Site logo

Jelenia Góra – studia, uczelnie i kierunki

Studia Jelenia Góra

Kierunki studiów w Jeleniej Górze

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Jeleniej Góry

List view

Co warto studiować w Jeleniej Górze

Studia w Poznaniu i WielkopolsceMyślisz o studiach w Jeleniej Górze? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa dolnośląskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Jeleniej Górze, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Jeleniej Górze możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym, na jeleniogórskich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej pogodzić studiowanie z pracą w dni powszednie.

A co po studiach w Jeleniej Górze? Praca po jeleniogórskich studiech. Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod jeleniogórskie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych dolnośląskich miast i powiatów makroregionu jeleniogórskiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Wrocławia – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług i rolnictwa z Jeleniej Góry i ościennych powiatów. Jelenia Góra ze względu na swoje położenie stanowi ośrodek rozwoju turystyczno-gospodarczego – graniczy bezpośrednio z Czechami, a od granicy z Niemcami dzieli miasto niecałe 100 km. Struktura podmiotów gospodarczych w Jeleniej Górze jest zróżnicowana od przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, przez metalowy, motoryzacyjny do tworzyw sztucznych, a także meblowy. Największe i najbardziej znane firmy to:  Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa, Producent Maszyn Papierniczych PMPoland S.A., Jelenia Plast, Draexlmaier, Dr Schneider, Elektromont S.A.oraz Zorka. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Jeleniej Górze to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po jeleniogórskich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Jeleniej Górze?

Jelenia Góra to jedno z głównych miast dolnośląskiego. Leży w południowo-zachodniej części województwa, blisko granic z województwem lubuskim. Dlatego studia na uczelniach jeleniogórskich  mogą być dobrą alternatywą dla dalszych studiów na uczelniach we Wrocławiu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i innych ośrodkach akademickich Polski. Możesz pomyśleć o wyborze uczelni z Jeleniej Góry, jeśli doceniasz możliwość studiowania poza największymi ośrodkami akademickimi, taka opcja ma niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim koszty utrzymania na studiach są niższe. Rynek nieruchomości ma mniejszy popyt, jeśli chodzi o wynajem, co przekłada się na bardziej dostępne i tańsze stancje. Koszty utrzymania są podczas studiów także dużo niższe. Uczelnie publiczne w Jeleniej Górze to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie prywatne w regionie Jeleniej Góry to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Jeleniogórskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej i instytucjach publicznych. Uczelniami państwowymi (publicznymi) działającymi w subregionie jeleniogórskim jest: Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze oraz zamiejscowe filie uczelni z innych ośrodków akademickich: Filia w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Filia w Jeleniej Górze Politechniki Wrocławskiej. Na uczelniach prywatnych (niepublicznych) możesz studiować we Wrocławiu i w ościennych regionach powiatu jeleniogórskiego.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Jeleniej Górze i na Dolnym Śląsku?

Sprawdź jeleniogórskie"podyplomówki"

Studia podyplomowe w Jeleniej Górze

Oferta studiów podyplomowych w Jeleniej Górze jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na jeleniogórskich uczelniach mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Jeleniej Górze absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Ukończenie tych studiów to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z ich oferty korzysta wiele osób. „Podyplomówki” nie kolidują z pracą zarobkową czy obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem. Kierunki podyplomowe w Jeleniej Górze uruchamiane są i zamykane przez poszczególne uczelnie elastycznie, zgodnie z wyczuciem rynku i popytem. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące cię studia podyplomowe są dostępne na jeleniogórskich uczelniach: Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, Filii w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Filii w Jeleniej Górze Politechniki Wrocławskiej.
Czy warto studiować w Jeleniej Górze?

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Informacje o jeleniogórskich uczelniach, kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje Jeleniej Górze. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni

Opinie o studiach w Jeleniej Górze

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na jeleniogórskie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o jeleniogórskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, Filii w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Filii w Jeleniej Górze Politechniki Wrocławskiej. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Jeleniej Góry (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Jeleniej Góry, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Jeleniej Górze.

Jak wygląda rekrutacja na studia w Jeleniej Górze

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Jeleniej Górze analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na KANS), filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie w Filii w Jeleniej Górze UE Wrocław), Filii Politechniki Wrocławskiej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie w Filii w Jeleniej Górze PWr). Przy studiach płatnych dostępnych w Jeleniej Górze po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w regionie Jeleniej Góry, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na jeleniogórskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).

Co można studiować poza Jelenią Górą?

Zobacz, jak wygląda oferta studiowania, jeśli szukasz kierunków licencjackich, inżynierskich, magisterskich w ośrodkach akademickich na Dolnym Śląsku, a także w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję