Site logo

5 Najważniejszych zasad pisania wstępu

Ten tekst będzie wyjątkowo krótki, ale jest on pomyślany jako krótka notatka, do wykorzystania zanim zaczniesz pisać. Skoro ma być krótki, nie traćmy czasu!

Zasada nr 1: Ogranicz powoływanie się na literaturę

Wstęp jest jedną z dwóch części pracy, w której odwołania stosuje się w ograniczonym zakresie. Wstęp to Twoje miejsce do opowiedzenia o swojej pracy. Nie trzeba tam przywoływać innych autorów.

Zasada nr 2: Używanie pierwszej osoby

Z reguły nie zaleca się używania pierwszej osoby liczby pojedynczej w pracach badawczych, jednak wstęp jest miejscem, w którym ta zasada może być nagięta. Nie chodzi o pisanie prozy poetyckiej, jednak można tu sobie pozwolić na nieco bardziej osobisty ton. 

Zasada nr 3: Wstęp jest czytany, reszta pracy zwykle nie

Jeśli myślisz, że Twoja praca zyska sobie wielu czytelników, najprawdopodobniej się mylisz. Zwykle promotor i recenzenci przerzucają pracę i nie czytają jej zbyt uważnie. Jeśli nie wierzysz, idź do biblioteki Twojej uczelni i zobacz jakie wtopy można odnaleźć nawet w doktoratach. Czytany – prawie zawsze jest wstęp. Jeśli wstęp będzie dobry, zadziała bardzo mocno na Twoją korzyść.

Zasada nr 4: Wyjaśnij swoje przedzałożenia

Co to znaczy? Przyjmijmy, że dwóch studentów pisze pracę o małżeństwie. Jeden z nich zdefiniuje małżeństwo jako instrument społecznej opresji inny jako prawdziwą drogę do szczęścia osób powołanych do stanu małżeńskiego. Czy mogą istnieć dwa tak sprzeczne określenia i oba pozostawać prawdziwe? Jasne! Jedno z nich jest określeniem pochodzącym z pism neomarksistwoskich socjologów, drugie pochodzi z nauki społecznej kościoła. Warto wyjaśnić, jakie są punkty wyjścia, nie dotyczy to jedynie nauk humanistycznych, ale i społecznych. 

Zasada 5: Wstęp pisz na końcu

Pisz wstęp dopiero wtedy, gdy Twoja praca jest gotowa. Zaoszczędzisz sobie przeróbek i czasu straconego na powtórne pisanie. 

Podsumowanie

Wstęp powinien być jasny, precyzyjny i odzwierciedlać tekst pracy. Warto popracować nad wstępem i tym samym stworzyć ważny akcent w pracy dyplomowej!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję