Site logo

Numer świadectwa maturalnego w elektronicznej rekrutacji na studia

Skąd mogę wziąć numer świadectwa maturalnego? Co to jest numer matury? Czy trzeba czekać z rekrutacją elektroniczną na wydanie matury przez liceum i technikum? Jestem na wakacjach, nie odebrałem świadectwa dojrzałości, czy to znaczy, że jeśli nie mam numeru, nie będę mógł zarejestrować się na studia? Pytania o numer świadectwa dojrzałości to jeden z najgorętszych tematów zaraz po ogłoszeniu wyników matur. Do czego potrzebny jest numer świadectwa w Internetowym Systemie Rejestracji Kandydatów – wyjaśnia Pani Snap, ekspertka Studia.pl.

Do czego potrzebny jest numer matury?

Na zdecydowaną większość uczelni w Polsce trzeba zarejestrować się on-line, poprzez formularz elektroniczny na jej stronie internetowej z rekrutacją na studia. Każda ze szkół wyższych ma Internetowy System Rejestracji Kandydatów, gdzie musisz wpisać swoje dane. Poza wpisaniem informacji co chcesz studiować, w systemie muszą pojawić się dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, PESEL. Numer świadectwa maturalnego jest informacją, który zawiera elektroniczna aplikacja na studia. W dużej części uczelni jest to numer, którego nie muszą podawać “świeży” maturzyści. Uczelnia zaciąga te dane z oficjalnego rządowego Krajowego Rejestru Matur (KREM) wraz z informacją ile punktów kandydat dostał na maturze.

Zobacz jak wygląda rekrutacja w IRK

Internetowy System Rekrutacji Kandydatów często bywa na uczelniach nazywany IRK-ą czyli Internetowa Rekrutacją Kandydatów. Zobacz jak wygląda rekrutacja w poszczególnych szkołach wyższych.

Gdzie znajdę numer dokumentu maturalnego?

Numer matury znajdziesz oczywiście na swoim świadectwie dojrzałości, które odbierasz w swoim liceum, albo technikum. Jednak nawet jeśli nawet nie odebrałaś/odebrałeś swojego świadectwa maturalnego ze szkoły, nic się złego nie stało! Oczywiście musisz je odebrać, żeby później razem z podaniem na studia złożyć je na biurku odpowiedniej Komisji Wydziałowej na uczelni. Ale póki co wystarczy, że zalogujesz się do swojego konta w systemie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (czyli tam, gdzie sprawdzasz wyniki swoich matur). Na samej górze ekranu, zaraz pod imieniem i nazwiskiem, znajdziesz numer swojego świadectwa. Składa się on z literki, dwóch ukośników oraz cyfr. Wystarczy, że go skopiujesz i wkleisz (w całości, także litery i ukośniki!) w odpowiednie pole w Internetowym Systemie Rejestracji Kandydatów.

W tym miejscu znajdziesz numer świadectwa matutalnego

Który numer matury wpisać przy poprawce?

Uwaga! Jeśli po roku poprawiałaś/poprawiałeś maturę i masz dwa numery dokumentów (numer matury, którą zdawałeś np. w roku 2019 oraz numer aneksu), pamiętaj, że w pole „numer dokumentu” w systemie rejestracyjnym na studia wpisujesz oba numery po przecinku.

Co, jeśli nie mogę zalogować się do konta OKE?

Czy trzeba martwić się, jeśli nie mogę wpisać numeru matury, bo z jakiegoś powodu nie mogę zalogować się na konto OKE? Nawet jeśli nie wpisałeś numeru dokumentu maturalnego do Internetowego Systemu Rejestru Kandydatów, zostanie on pobrany z Krajowego Rejestru Matur (KREM) podobnie jak Twoje wyniki egzaminów maturalnych.

Co, jeśli zapomnę uzupełnić ten numer w systemie rekrutacyjnym?

Czy pozostawienie pustego pola “numer świadectwa maturalnego” podczas wypełniania oznacza, że moja rejestracja na studia przepadnie? Nic takiego! Nawet jeśli nie wpisałeś numeru dokumentu maturalnego do Internetowego Systemu Rejestru Kandydatów, zostanie on pobrany z Krajowego Rejestru Matur (KREM) podobnie jak Twoje wyniki egzaminów maturalnych.

Kiedy muszę samodzielnie wpisać numer świadectwa maturalnego?

MUSISZ samodzielnie sprawdzić numer na koncie OKE, wpisać go (a także wyniki egzaminów maturalnych) w trzech przypadkach:

  • jeśli “wyskakuje” problem techniczny w formularzu Internetowego Systemu Rejestru Kandydatów przy pozostawienia pustego pola z numerem matury,
  • jeśli uczelnia nie ma podpisanej umowy z KREM – wtedy zwykle pole numeru matury jest wskazane jako obowiązkowe w formularzu Internetowego Systemu Rejestru Kandydatów,
  • jeśli jednak w swojej szkole zastrzegłeś, że nie chcesz, by Twoje dane znajdowały się w KREM, 

Co numerem matury z poprzednich lat?

Jeśli nie jesteś tegorocznym maturzystą, a maturę za sobą masz już od ubiegłego roku, albo i wcześniej, to najbezpieczniej jest jednak wpisać numer dokumentu do Internetowego Systemu Rejestracji Kandydatów. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję