Site logo

Zawód: Specjalista ds. marketingu

Specjalista ds. marketingu to wszechstronnie uzdolniona osoba, której głównym zadaniem jest sprawienie, żeby produkty lub usługi danego przedsiębiorstwa były bardziej rozpoznawalne, chętniej kupowane i wysoko cenione przez grupę docelową. Magia? Po części tak, ale nie trzeba być wcale Sarumanem, żeby radzić sobie na marketingowym polu bitwy – wystarczy odpowiednia wiedza merytoryczna, kreatywność i przebojowość, żeby odnieść tutaj sukces.

Niestety, nie możemy przedstawić Ci jednolitego zakresu obowiązków Specjalisty ds. Marketingu. Wiele zależy bowiem od specyfiki branży, w której dane przedsiębiorstwo funkcjonuje. Inne obowiązki będziesz zatem mieć jako marketer zatrudniony w branży hotelarskiej, inne w branży IT i zupełnie inne w branży energetycznej. Wszystko jednak sprowadza się do trzech podstawowych celów: wzrost rozpoznawalności, wzrost sprzedaży i wzrost zadowolenia klientów – marketing bowiem, w odróżnieniu od zwykłego handlu, polega na dostosowaniu usług/produktów do potrzeb i wymagań klientów. Przygotuj się jednak na to, że będziesz musiał:

  • planować i następnie realizować kampanie promocyjne i PR dla swojej firmy,
  • analizować efektywność podejmowanych działań,
  • opracowywać i realizować strategię komunikacji z klientami i otoczeniem biznesowym,
  • zarządzać firmową stroną internetową, blogiem i kanałami w mediach społecznościowych,
  • przygotowywać materiały promocyjne,
  • monitorować rynek i działania konkurncji,
  • rozliczać budżet i dbać o setki mniej lub bardziej istotnych szczegółów pracy marketera.

Musisz również nauczyć się współpracy z grafikami, działem IT i dziennikarzami. Bez nich sobie po prostu nie poradzisz:)

Skoro już wiesz, co musisz umieć i z czym musisz sobie radzić, żeby zostać marketingowcem, to nadszedł chyba czas na poznanie kwestii merytorycznej, czyli wykształcenia. Najlepszym kierunkiem studiów jest oczywiście marketing (często występujący jako „zarządzanie i marketing”), w ramach którego można zdobyć przekrojową wiedzę z zakresu marketingu, public relations, promocji, etc. Nie oznacza to jednak, że inne kierunki będą nieodpowiednie! Ekonomia czy dowolna filologia będą równie dobre i pozwolą na opanowanie konkretnej wiedzy i umiejętności, które na pewno doceni przyszły pracodawca…

Można także pokusić się o krótką listę cech, które powinien mieć każdy marketer. Oto i one: umiejętność pracy w zespole i nawiązywania kontaktów interpersonalnych, kreatywność, przebojowość i odporność na stres. Na początek wystarczy, chyba…

Twoim miejscem pracy będzie w głównej mierze biurko, ale powinieneś przygotować się także na niewielką ilość wyjazdów do kontrahentów i klientów oraz konieczność uczestniczenia w rozmaitych wydarzeń branżowych, np. targi, konferencje, prezentacje produktów, itd. Wypada zatem dorobić się prawa jazdy kat. B, gdyż wiele firm udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe na takie okoliczności. Możliwości rozwoju są w 99% uzależnione od wielkości firmy, w której zostaniesz zatrudniony. Jeśli jest rozbudowany dział Marketingu i PR, to jest spora szansa na awans, nowy zakres obowiązków i podwyżkę. W małej firmie możesz liczyć wyłącznie na gratyfikacje finansowe, gdyż bardzo często funkcjonują w nich jedno lub dwuosobowe działy, w których możliwość awansu ograniczona jest praktycznie do zera.

Ile można zarobić? Wynagrodzenie specjalisty ds. Marketingu waha się między 3000 zł a 20000 zł. Wysokość zarobków jest ściśle powiązana z doświadczeniem pracownika, jego dotychczasowymi osiągnięciami i sukcesami oraz wielkością i możliwościami finansowymi przedsiębiorstwa. Jedno jest pewne: można tutaj nieźle zarobić, ale trzeba na to najpierw zapracować.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

10 najgorszych zawodów w 2018 roku

Informatycy, administratorzy, lekarze, kierowcy zawodowi, specjaliści ds. e-commerce… Oni nie muszą przejmować się bezrobociem, niskimi zarobkami ani kiepskimi perspektywami rozwoju zawodowego. Niestety, istnieje wiele zawodów,

Czytaj więcej »

Zawód: Dyplomata

Być oficjalnym przedstawicielem państwa w kontaktach międzynarodowych lub pracować w korpusie dyplomatycznym, będąc filarem i wsparciem dla polityków z pierwszych stron gazet – czyż to

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję