Site logo

Matura 2022 w pigułce

We wrześniu zaczyna nowy rok szkolny i wydaje się, że do matury daleeeeko… Uczniowie klas maturalnych jednak powoli rozpoczynają przygotowania do pierwszego, poważnego egzaminu w swoim życiu. Choć perspektywa nadejścia maja wydaje się teraz odległa to z pewnością nadejdzie i to szybciej niż myślicie. Do kiedy trzeba złożyć ostateczną deklarację, ile przedmiotów na poziomie rozszerzonym trzeba zdawać na maturze i dlaczego niektórzy zostają zwolnieni z egzaminu?

Zacznijmy od podstaw

Matura składa się z trzech grup egzaminów. Pierwszą z nich są egzaminy obowiązkowe, do których podejść musi każdy z uczniów. Jest to kolejno: język polski, matematyka i wybrany język obcy na poziomie podstawowym. Należy też podejść do jednego z egzaminów na poziomie rozszerzonym. Może to być jeden z przedmiotów obowiązkowych lub inny, np. drugi język obcy, historia czy biologia. Kolejną grupą egzaminów, która również obowiązuje każdego ucznia są egzaminy ustne (czasowo obligatoryjność tego egzaminu może być zniesiona przez MEN – i tak właśnie jest w 2022). Tutaj obligatoryjnie należy zdać egzamin z języka polskiego (tzw. prezentacja maturalna) oraz z języka obcego. Ostatnią grupą są przedmioty dodatkowe. Maksymalnie można wybrać pięć dodatkowych przedmiotów na dowolnym poziomie.

Czym jest deklaracja maturalna?

W klasie maturalnej należy złożyć dwie deklaracje: wstępną i ostateczną. Do 30 września należy złożyć do dyrektora szkoły tę pierwszą. Na podjęcie ostatecznej decyzji masz czas do aż do lutego. Ostateczną deklarację należy złożyć najpóźniej do 7 lutego i od niej nie ma już odwrotu. Od września do lutego możesz się jeszcze zastanowić, czy chcesz zdawać maturę na poziomie podstawowym czy rozszerzonym oraz czy dobrać dodatkowy przedmiot, aby zwiększyć swoje szansę przy rekrutacji na wymarzone studia. Warto mierzyć siły na zamiary. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie przygotowań (chociaż tych wstępnych) od października. W ciągu kilku miesięcy będziesz wiedział, czy dasz sobie radę ze wszystkimi przedmiotami czy jakieś odrzucić.

Lista przedmiotów maturalnych powinna pokrywać się z tymi przedmiotami, które uwzględniane są na wybrany przez Ciebie kierunek studiów.

Sprawdź, jaka matura przyda się w rekrutacji

Nie wiesz jeszcze, co chcesz studiować? Sprawdź kierunki studiów przydatne w rekrutacji.

Na czym polega zwolnienie z matury?

Ci, którzy ciężko pracowali, zostają nagrodzeni. Jeśli ktoś w ciągu nauki w szkole średniej został laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, nie musi podchodzić do egzaminu z danego przedmiotu. Na podstawie odpowiedniego zaświadczenia, które należy przedstawić odpowiednio wcześniej, otrzymujesz 100% na świadectwie maturalnym. Opłaca się? Z pewnością! To zwiększa Twoje szanse w czasie rekrutacji, ponieważ mało kto uzyskuje maksymalny wynik na egzaminie. Zobacz więcej – lista olimpiad zwalniających z matury tutaj.

Harmonogram matury 2023

Na razie jeszcze nie znamy dokładnych terminów matur 2023. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi je we wrześniu 2021 roku. To, co wiemy na pewno – matury zaczynają się zawsze po weekendzie majowym.

Matura 2022? Nie trać czasu

Im wcześniej podejmiesz decyzję, z czego zdawać maturę, tym lepiej. Czytaj nasz Poradnik maturzysty 2022. Z pewnością nasze porady “Jak zdać na 100%” będą przydatne także w 2023 roku.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

“Bezpłatne” studiowanie

Polskie “bezpłatne” studiowanie wbrew pozorom nie jest bezpłatne, a to ile nas będzie kosztowało zależy od grubości naszego portfela. Już niedługo znów polskie uczelnie –

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję