Kulturę i praktykę tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo właściwie może studiować każdy. Osobom zainteresowanym tym kierunkiem studiów zaleca się jednak mieć chociaż podstawowe wiadomości na temat historii języka polskiego, gramatyki i ortografii polskiej oraz ogólną orientację z zakresu kultury i sztuki. Dobrze, jeśli kandydat wykazuje także uzdolnienia literackie. Nie jest to jednak warunek konieczny. Podstawowym celem studiów jest nauka praktycznych umiejętności tworzenia, redagowania i wydawania tekstów. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

W trakcie studiów:

Będzie możliwe rozwiniecie wiele praktycznych umiejętności. Studenci tego kierunku opanują zasady warsztatu pisarskiego i krytycznoliterackiego. Nauczą się tworzyć i opracowywać teksty o dowolnej tematyce i różnorodnej formie. Będą potrafili oceniać teksty pod względem ich wartości merytorycznej oraz formułować sądy na dowolny temat. Uzyskają zdolności gromadzenia, weryfikowania informacji niezbędnych do przygotowania tekstów, a także dokonywania korekty materiałów przygotowywanych do druku. Zdobędą wiedzę na temat rynku wydawniczego w Polsce. Poznają specyfikę pracy dziennikarza, edytora, korektora, wydawcy, copywritera,. Przy okazji zgłębią szereg zagadnień z dziedzin takich jak: historia literatury polskiej, językoznawstwo, wiedza o kulturze, bibliologia, edytorstwo, itp. 
 
Po studiach:
Po studiach czeka na absolwentów wiele miejsc pracy, głównie w instytucjach kulturalnych i społecznych. Liczne grono osób po kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo zasili szeregi agencji informacyjnych i reklamowych. Część będzie mogła znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach i redakcjach rozmaitych mediów. Liczna grupa zwiąże się z administracją państwową. Inni trafią do instytucji i firm rozpowszechniających rozmaite teksty, np. bibliotek, archiwów.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->