokumentacji.

Game development
Game Development to nowoczesny kierunek odpowiadający na potrzeby rozwijającej się szybko branży gier. Studia pozwalają odkrywać główne obszary produkcji gier: programowania, projektowania i grafiki gier. Zajęcia uczą wykorzystywania nowoczesnego sprzętu i obsługi profesjonalnych programów.
W trakcie studiów słuchacz nauczy się:

  • projektować i tworzyć gry – od pomysłu do gotowego produktu,
  • tworzyć grafikę 2D i 3D,
  • programować w silnikach gier,
  • tworzyć fabułę i narrację gracza,
  • projektować gry lub doświadczenia AR/VR,
  • projektować gry na urządzenia przenośne i sieciowe,
  • pracować w zespołach projektowych,
  • szukać rozwiązań i naprawiać błędy w projektach,
  • uwzględniać społeczny i kulturalny aspekt gier.

Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej
Studia na kierunku projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej mają profil praktyczny. Celem zajęć jest wykształcenie twórcy-projektanta o wysokim poziomie intelektualnym i artystycznym z szeroką wiedzą dotycząca kultury cyfrowej, posiadającego kompetencje w obszarze projektowania gier.
Zajęcia nakierowane są na:
rozwój umiejętności manualnych, kształtujących zdolności warsztatowe w zakresie plastyki, niezbędnych do wypowiedzi i komunikacji w sferze wizualnej przy realizacjach związanych z projektowaniem gier,
praktyczna nauka związana z technologią tworzenia gier,
nauka teoretyczna, poszerzająca wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z branżą rozrywki interaktywnej.
Omawiane są zagadnienia takie jak:

  • art direction,
  • concept art,
  • storyboard,
  • environment art,
  • level design,
  • modelowanie i teksturowanie 3D,
  • animacje 2D i 3D.

Tworzenie gier wideo
Studia na kierunku tworzenie gier wideo to jeden z pierwszych w Polsce kierunków studiów, który umożliwia studentom zdobycie wiedzy i praktyki w tworzeniu gier. Słuchacze poznają pełny proces kreacji – od poszukiwania inspiracji, pomysłu, tworzenie scenariusza, poprzez kolejne etapy realizacji projektu, aż po gotową grę.
Przedmioty obejmują zagadnienia takie jak m.in.

  • projektowanie gier,
  • tworzenie scenariusza,
  • metody produkcji,
  • udźwiękowienie,
  • podstawy programowania,
  • produkcji,
  • rozwoju kariery,
  • prowadzenia biznesu.

Projektowanie gier komputerowych
Studia na kierunku projektowanie gier komputerowych pozwalają rozwijać swoje kompetencje informatyczne, umożliwiające projektowanie zaawansowanych aplikacji.
W czasie studiów słuchacz realizuje kompleksowy projekt budowy profesjonalnej gry komputerowej. Podczas realizacji projektu pozna specyfikę pracy zespołowej i zarządzania projektami z wykorzystaniem metod zwinnego wytwarzania oprogramowania.
Przykładowe przedmioty z toku studiów:

  • Digital Painting,
  • ruch i animacja,
  • DTP,
  • marketing w mediach,
  • pracownia animacji,
  • pracownia video,
  • obróbka dźwięku,
  • grafika multimedialna,
  • modelowanie trójwymiarowe,
  • głos i efekty dźwiękowe.

Programowanie gier komputerowych
Studia na kierunku programista gier komputerowych oferują wiedzę i umiejętności potrzebne do projektowania, tworzenia i programowania gier komputerowych w najpopularniejszych silnikach Unity oraz Unreal Engine. Oprócz programowania słuchacz nauczy się się testować gry, zarządzać projektem informatycznym w procesie wytwarzania gier i wiele więcej.
W trakcie studiów słuchacz nauczy się:

  • programowania w języku C++,
  • programowania systemów motion capture,
  • programowania gier mobilnych,
  • programowania silników gier,
  • zarządzania projektami informatycznymi,
  • projektowanie interfejsów gier.

Grafika komputerowa
Grafika komputerowa to nowoczesny kierunek studiów, który związany jest z tworzeniem grafik, animacji oraz obróbką graficzną materiałów wideo przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych. Ten kierunek wyodrębnił się ze studiów graficznych w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy. W dobie szybkiego rozwoju i upowszechniania się technologii informatycznych istnieje wyraźna potrzeba kształcenia fachowców o szczególnie wysokich kwalifikacjach. Chodzi o współczesnego grafika – projektanta, który połączy wiedzę i kreatywność artystyczną z umiejętnością posługiwania się nowoczesnym i potężnym narzędziem, jakim jest komputer z bogatym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Grafika komputerowa łączy twórczość artystyczną, kreatywność, tworzenie wizji i jej zamianę w obraz z praktycznymi umiejętnościami obsługi komputerowych programów i aplikacji graficznych, obsługę specjalistycznego sprzętu komputerowego, jak konsole do edycji zdjęć i wideo, tablety graficzne, interaktywne ekrany piórkowe. Na grafice komputerowej student będzie miał możliwość zaznajomienia się z głównymi dziedzinami projektowania graficznego i kreacji artystycznej a także projektowania komputerowego przy użyciu takich programów jak: CorelDRAW, Adobe Photoshop, QuarkXPress, InDesign, Flash, 3D Studio Max, ArchiCAD. Poznasz także programy do edycji wideo, takie jak Corel Video Studio, Adobe Premiere, Final Cut, DaVinci Resolve, HitFilm Express, Avid Media Composer, Sony Vegas, After Effects, Edius. Kształcenie zawodowe często uzupełnione jest blokiem przedmiotów ogólnoplastycznych (rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika warsztatowa, kompozycja) i humanistycznych (historia sztuki, estetyka, filozofia, psychologia reklamy). Osoba planująca rozpocząć studia kierunku grafika komputerowa, powinna posiadać twórczy umysł, umiejętność zestawiania kolorów, wyczucie kompozycji oraz umiejętność biegłego posługiwania się komputerem.

Grafika i multimedia
Studia na kierunku grafika i multimedia kładą główny nacisk na wykształcenie absolwenta świadomego roli współczesnych mediów audiowizualnych, elektronicznych, przystosowanego do funkcjonowania w obszarze działań związanych z ich autorskim i użytkowym wykorzystaniem. Przygotowują do samodzielnego uprawiania twórczości artystycznej oraz do rozwijania refleksji nad współczesną sztuką. Łączą w sobie elementy sztuk pięknych oraz współczesne wątki medialne. Zdecydowanie są to studia dla osób, które mogą pochwalić się wieloma talentami i różnymi zainteresowaniami. Kierunek ten jest idealny dla do osób zainteresowanych grafiką, multimediami, nowoczesnymi technologiami oraz szeroko rozumianą sztuką. Student nabędzie podstawy praktyczne i teoretyczne tworzenia animacji, wizualizacji, grafiki do gier komputerowych i innych form użytkowych, reklam, stron www, aplikacji internetowych, ze szczególnym naciskiem na aspekty praktyczne jak i artystyczne. Wybrane przedmioty w toku studiów: grafika użytkowa, artystyczna, konceptualna, kreacja cyfrowa, tworzenie ilustracji, kreacji postaci oraz scenorysów, modelowanie 3D, obróbka obrazu, grafiki, fotografii i wideo, archisfera, audiosfera, rejestracja i przetwarzanie, historia sztuki, sztuka współczesna, sztuka performance, działania medialne, historia kultury, historia gier i cywilizacji, estetyka, cybernetyka, marketing, public relations. W trakcie studiów z grafiki interaktywnej student zapozna się z metodami tworzenia, montażu i przekształceń obrazu ruchomego i fotograficznego. Pozna reguły działań intermedialnych, kreowania przestrzeni multimedialnej i perswazji medialnej. Aby dostać się na te studia należy już na etapie rekrutacji wykazać się zdolnościami plastycznymi oraz niezwykła kreatywnością. Kandydat powinien także posiadać talent w jednej z dziedzin stuki np. w malarstwie, filmie czy też rysunku.

Sztuka mediów i edukacja wizualna
Sztuka mediów i edukacja wizualna unikalny kierunek studiów łączący w sobie klasyczne studia plastyczne z nowoczesnym kształceniem w zakresie sztuki mediów i multimediów. W czasie studiów studenci uzyskują wykształcenie artystyczne na poziomie akademii sztuk pięknych oraz humanistyczne na poziomie uniwersyteckim i otrzymują tytuł zawodowy licencjata.
Przykładowe zagadnienia z toku studiów:

  • historii i teorii sztuki,
  • percepcji sztuk wizualnych,
  • działań artystyczno-edukacyjnych,
  • prawa autorskiego i marketingu,
  • pedagogiki i psychologii.

Projektowanie graficzne i sztuka multimediów
Projektant grafiki wykonuje pracę przy użyciu komputera i specjalistycznych aplikacji. Ten kierunek studiów jest idealny dla osób, które są uzdolnione plastycznie oraz szybko przyswajają umiejętności komputerowe. Potrzebna jest też wszechstronność i orientacja w różnych dziedzinach twórczości wizualnej – grafice, malarstwie, projektowaniu przemysłowym, animacji filmowej. Zawód ten jest związany z wszelką formą prezentacji i informacji wizualnej, z opracowywaniem logo, ilustracji, typografii, kaligrafii czy opakowań. W trakcie studiów będziesz zdobywać wiedzę i umiejętności uczestnicząc w takich zajęciach, jak teoria i historia reklamy, grafika i fotografia, historia sztuki, historia grafiki, doktryny artystyczne, aktualia sztuki, anatomia plastyczna, psychofizjologia widzenia, fotografia, rysunek, malarstwo, podstawy grafiki warsztatowej, projektowanie graficzne i technika edytorska, liternictwo i typografia, grafika multimedialna.

 

Studia w Łodzi i w łódzkim

Studia w Poznaniu i WielkopolsceŁódź jest stolicą województwa łódzkiego i jednocześnie bardzo dużym ośrodkiem akademickim. W lokalnych, państwowych i prywatnych uczelniach studiuje około 75 tysięcy osób. Co roku mury szkół wyższych opuszcza 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Kończą oni studia na stopniu licencjackim, inżynierskim, magisterskim jednolitym lub uzupełniającym. Łącznie w Łodzi i okolicznych miejscowościach, kandydaci mogą wybierać spośród około 250 kierunków studiów. To bardzo rozbudowana oferta, która z powodzeniem powinna zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających osób, znajdują się tu kierunki techniczne, ekonomiczne, humanistyczne, biologiczne i inne. Atutem tutejszych uczelni jest rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, w tym wysokiej jakości laboratoria. Bardzo atrakcyjne kampusy studenckie oraz akademiki i miasteczko akademickie Lumumbo dają wiele możliwości osobom, poszukującym swojego miejsca w Łodzi. Na edukację w tym mieście decydują się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni. W Łodzi i okolicach zarejestrowanych jest około 95 tysięcy pracodawców, u których swoją karierę zawodową mogą rozpocząć absolwenci. Miasto Łódź posiada bardzo ciekawą ofertę spędzania czasu. Znajduje się tu około 200 kilometrów tras rowerowych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej jest ponad 30 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 500 hektarów. To doskonałe miejsca do odpoczynku między zajęciami, na spacer lub do nauki na świeżym powietrzu. Na obrzeżach miasta jest usytuowany Las Łagiewnicki, który ma powierzchnię aż 1250 hektarów. Studenci mogą się tam wybrać na jednodniowe wycieczki lub pikniki. Łódź znana jest jako polskie centrum filmowe, w związku z czym posiada ciekawą ofertę kin studyjnych oraz teatrów. Nie brakuje tu dobrych restauracji, barów i pubów, a ulica Piotrkowska rozpoznawalna jest w całej Polsce. Studiowanie w województwie łódzkim możliwe jest także w mniejszych ośrodkach. Kandydaci na studia mogą skorzystać z oferty uczelni w takich miejscowościach jak Skierniewice, Zduńska Wola, Piotrków Trybunalski, Kutno, Łowicz, Pabianice i Sieradz.

Studia podyplomowe z gier komputerowych i sztuk multimedialnych w Łodzi i w łódzkim

Gdzie w Łodzi i w łódzkim zdobywać wiedzę na podyplomówkach z gier komputerowych, sztuk multimedialnych, grafiki komputerowej i animacji - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z gier komputerowych i sztukach multimedialnych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku o grach komputerowych i sztukach multimedialnych na łódzkich uczelniach?

Możliwości zawodowe po kierunku gry komputerowe i sztuki multimedialne

Studia z gier komputerowych i multimediów od lat kształciły twórców wykorzystujących różne technologie graficzne do tworzenia gier i grafiki użytkowej. Warto zaznaczyć, że gry komputerowe bardzo szybko zyskały niezwykły potencjał komercyjny i stały się najpopularniejszą obecnie dziedziną projektowania komputerowego. Istnieje bardzo wiele możliwych dróg rozwoju zawodowego projektanta gier. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach: twórczość artystyczna (tzw. sztuka wysoka i popkultura) i tworzenie projektów i prac graficznych do wykorzystania w biznesie, sektorze IT, mediach, reklamie, marketingu i przemyśle.

Reżyser gier wideo
W celu pracy na stanowisku reżysera gier wideo należy ukończyć studia z reżyserii i produkcji gier wideo oraz studia pokrewne.
Na absolwentów reżyserii i produkcji gier wideo czeka wiele ciekawych miejsc pracy. Spora grupa reżyserów znajdzie zatrudnienie choćby na planach filmów animowanych. Scenarzyści pokażą wartość w agencjach reklamowych, programistom zaproponują angaż uczelnie wyższe, urzędy, przedsiębiorstwa prywatne. Graficy wniosą sporo kolorytu między innymi do agencji reklamowych. Absolwenci reżyserii i produkcji gier wideo na pewno nie mogą narzekać na brak zajęć. Każdy będzie mógł spokojnie spełniać się w tym, w czym czuje się najlepiej, przy okazji zarabiając spore pieniądze.

Grafik
Po studiach z projektowania gier i multimediów możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako grafik warsztatowy. Będziesz wymyślać i tworzyć prace plastyczne do wykorzystania w różnych formach druku. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dana praca i w jaki sposób przedstawić odwzorować obraz na matrycy. To najbardziej pracochłonny etap przygotowania grafiki, aby móc potem z powodzeniem tworzyć kolejne kopie pracy – odbitki – na papierze, tkaninie i innych powierzchniach. W przypadku druku wypukłego punktem wyjścia jest płaska powierzchnia drewnianej deski (drzeworyt), linoleum (linoryt), arkusz metalu (metaloryt), płyta gipsowa (gipsoryt). Przygotowując formę do druku pozbywasz się dłutem, rylcem albo innym narzędziem części materiału. To, co pozostanie – będzie zostawiało ślad tuszu albo farby na odbitce. W przypadku druku wklęsłego będziesz wykonywać formy drukowe wykorzystując metalowe płyty (np. stal, miedź) tworząc na nich rysunek poprzez wykonywanie w nich miejsca na tusz lub farbę drukarską przy pomocy kwasów albo rylców. Przy pomocy różnych technik graficznych przygotowujesz projekt, gdzie na odbitce będzie odbijało się to, co wypełni rowki, dziurki i skazy w płycie matrycy. W druku płaskim druku będziesz przygotowywać matrycę w taki sposób, że miejsca drukujące i niedrukujące znajdą się na tym samym poziomie. W sitoruku będziesz tworzyć szablon na drobnej siatce tkanej, metalowej lub z włókien syntetycznych. Gotową formę naciągniesz na ramkę, a odbitkę będziesz wykonywać przetłaczając farby przez matrycę. Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość graficzną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących prace oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.

Artysta-grafik
Po studiach z projektowania gier i multimediów możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako grafik warsztatowy. Będziesz wymyślać i tworzyć prace plastyczne do wykorzystania w różnych formach druku. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dana praca i w jaki sposób przedstawić odwzorować obraz na matrycy. To najbardziej pracochłonny etap przygotowania grafiki, aby móc potem z powodzeniem tworzyć kolejne kopie pracy – odbitki – na papierze, tkaninie i innych powierzchniach. W przypadku druku wypukłego punktem wyjścia jest płaska powierzchnia drewnianej deski (drzeworyt), linoleum (linoryt), arkusz metalu (metaloryt), płyta gipsowa (gipsoryt). Przygotowując formę do druku pozbywasz się dłutem, rylcem albo innym narzędziem części materiału. To, co pozostanie – będzie zostawiało ślad tuszu albo farby na odbitce. W przypadku druku wklęsłego będziesz wykonywać formy drukowe wykorzystując metalowe płyty (np. stal, miedź) tworząc na nich rysunek poprzez wykonywanie w nich miejsca na tusz lub farbę drukarską przy pomocy kwasów albo rylców. Przy pomocy różnych technik graficznych przygotowujesz projekt, gdzie na odbitce będzie odbijało się to, co wypełni rowki, dziurki i skazy w płycie matrycy. W druku płaskim druku będziesz przygotowywać matrycę w taki sposób, że miejsca drukujące i niedrukujące znajdą się na tym samym poziomie. W sitoruku będziesz tworzyć szablon na drobnej siatce tkanej, metalowej lub z włókien syntetycznych. Gotową formę naciągniesz na ramkę, a odbitkę będziesz wykonywać przetłaczając farby przez matrycę. Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość graficzną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących prace oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.

Artysta multimedialny
Po studiach z projektowania gier i multimediów możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako grafik multimedialny. Będziesz wymyślać i tworzyć prace audiowizualne przy pomocy narzędzi komputerowych lub tworzą w klasycznych technikach graficznych i przetwarzając je cyfrowo. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dana praca i w jaki sposób przedstawić przy pomocy aplikacji graficznych oraz oprogramowania do animacji i wideo, wykorzystując sprzęt komputerowy. Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość multimedialną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących pracę oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.

Projektant grafiki użytkowej
Ścieżka pracy projektanta gier i multimediów związana z wykonywaniem projektów komercyjnych – dla biznesu (promocja, marketing, media, opakowania, wizualizacje dla architektury, przemysłu), branży IT (gry komputerowe, aplikacje i serwisy internetowe), mediów – związana jest przede wszystkim z kierunkami związanymi z grafiką komputerową i interaktywną. Większość osób, które ukończyły studia na kierunku graficznym i tworzy swoje prace komercyjne przy pomocy sprzętu i programów graficznych pracuje samodzielnie. Część z nich zajmuje się indywidualną pracą nad komercyjnymi zleceniami. Inni znajdują zatrudnienie wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na projekty graficzne: w biurach projektowych, agencjach reklamowych, fotograficznych, wydawnictwach klasycznych i internetowych, mediach klasycznych (prasa, telewizja), elektronicznych i nowych mediach, studiach graficznych, firmach zajmujących się produkcją filmową, telewizyjną, firmach produkujących gry i gry cyfrowe (komputerowe), instytucjach kulturalno-oświatowych.

Scenarzysta gier komputerowych
W celu pracy na stanowisku scenarzysty gier komputerowych należy ukończyć studia z zakresu scenopisarstwa lub studia z tworzenia gier wideo.
W czasie pracy scenarzysta gier komputerowych tworzy szczegółowy scenariusz gry, animacji lub aplikacji, zawierającego dokładny opis kolejnych etapów realizacji projektu: od narysowania grafik i stworzenia instrukcji dla graczy, przez animowanie postaci i innych ruchomych elementów, np. maszyn, dialogi bohaterów, napisy wyświetlające się po zdobyciu przez gracza punktów, muzykę, aż po nakręcenie animacji czy zaprogramowanie aplikacji i jej przetestowanie. Scenariusz trafia do wszystkich członków zespołu: grafików, animatorów, copywriterów, programistów, level designerów.

Specjalista ds. retuszu cyfrowego
W celu pracy na stanowisku specjalisty ds. retuszu cyfrowego należy ukończyć studia graficzne lub z projektowania graficznego.
Osoba pracująca na tym stanowisku odpowiedzialna jest za bieżącą postprodukcję materiałów zdjęciowych z sesji produktowych i ich odpowiednią obróbkę, zgodnie z ustaleniami. To praca, która wymaga cierpliwości oraz dokładności, a także dbałości o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.
Do głównych zadań specjalisty ds. retuszu cyfrowego należy:
bieżąca postprodukcja materiału zdjęciowego e-commerce,
współpraca z zespołem fotografów i filmowców w zakresie retuszu,
ewidencjonowanie materiałów w systemie zgodnie z wyznaczonym standardem.
Pracownik agencji reklamowej
W celu pracy w agencji reklamowej warto ukończyć studia z zakresu dziennikarstwa, komunikacji społecznej, marketingu lub specjalistyczne studia np. z gier komputerowych.
Każda osoba zajmująca się komunikacją marketingową na rzecz firm, marek, instytucji, osób publicznych, musi mieć w małym palcu biegłość w posługiwaniu się polszczyzną. Zatem absolwent komunikacji społecznej jest naturalnym kandydatem osobę odpowiedzialną za kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych. Jeśli absolwentów studiów z komunikacji ma dodatkowe wykształcenie w zakresie np. gier komputerowych to jest to dodatkowy atut. Znajomość dziedziny tak szybko rozwijającej się jest we współczesnych domach mediowych bardzo ważna i przydatna.

YouTuber
W celu pracy jako YouTuber nie trzeba kończyć żadnych studiów. Jednak profesjonalni YouTuberzy coraz częściej kształcą się w ramach zagadnień o których opowiadają na swoich kanałach. I tak YouTuber prowadzący programy o grach komputerowych, coraz częściej kształci się w obrębie produkcji gier wideo oraz na studiach pokrewnych, zgodnych z profilem działalności na popularnych portalu Google.
YouTuber to osoba zajmująca się nagrywaniem i wrzucaniem filmów na Youtube, niezwykle popularny portal społecznościowy należący do firmy Google. Jego praca polega na relacjonowaniu aspektów życia, w których się specjalizuje. Dzięki dużemu gronu odbiorców oraz firmom reklamującym się na jego profilu YouTuber może liczyć na znaczne profity.

Rynek pracy w Łodzi i w Łódzkiem

Rynek pracy w Łodzi i w całym województwie jest przyjazny osobom, które rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 6,2% i jest identyczna ze stopą bezrobocia dla całego kraju, jednak poziom bezrobocia w całym województwie łódzkim jest niższy od średniej krajowej, co może napawać optymizmem. Wiele osób decyduje się na dojeżdżanie do pracy do Warszawy, z którą region łódzki jest dobrze skomunikowany. Z dyplomami uczelni z województwa łódzkiego dużo łatwiej o atrakcyjne warunki pracy i wymarzone stanowiska. W Łodzi i okolicach wciąż prężnie działa wiele małych i średnich zakładów tekstylnych, z których region ten znany jest od lat. Tak jak wspomnieliśmy, w samej Łodzi jest około 95 tysięcy przedsiębiorców, a w całym województwie jest ich znacznie więcej. Do przodujących firm należą między innymi ABB, który ma również oddział w Aleksandrowie Łódzkim i BSH, jest to firma, która odpowiada za produkcję marek Bosch i Siemens. Z Łodzi wywodzi się mBank oraz znajdują się oddziały lub siedziby takich firm, jak: TomTom, Accenture, Clariant, Dell, Fujitsu, Indesit, czy Paul Hartmann Polska Sp. z o.o. Ważnym pracodawcą jest również Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W gronie polecanych firm znajdują się także Toyota Leasing ze Zduńskiej Woli i MIRBUD ze Skierniewic. Na lokalnym rynku pracy poszukiwani są wykształceni specjaliści z każdego obszaru, dlatego studiowanie w Łodzi ma sens.

Zawód: projektant gier komputerowych

Kim jest projektant gier – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód projektanta gier komputerowych? Projektant gier komputerowych to osoba odpowiedzialna za tworzenie i projektowanie gier komputerowych. Projektant gier jest odpowiedzialny za opracowywanie koncepcji gier, tworzenie zasad i mechanik rozgrywki, projektowanie poziomów,

Czytaj więcej »

Zawód: grafik komputerowy (graphic designer)

Co to jest zawód grafik komputerowy – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w służbie zdrowia, sektorze zdrowia i urody, sporcie? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód grafika komputerowego?  Grafik komputerowy (graphic designer, ilustrator)

Czytaj więcej »

Zawód: Tester gier

Diablo przeszedłeś trzy razy, w Warcrafta grasz od dziecka, a Dead Island nie ma przed Tobą tajemnic? Zdobycie kolejnego levela jest dla Ciebie ważną częścią dnia, a Twoi znajomi mają większą szansę spotkać Cię na Steamie niż w realu? Jeśli w dodatku błędy w najbardziej znanych RPG-ach wymieniasz nawet obudzony w środku nocy to powinieneś spróbować swoich sił jako tester

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję