Site logo

Wstęp do pracy licencjackiej, magisterskiej, inżynierskiej. Jak i kiedy napisać dobre wprowadzenie?

Gdy przyjrzeć się bliżej studenckim opiniom, dotyczącym pisania pracy dyplomowej zaskakuje jakaś nieracjonalna obawa i strach przed pisaniem wstępu. Chciałbym dzisiaj odczarować ten temat!

Dwa rodzaje prac dyplomowych

Bardzo dużo miejsca czasu i zmarnowanego papieru poszło na rozważanie, w jaki sposób pisać pracę dyplomową, czy zacząć od wstępu i później pisać treść poszczególnych rozdziałów, czy też zrobić odwrotnie i najpierw napisać rozdziały a później wstęp. Rozstrzygnięcie tej sprawy jest bardzo proste – trzeba tylko rozróżnić pewną bardzo podstawową rzecz. 

Wstęp bez metodologii

Można bowiem wskazać na dwa rodzaje prac dyplomowych. Pierwszy rodzaj to taki, w którym metodologia badań jest przedmiotem konkretnego, osobnego rozdziału. Drugi rodzaj to taki, w którym metodologia badań zawarta jest we wstępie do pracy dyplomowej.

Wstęp z metodologią

Jeżeli więc charakteryzujesz metodologię badań, której używasz w swojej pracy dyplomowej, w osobnym rozdziale – możesz pisać wstęp, wtedy kiedy Ci się to podoba – albo po napisaniu całej pracy albo przed. Możesz także pisać wstęp w trakcie prac nad poszczególnymi rozdziałami. 

Jeżeli metodologia badań jest elementem Twojego wstępu to logiczne jest to, że właśnie od wstępu powinieneś zacząć pisanie pracy. 

Gotowe wstępy do prac dyplomowych – nie warto!

W internecie istnieje niezliczona ilość gotowców, jeżeli chodzi o wstęp do prac dyplomowych. W żadnym razie nie wolno Ci z nich skorzystać! Dlaczego? Z wielu powodów. Po pierwsze, dlatego że narażasz się na zarzut plagiatu. Po drugie taki gotowy uniwersalny wstęp z pewnością nie jest dostosowany do twojej indywidualnej sytuacji badawczej i ryzykujesz popełnienie błędu rzeczowego oraz metodologicznego. Praktyka akademicka wskazuje jednak na to, że pewne elementy wstępu w pracach dyplomowych bardzo często się powtarzają. Są też pewne gotowe wzorce pisania wstępu. I właśnie taki wzorzec chciałbym Ci przedstawić.

Propozycja układu wstępu

Za Arkadiuszem Dudziakiem i Agnieszką Żejmo chciałbym Wam podać pewien model wstępu do pracy dyplomowej. Składa się on z siedmiu części. 

  1. Cel pracy
  2. Sformułowanie pytań badawczych
  3. Przedstawienie hipotez
  4. Dookreślenie tytułu
  5. Uzasadnienie tytułu
  6. Omówienie literatury naukowej i stopnia jej przydatności
  7. Scharakteryzowanie metodologii badań

Z filmu dowiesz się, jakie są szczegółowe wskazania, dotyczące poszczególnych części!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Czy nadaję się na studia?

Zapewne jesteś blisko egzaminu maturalnego. Zakładam też, że nie jesteś jeszcze pewny, czy będziesz mieć możliwość realizacji swoich zamierzeń. Domyślam się także, że twki w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję