Gdy mówisz swoim znajomym, że cały dzień spędzasz na facebooku lub instagramie i jednocześnie na tym zarabiasz, to oznacza, że jesteś Specjalistą ds. mediów społecznościowych. Nie myśl jednak, że obowiązki zawodowe ograniczać się będą wyłącznie do wrzucania “piąteczków, koteczków i innych bzdetków”, to już bowiem nie wystarczy! Obszerna wiedza z zakresu marketingu, odrobina psychologii społecznej, kreatywność i zmysł analityczny to absolutna podstawa, żeby postawić pierwsze kroki do kariery w tym zawodzie.
Branża inteaktywna nie narzeka raczej na brak kreatywności. Trudno sie zatem dziwić, że specjalista ds. Social media dorobił się aż kilkunastu różnych określeń m.i.n.: Social Media Marketing Manager, Social Media Specialist, Social Media Animator, PR i Social Media Manager, Specjalista ds. facebooka, fejsbookowiec, social media guru, itd. Nazwy niby różne, ale wszystko sprowadza się do jednej kwestii, czyli “ogarnięcia mediów społecznościowych”. Niby niewiele, ale rzadko kto potrafi sobie z tym poradzić. Jeśli uważasz, że dasz sobie radę, to spokojnie czytaj dalej…
Wykształcenie, czyli jak zostać specjalistą ds. Social Media?
Niestety, aktualnie polskie uczelnie nie oferują specjalistycznych studiów I lub II stopnia z zakresu mediów społecznościowych. To jednak żaden problem, gdyż pracodawcy ich nie wymagają. Mile widziane jest “kierunkowe” wykształcenie z zakresu socjologii lub marketingu, ale ukończenie kierunku filologicznego także będzie dobrym rozwiązaniem.
Kariera w internetowym świecie zależy bowiem od konkretnych umiejętności, czyli radzenia sobie z programami graficznymi i obsługą aplikacji analitycznych, wiedzą z zakresu IT, która przyda się przy projektowaniu aplikacji na FB, oraz kreatywnością, logicznym myśleniem i nastawieniem na rezultaty.
Codziennego dnia widoki to…
Trudno jednoznacznie określić zakres obowiązków Specjalisty ds. Social Media. Każda firma ustala go bowiem samodzielnie, często dodając do niego elementy z innych profesji, np. marketingu internetowego czy e-PR. Możesz się jednak przygotować na to, że będziesz odpowiedzialny za kompleksowe opracowanie i następnie realizację strategii komunikacji w mediach społecznościowych. Będziesz musiał poddać drobiazgowej analizie branżę, w której dane przedsiębiorstwo funkcjonuje, poznać jej potencjalnych klientów, ich potrzeby i obecność w mediach społecznościowych – nie licz bowiem na to, że wszystkich znajdziesz w jednym serwisie. Każdy kanał to odmienny styl i potrzeby odbiorców, więc czeka Cię naprawdę sporo pracy. Mówiąc krótko i zwięźle: nie będziesz się nudził w pracy.
Kasa – ile zarabia Specjalista ds. Social Media?
Zarobki specjalistów ds. Social Media różnią się od siebie w dość znaczący sposób. Jeśli dopiero zaczynasz i Twoje umiejętności nie są jeszcze imponujące, to możesz liczyć na około 2000 zł miesięcznie. Wraz ze wzrostem Twoich kompetencji czekają Cię jednak podwyżki – najlepsi zarabiają nawet do 8000 zł miesięcznie.