Site logo

Zawód: Socjolog

Na wstępie wypadałoby zacząć od definicji socjologii, prawda? Jan Szczepański w następujący sposób definiują tą naukę: “Socjologia poszukuje praw zjawisk zachodzących między ludźmi, zajmuje się badaniem struktur, czyli wzajemnego przyporządkowania sobie ludzi w zbiorowościach”. W skrócie można jednak powiedzieć, że jest to nowa nauka o starych rzeczach.

Jak zostać socjologiem?

Skoro już wiesz czym jest socjologia, to możemy teraz przejść do konkretów i wyjaśnić kim jest mityczny socjolog. Dlaczego mityczny? Bo tak naprawdę socjolog nie jest żadnym, konkretnym zawodem. Socjologów można bowiem spotkać na uczelniach, w instytutach badawczych czy w działach HR, marketingu i reklamy. Wszystko to za sprawą komunikatywności, przekrojowego wykształcenia i kompetencjom społecznym.

Najprostszym sposobem na zostanie socjologiem jest ukończenie w pierwszej kolejności studiów I stopnia na kierunku Socjologia. Następnie można zdecydować się na kontynuację nauki na studiach II stopnia lub na dowolnym kierunku studiów podyplomowych. Wszystko zależy bowiem od naszych planów na przyszłe życie zawodowe i naszych pasji. Wiele osób po studiach I stopnia decyduje się, np. na studia II stopnia z zakresu Zarządzania kadrami. Popularnością wśród absolwentów cieszą się także kierunki związane z marketingiem i reklamą.

Do najpopularniejszych specjalności na socjologii należy natomiast: zarządzanie zasobami ludzkimi, praca socjalna, socjologia instytucji i organizacji, socjologia mediów i rynku, itd.

Gdzie może pracować socjolog?

Na to pytanie już po części odpowiedzieliśmy kilka linijek wyżej, ale postaramy się teraz nieco rozwinąć ten istotny wątek. Wydawać by się mogło, że zawód socjologa jest bezpośrednio związany ze strukturami akademickimi. To jednak mit, gdyż niewielu absolwentów tego kierunku znajduje faktycznie zatrudnienie na uczelniach. Zmniejszająca się liczba studentów na kierunkach społeczno-humanistycznych niesie bowiem za sobą redukcję kadry akademickiej.

Socjologów spotkamy również w instytucjach o profilu kulturowym oraz jednostkach administracji państwowej i pomocy społecznej.

Zarobki socjologa

Nie da się jednoznacznie ustalić zarobków socjologa, gdyż takowy zawód po prostu nie istnieje. Wszystko zależy od branży, miejsca i zamieszania i stanowiska, które dany absolwent zajmuje.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Bez inwestycji w kadry nie ma rozwoju

Tak jak umiejętności informatyczne stały się konieczne w większości aspektów życia zawodowego, tak coraz większego znaczenia nabiera nowa wiedza, zwłaszcza z zakresu odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję