Site logo

Biblioteka akademicka

Czy biblioteka akademicka to miejsce nudne, przestarzałe i nieprzydatne studentom, którzy mają przecież dostęp do Internetu. Biblioteka to serce uczelni. Można tak powiedzieć nawet w dwudziestym pierwszym wieku!

Co trzeba wiedzieć, by szukać efektywnie?

Biblioteki akademickie – choć niestety są miejscem dość rzadko odwiedzanym przez studentów ale również i pracowników naukowych – są niesamowitymi centrami informacji. Można tam nie tylko wypożyczyć książkę i skorzystać z czytelni ale także uzyskać dostęp do międzynarodowych baz danych repozytoriów informacji oraz pozyskać materiały w wersji cyfrowej. 

Nieco inaczej korzysta się z biblioteki, w której jest otwarty dostęp do księgozbioru i z biblioteki w której jest zamknięty dostęp do półek.

W tej pierwszej możemy sami wziąć z półek literaturę, która nas interesuje i zanieść do wypożyczalni, by bibliotekarz zarejestrował, które pozycje wypożyczany i powiedział, jaki będzie termin zwrotu. Biblioteka z zamkniętym dostępem do księgozbioru to nieco większy problem. Musimy bowiem wypełnić rewers lub inaczej mówiąc dezyderatkę, podać bibliotekarzowi, odczekać kilka chwil aż nasza książka znajdzie się w wypożyczalni i dopiero wtedy będzie można przejść procedurę wypożyczenia książki. 

UWAGA – TERMINY

Wypożyczalnia może wypożyczać książki na pewien określony czas. Bardzo ważne, by dotrzymywać terminów ponieważ prawie wszystkie biblioteki akademickie naliczają kary, które są dość dotkliwe dla wszystkich zapominalskich. 

Wypożyczenia międzybiblioteczne

Bardzo ważną informacją jest to, że większość bibliotek akademickich umożliwia skorzystanie z wypożyczalni międzybibliotecznej. Jeżeli książka, której szukamy na półkach naszej biblioteki nie znajduje się w jej zbiorach, możemy ściągnąć ją z innych bibliotek akademickich. Taka książka przychodzi pocztą do biblioteki, z której korzystamy i możemy ją wypożyczyć na pewien określony czas. Z reguły jest to czas krótszy niż w przypadku książek dostępnych na miejscu.

Co z czytelnią?

Te dwa typy bibliotek to również nieco inne zasady korzystania z czytelni. W bibliotece otwartej – takiej jak np. biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego czy Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, można podejść do półek i zgromadzić literaturę, która jest nam potrzebna w ilości praktycznie nielimitowanej. Biblioteka taka jak Biblioteka Główna Uniwersytetu Adama Mickiewicza oferuje zupełnie inne zasady korzystania z czytelni. Trzeba bowiem wypełnić rewers i poczekać na przeniesienie książki z magazynu. Tutaj zwykle ilość książek jest limitowana.

Czytelnie specjalistyczne

Biblioteki uniwersyteckie oferują swoim czytelnikom czytelnie specjalistyczne, Są to czytelnie, w których zgromadzona jest specjalistyczna literatura bądź książki i publikacje o specjalnej wartości historycznej bądź materialnej. Pamiętajmy, że w tego rodzaju czytelniach bardzo często obowiązują inne i bardziej zaostrzone zasady korzystania z księgozbioru.

Repozytoria online

Wiemy że wyszukiwarka Google nie obejmuje swoim zasięgiem całości internetu i niestety te najbardziej interesujące, aktualne i ważne naukowo dane znajdują się w zamkniętych repozytoriach, do których polskie biblioteki na szczęście wykupują dostęp. Możemy więc uzyskać dostęp do tych samych materiałów nad którymi pracują uczeni w Stanach Zjednoczonych, Norwegii czy Nowej Zelandii. Warto zapytać swoich bibliotekarzy o dostęp do baz danych. Niektóre uniwersytety oferują jeszcze jedną świetną usługę – bazy danych udostępniają nie tylko z uczelnianych komputerów ale także z komputerów domowych swoich studentów poprzez połączenie VPN. Koniecznie zapytaj o to swojego bibliotekarza.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję