Studia informatyczne w pigułce
Co warto wiedzieć o studiach z informatyki? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z IT ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na informatykę – dowiedz się o niej więcej. Sprawdź, co to jest informatyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z IT od lat cieszą się niezmienną popularnością. Ale możesz zastanawiać się, a tak właściwie co to jest informatyka? Studia informatyczne to studia związane z komputerami – to bardzo częste skojarzenie wśród kandydatów na studia. Jednak IT (technologii informatycznych) jest znacznie szerszy. Informatykę przede wszystkim można podzielić na takie obszary, jak nauki informatyczne (computer science), inżynieria komputerowa, informatyka praktyczna, systemy i technologie komputerowe, informatyka stosowana, nauczanie informatyki (edukacja techniczno-informatyczna). Najogólniej rzecz biorąc będziesz po studiach albo informatykiem-naukowcem, albo zajmować się praktycznym zastosowaniem kompetencji informatycznych do projektowania, budowy, zarządzania urządzeniami i systemami cyfrowymi (hardware) oraz oprogramowaniem (software). Kierunki związane z informatyką dostępne są na studiach inżynierskich (3,5 roku), licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Informatyka jest związana z naukami ścisłymi (matematyka, fizyka), a także technicznymi. Na podyplomówkach, kursach i szkoleniach IT uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie informatyki lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Wybierając studia z informatyki teoretycznej, będziesz zajmować się poznawaniem matematyki i fizyki na bardzo zaawansowanym poziomie w takich obszarach, jak algorytmika (algorytmy i struktury danych), teoria obliczeń (języki, automaty, złożoność), teoria informacji i kodowania, informatyka kwantowa, teoria języków programowania, typów, kompilacji. Z informatyką związane są także kierunki elektroniczne, jakie jak automatyka i robotyka, telekomunikacja, mechatronika. Wybierając studia z inżynierii komputerowej będziesz zajmować się takimi obszarami, jak logika obliczeniowa i technika cyfrowa, architektura i organizacja komputerów, przetwarzanie równoległe i rozproszone, programowanie niskopoziomowe, sieci komputerowe, systemy operacyjne. Wybierając studia z informatyki praktycznej będziesz zajmować się takimi obszarami, jak grafika komputerowa, inżynieria oprogramowania, cyberbezpieczeństwo i kryptologia. Wybierając studia z systemów i technologii komputerowych będziesz zajmować się takimi obszarami, jak sztuczna inteligencja, systemy wbudowane i obliczenia czasu rzeczywistego, widzenie komputerowe i rozpoznawanie wzorców, przetwarzanie obrazów i mowy, gry komputerowe i symulatory, interfejsy i interakcje człowiek-komputer, technologie webowe, mobilne i multimedia. Wybierając studia z informatyki stosowanej będziesz zajmować się takimi obszarami, jak bioinformatyka, chemioinformatyka, neuroinformatyka, socjoinformatyka, geoinformatyka, informatyka śledcza, informatyka mechaniczna, informatyka medyczna, informatyka materiałowa, informatyka przemysłowa, informatyka ekonomiczna. bWybierając studia z edukacji techniczno-informatycznej będziesz zajmować się nauczaniem informatyki w szkole podstawowej, liceum, technikum, szkole branżowej.Kandydat na kierunek informatyczny, powinien mieć nie tylko zamiłowanie do przedmiotów ścisłych, ale interesować się sprawami nowoczesnych technologii, świata cyfrowego. Znajomość języków programowania, rozwiązaniami elektronicznymi nie są niezbędna, jeśli zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne. Im więcej wiesz jednak o tym jak wygląda branża IT, tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza.
Kierunek informatyka: Kierunek informatyka to najczęściej prowadzone studia informatyczne. Najczęściej dostarczają studentom podstawowe kompetencje związane z IT oraz rozbudowują je zgodnie z prowadzonymi specjalnościami i ścieżkami studiów. Warto więc dokładnie przeanalizować program studiów, bo może bardzo mocno się różnić w zależności od typu uczelni oraz profilowania kierunku. Możesz w programie znaleźć wszystkie obszary IT w mniejszym i szerszym zakresie. Zarówno związane z informatyką teoretyczną (gdzie poświęcasz czas na dywagacje z teorii IT, matematyki i fizyki), jak i aspektach praktycznych IT, wykorzystaniu jej w takich obszarach, tworzenie sprzętu elektronicznego (komputery, smartfony, serwery, urządzenia peryferyjne),i tworzenie i wykorzystanie oprogramowania wbudowanego (w tym systemy operacyjne), , tworzenie oprogramowania dla zastosowań biznesowych, w produkcji i usługach.
Kierunek informatyka stosowana: Kierunek informatyka stosowana to studia informatyczne ukierunkowane na praktyczne wykorzystanie kompetencji IT, przede wszystkim do tworzenia oprogramowania, zarządzania systemami komputerowymi, świadczeniem usług IT.
Programowanie: Studia informatyczne związane z programowaniem to kierunki i specjalności związane z poznawaniem i wykorzystywaniem w praktyce języków do tworzenia aplikacji do pracy w serwerach, komputerach, urządzeniach mobilnych, rozwiązaniach chmurowych, Internecie rzeczy (Internet of Things). To przede wszystkim kompetencje z takich języków programowania, jak C, C++, Objective-C, C#, Visual Basic, Java, Delphi, Cobol, PHP, Perl, Python, Ruby, Kotlin, Rust.
Cyberbezpieczeństwo (e-bezpieczeństwo, cybersecurity): Kierunki związane z bezpieczeństwem informatycznym dotyczą zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem do urządzeń elektronicznych (smartfony, komputery przenośnie i stacjonarne, serwery, zewnętrzne nośniki pamięci), systemów informatycznych, rozwiązań chmurowych. Cyberbezpieczeństwo to kierunki dotyczące tworzenia systemów dostępu cyfrowego (w tym przeglądania, kopiowania, modyfikowania i usuwania danych), monitorowania ingerencji w zabezpieczone rozwiązania, wykrywania sprawców, niwelowania skutków włamań hakerskich.
e-Biznes: Studia związane z biznesem elektronicznym to zdobywanie zarówno kompetencji z obszaru IT, jak i z zarządzania firmami, ludźmi, procesami, projektami. Podczas studiów będziesz zdobywać kompetencje z takich obszarów, jak sprzedaż i handel elektroniczny (e-commerce, programy lojalnościowe), funkcjonowania przedsiębiorstwa w sferze wirtualnej (e-enterprise), e-usług finansowych (fintech, e-banking), analiz procesów i zjawisk ekonomicznych gospodarki cyfrowej (e-economy), elektronicznego społeczeństwa (e-society), elektronicznego rządu (e-government), edukacji zdalnej e-learning, rozwiązaniami mobilnymi (m-business), produktami inteligentnymi (Intentet of Things). e-Biznes to także zastosowanie rozwiązań informatycznych w zarządzaniu firmami i instytucjami, takich jak platformy do relacji firm z partnerami biznesowymi i zarządzania procesami sprzedażowymi w biznesie (business-to-business – B2B, business-to-costumer B2C, costumer CRM), systemami wspierającymi komunikację i administrację (intranet, systemy obiegu dokumentów, systemy zamówień), rozwiązania do zarządzania procesami biznesowymi (Business Process Management), analityki biznesowej (Business Intelligence) i technologii semantycznych (Semantic Web).
Analiza danych (Big Data, Data Sience): Studia informatyczne związane z analizą danych to kompetencje związane z umiejętnościami IT dotyczącymi zarządzania olbrzymią ilością informacji cyfrowych, która jest ważna z powodów biznesowych, naukowych, administracyjnych. Dzięki nim można podejmować trafne wnioski i sprawne decyzje związane z zarządzaniem firmami, administracją publiczną lub skuteczniej prowadzić badania naukowe. Podczas tych studiów będziesz zdobywać wiedzę na temat danych o dużych zasobach, gdzie wymagana jest duża prędkość ich przetwarzania, konieczność uporządkowania według różnorodnych parametrów oraz weryfikacja ich wiarygodności i wartości z punktu widzenia celu użytkownika, firmy lub instytucji. Nauczysz się podczas studiów jak działają i jak wykorzystać takie obszary wiedzy, jak techniki analizy danych (testy A/B, machine learning – uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego), technologie big data (Business Intelligence, przetwarzanie danych w chmurze, e-cloud bazy danych, wizualizacje (np. wykresy, grafy, infografiki, animacje).
Grafika komputerowa: Grafika komputerowa to nowoczesny kierunek studiów, który związany jest z tworzeniem grafik, animacji oraz obróbką graficzną materiałów wideo przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych. Ten kierunek wyodrębnił się ze studiów graficznych w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy. W dobie szybkiego rozwoju i upowszechniania się technologii informatycznych istnieje wyraźna potrzeba kształcenia fachowców o szczególnie wysokich kwalifikacjach. Chodzi o współczesnego grafika – projektanta, który połączy wiedzę i kreatywność artystyczną z umiejętnością posługiwania się nowoczesnym i potężnym narzędziem, jakim jest komputer z bogatym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Grafika komputerowa łączy twórczość artystyczną, kreatywność, tworzenie wizji i jej zamianę w obraz z praktycznymi umiejętnościami obsługi komputerowych programów i aplikacji graficznych, obsługę specjalistycznego sprzętu komputerowego, jak konsole do edycji zdjęć i wideo, tablety graficzne, interaktywne ekrany piórkowe. Na grafice komputerowej student będzie miał możliwość zaznajomienia się z głównymi dziedzinami projektowania graficznego i kreacji artystycznej a także projektowania komputerowego przy użyciu takich programów jak: CorelDRAW, Adobe Photoshop, QuarkXPress, InDesign, Flash, 3D Studio Max, ArchiCAD. Poznasz także programy do edycji wideo, takie jak Corel Video Studio, Adobe Premiere, Final Cut, DaVinci Resolve, HitFilm Express, Avid Media Composer, Sony Vegas, After Effects, Edius. Kształcenie zawodowe często uzupełnione jest blokiem przedmiotów ogólnoplastycznych (rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika warsztatowa, kompozycja) i humanistycznych (historia sztuki, estetyka, filozofia, psychologia reklamy). Osoba planująca rozpocząć studia kierunku grafika komputerowa, powinna posiadać twórczy umysł, umiejętność zestawiania kolorów, wyczucie kompozycji oraz umiejętność biegłego posługiwania się komputerem.