Site logo

Kurs MOOC: 7 wskazówek na temat, jak rozpocząć i zakończyć sukcesem szkolenie internetowe

Około 90 procent ludzi nie kończy wybranych przez siebie kursów internetowych. Dlaczego tak jest? Nie stosują oni podstawowych i głównych reguł uczenia się w Internecie – stąd przychodzi mnóstwo rozczarowań i niekonsekwencji oraz niezrealizowanych planów. 

Czym jest MOOC?

MOOC czyli Massive Open Online Course to narzędzie dydaktyczne pozwalające nauczycielowi lub grupie nauczycieli na uczenie jednocześnie tysięcy osób na całym świecie. Jest to doskonałe narzędzie do zdobywania wiedzy i samokształcenia.

Jak wybrać kurs dla siebie?

Przede wszystkim należy wybrać właściwy kurs dla siebie i dla swoich zapotrzebowań. W tym celu potrzebny będzie jakiś sensowny katalog kursów. Taki katalog przedstawiony jest w wideo poniżej!

Przestrzeń i czas na naukę

Aby uczyć się efektywnie, potrzebujesz przestrzeni i czasu. Bardzo ważne jest, by zapoznać się z parametrami kursu i dokładnie oszacować czas, jaki będzie potrzebny na naukę. Zwykle podawany jest on w wymiarze tygodniowym. Jeżeli nie znasz dobrze języka, w którym prowadzony jest kurs, warto dodać sobie tygodniowo przynajmniej kilka godzin do właściwej realizacji kursu. 

Wymagania wstępne

Przed przystąpieniem do kursu mógł musisz spełnić wymagania techniczne oraz merytoryczne. Niektóre kursy wymagają komunikacji audiowizualnej. Musisz więc mieć kamerę internetową oraz mikrofon, który zapewnić odpowiednią jakość połączenia. Inne kursy wymagają specjalistycznego oprogramowania lub urządzeń peryferyjnych. Jeżeli chodzi o wymagania merytoryczne, to czasami musisz mieć już pewną wiedzę w zakresie danego tematu, aby uczestniczyć w kursie dla zaawansowanych. Te wszystkie wymagania z pewnością znajdziesz w stronie, która zawiera parametry kursu. Nie przejmuj się niskim stopniem znajomości języka obcego. Pamiętaj, że kurs MOOC prowadzony jest dla ludzi z całego świata i z pewnością znajdziesz tam osoby, które znają ten język jeszcze słabiej niż ty. Kurs realizowany w języku obcym jest też doskonałą okazją do tego, by poprawić stopień znajomości tego języka, ponieważ będziesz mógł uczyć się języka w naturalnych sytuacjach i z pewnością znajdziesz tam również ludzi, którzy używają języka obcego w sposób poprawny i wzorcowy.

O czym warto pamiętać, realizując kurs online?

Pilnuj deadlinów i innych ważnych dla kursu terminów. Pamiętaj, że nauczyciel, który prowadzi kurs dla stu tysięcy ludzi raczej nie będzie koncentrował się na twoim pojedynczym przypadku nieoddania na czas pracy zaliczeniowej i po prostu z automatu nie zaliczy Ci tego co zrobiłeś. 

Kiedy uczestniczysz w kursie, nigdy nie tracić okazji do tego, by uczyć się od społeczności. Kapitał wiedzy, który posiadają wspólnie uczestnicy takiego kursu jest ogromny. Dlaczego więc z niego nie korzystać? Korzystaj z forów, czatu oraz innych przewidzianych w kursie sposobów komunikacji i społecznego uczenia się. 

Nie obawiaj się wchodzić w relacje z innymi uczestnikami kursu.

Podsumowanie

Kursy MOOC są niesamowite! Uczestnictwo w nich to fantastyczna okazja, by zdobywać wiedzę, która przekazywana jest przez najlepszych na świecie nauczycieli, pracujących na najlepszych na świecie uniwersytetach i uczelniach. Kursy MOOC to także okazja, by uczyć się społecznościach od innych ludzi, którzy tak jak ty są pasjonatami danego zagadnienia. Możesz dzięki nim nie tylko studiować on-line w Polsce, ale czerpać wiedzę z zagranicznych źródeł wiedzy.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję