Informatyka – kierunek studiów

Informatyka jest jednym z najbardziej przyszłościowych kierunków studiów, którego ukończenie zapewnia pewną pracę po otrzymaniu dyplomu. Jeśli interesuje Cię ten kierunek, to koniecznie sprawdź ofertę studiów informatycznych na polskich uczelniach państwowych i prywatnych. Jeśli ukończyłeś wcześniej studia na zupełnie innym kierunku, ale uważasz, że praca w IT jest dla Ciebie odpowiednia, to może warto pomyśleć o studiach podyplomowych z informatyki? Wybór dostępnych programów jest w Polsce bardzo szeroki i każdy na pewno znajdzie kierunek dopasowany do własnych predyspozycji.

Kierunek Informatyka na skróty

Kierunek Informatyka I i II stopnia

{{ currentTax.activeTerm?currentTax.activeTerm.name:' ' }}

{{ currentTax.activeTerm?currentTax.activeTerm.name:' ' }}

{{ currentTax.activeTerm?currentTax.activeTerm.name:' ' }}

  • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Reset Filters

Dlaczego warto studiować informatykę?

Początkujący absolwent informatyki zarabia 4000-5000 złotych brutto miesięcznie. Po kilku latach zdobywania doświadczenia branżowego może już jednak liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Jak to osiągnąć? Wystarczy wybrać Informatykę na takiej uczelni, gdzie jest mało teorii, a dużo praktyki. Branża IT dynamicznie rozwija się a to wymusza odpowiednie przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy. Sama teoria nie ma w zasadzie większego znaczenia w późniejszej pracy (choć stanowi niezłą bazę) – zdecydowanie istotniejsze jest zdobycie praktycznych kompetencji, bez których po prostu nie poradzimy sobie w pracy.

Jaką specjalizację informatyczną wybrać?

Dobre pytanie… Nie ma jednak co ukrywać, że wybór własnej ścieżki w IT to dość trudny temat. Wybór dostępnych specjalizacji jest bowiem bardzo szeroki i obejmuje m.in.: Informatyczne systemy zarządzania, Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, sieci i systemy informatyczne, projektowanie systemów informatycznych, itd. Wiele uczelni we współpracy z wiodącymi firmami z branży IT projektuje dodatkowo unikalne specjalizacje, dostępne najczęściej tylko na 1 uczelni.

Studia podyplomowe z informatyki

Wejście do świata IT nie wymaga wcześniejszego ukończenia studiów inżynierskich. Odnajdują się tu bowiem również absolwenci innych kierunków, którzy następnie skorzystali z bardzo bogatej oferty studiów podyplomowych IT, którą można znaleźć zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Większość programów ma charakter typowo praktyczny, nastawiony na zdobycie przez słuchaczy konkretnych umiejętności a nie tylko wiedzy teoretycznej. Jak wybrać podyplomówkę z informatyki? Zwróć szczególnie uwagę na program i na to, kto prowadzi zajęcia. W wielu przypadkach Twoimi “wykładowcami” będą praktycy z konkretnych firm, które uczestniczą w realizacji programu. Zasada w przypadku wyboru podyplomówki jest prosta: im więcej praktyki, tym lepiej.

Inne kierunki informatyczne

IT to nie tylko Informatyka

Dla wielu osób kierunki informatyczne to w zasadzie synonim kierunku “Informatyka”. Nic bardziej mylnego, gdyż na przestrzeni ostatnich lat w ofercie kształcenia polskich uczelni pojawiło się sporo kierunków, które program kształcenia koncentrują na zupełnie innych aspektach. W ten sposób powstały kierunki związane z projektowaniem gier komputerowych czy technologiami cyfrowymi, których dynamiczny rozwój przyśpieszyła pandemia SARS-Cov-2. Fascynuje Cię biologia i biotechnologia, ale również informatyka? W ofercie polskich uczelni znajdziesz kierunek w sam raz dla siebie: Bioinformatykę. A może zamiast programowania wolisz zaprzyjaźnić się z niezliczoną ilością danych i ich analizą? Big Data i analiza danych to kierunek przyszłościowy, który również znajdziesz na rodzimych uczelniach. Jak sam widzisz… wybór jest naprawdę duży i nie musisz ograniczać się wyłącznie do kierunku “Informatyka”.

Zawody informatyczne

Administrator sieci, powszechnie określany mianem szanownego admina, to osoba, której zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezawaryjnego działania systemów informatycznych. Stanowisko administratora śmiało można zatem zaliczyć zatem do grona zarówno prestiżowych, jak i niezwykle odpowiedzialnych. Uważasz, że się nadajesz? Jak zostać Administratorem? W zawodzie administratora profil posiadanego wykształcenia ma znaczenie drugorzędne. Nie oznacza to jednak, że […]

Zawód: Administrator sieci

Jaki zawód z branży IT powinienem wybrać?

Informatyk, administrator, programista czy tester to tylko kilka z wielu współcześnie istniejących zawodów (lub raczej specjalizacji) w branży IT. Każda specjalizacja dzieli się dodatkowo na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt innych (w zakresie chociażby języka programowania). Wiele osób niesłusznie przypisuje pracę w IT wyłącznie programistom i administratorom, ale to duże i błędne uproszczenie tematu. Branżę tworzą bowiem dziesiątki specjalistów, które w wielu przypadkach nie muszą nawet znać się na programowaniu. Ba, w IT znajdzie się miejsce nawet dla absolwentów kierunków humanistyczno-społecznych. Jeśli interesuje cię zatem ten kierunek studiów, to koniecznie sprawdź ofertę studiów informatycznych na polskich uczelniach państwowych i prywatnych.

Poradniki dla przyszłych absolwentów informatyki

Studia informatyczne
Miłosz Szkudlarski

Studia matematyczno-informatyczne

W dobie niemal całkowitej komputeryzacji, kierunki te cieszą się sporą popularnością. Do prostych, łatwych i przyjemnych nie należą, ale jeśli interesujesz się komputerami na pewno

Czytaj więcej »

Informatyka w pytaniach i odpowiedziach (video)

Studia.pl - kierunki, uczelnie, podyplomowe, opinie, praca po studiach
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję