Site logo

Jak przygotować się do testu?

Jeśli mam być szczery i uczciwie przyznać się do swoich preferencji, to muszę Wam powiedzieć, że nie znoszę testów i uważam, że ich zastosowanie powinno być bardzo ograniczone. Zadaniem testu jest sprawdzenie czego student nie wie, a nie zbadanie tego, co wie!

Przyczyny popularności testów

Testy nie pojawiły się na uczelniach w sposób przypadkowy. Istnieje kilka argumentów, które podnoszone są by je stosować:

  • Zapewniają porównywalność wyników
  • Są łatwe w sprawdzaniu
  • Są konkretne, a ich wyniki jednoznaczne

Niestety te argumenty nie są wystarczające, by obronić tak szerokiego zastosowania testów we współczesnej edukacji. Mają one istotne wady, nie umożliwiają pełnego sprawdzenia wiedzy, same w sobie nie stwarzają okazji do nauki (wystarczy tu porównać je do egzaminu ustnego, w czasie którego zawsze jest okazja, by pokazać studentowi jakiś aspekt problemu, sprostować pomyłkę, czy wyjaśnić niuanse). Testy są bezduszne, zwłaszcza w kontekście przedmiotów humanistycznych. Świadomość, że wiedza będzie sprawdzana za pomocą testu, sprawia najczęściej, że student koncentruje się na szczegółach całkowicie tracąc szeroki obraz. 

Jak uczyć się do testu?

Niezależnie od tego, czy się to podoba, czy nie, testy są szeroko stosowane. Jednym z zadań studenta jest zdobywanie zaliczeń i jak najwyższych ocen, dlatego, skoro nauczyciel proponuje test, student musi nauczyć się tak, by zyskać jak największą szansę na dobrą ocenę, dlatego przejdźmy do porad, za chwile dowiesz się jak skutecznie i efektywnie uczyć się do testu.

Czytaj materiały wchodząc w rolę nauczyciela

Jednym z lepszych pomysłów na lekturę tekstów w trakcie przygotowania się do testu jest „wejście w rolę nauczyciela”. Chodzi o to, by czytając tekst wyobrazić sobie, że masz za zadanie przygotowanie testu z tego tekstu. Dzięki temu wykryjesz łatwo newralgiczne miejsca. Warto je zaznaczyć jednym kolorem, aby zwiększyć skuteczność zapamiętywania.

Wyliczanki

W tekstach można znaleźć fragmenty, w których wylicza się lub wymienia pewne elementy. Jeśli znajdziesz takie fragmenty w lekturach, które obowiązują w ramach przygotowania do testu, możesz być pewien, że zostaniesz o nie zapytany. Istnieje dużo technik pamięciowych, które ułatwiają uczenie się takich zestawień, o nich możesz dowiedzieć się w innych odcinkach Akdaemii Belfra. 

Sprawdź przypisy

Niektóre pytania w testach dotyczą najdrobniejszych szczegółów, kanonem takich chwytów poniżej pasa jest sprawdzenie czy student zapoznał się nie tylko z tekstem ale także z przypisami, w których zawarte są dodatkowe wyjaśnienia. Nierzadko też w testach pojawiają się pytania powiązane z bibliografią danego tekstu.

Czytaj ze zrozumieniem

Bardzo ważną część testowej strategii nauczyciela stanowi zawsze dążenie do sprawdzenia, czy student zrozumiał trudniejsze fragmenty tekstu. Jeśli więc nie jesteś pewien, że zrozumiałeś jakiś fragment, lepiej do niego wróć i postaraj się przeanalizować dokładnie cały wywód, ponieważ możesz być niemal pewien, że zagadnienie pojawi się na teście.

Zapoznaj się ze spisem treści lub konspektem

Jeśli czytasz książkę, zapoznaj się ze spisem treści, będzie Ci łatwiej zrozumieć, które zagadnienia mają kluczowy charakter. Jeśli czytasz artykuł lub rozdział z książki powinieneś samodzielnie stworzyć konspekt, czyli taki mini spis treści, najważniejszych zagadnień. Taka lista ułatwia nie tylko powtórkę, ale także sprawia, że każde szczegółowe zagadnienie lokujesz w szerszym kontekście, co ułatwia zapamiętywanie. 

Podsumowanie

Jeśli w istocie rolą testu jest sprawdzić to, czego nie wiesz, postaraj się wiedzieć jak najwięcej. Zapoznaj się ze wszystkimi szczegółami i postaraj się zapamiętać jak najwięcej detali, wtedy możesz być pewnym, że wyniki testu będą pozytywne. Nie pozwól sobie zepsuć szerokiego obrazu problematyki, przez to że w czasie uczenia do testu koncentrujesz się na szczegółach. W ostateczności non scholae sed vitae discimus, czyli nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję