Teoretycznie jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych zawodów na współczesnym rynku pracy. Praktycznie sytuacja wygląda nieco inaczej, a na przestrzeni ostatnich lat wytworzyło się wiele stanowisk, które z faktycznym „managerem” nie mają zbyt wiele wspólnego. Kim zatem jest prawdziwy manager i jaką rolę pełni w przedsiębiorstwie?
Kim tak naprawdę jest współczesny manager?
Menedżer lub menadżer (ang. manager) to osoba, której podstawowym obowiązkiem jest realizacja procesu zarządzania (planowanie i podejmowanie decyzji), organizowanie oraz motywowanie i kontrolowanie podległego sobie zespołu. W teorii, mianem „managera” można określić wszystkie osoby, które podejmują decyzje w danej organizacji, jednak jest to bardzo nieprecyzyjne określenie, gdyż managerowie to tak naprawdę specjaliści pełniący w przedsiębiorstwie strategiczną rolę – szczególnie w procesie podejmowania kluczowych decyzji. Managerowie, jako przedstawiciele kadry zarządzającej, powinni cechować się poczuciem odpowiedzialności, strategicznego myślenia i przewidywania ewentualnych problemów.
Menedżerów dzieli się według szczebli:
- najwyższego szczebla (np. prezes)
- średniego szczebla (np. kierownik działu)
- pierwszej linii (ang. front line manager).
To jednak nie jedyna typologia współczesnych managerów, gdyż należy także zwrócić uwagę na obszar, którym dany manager się zajmuje. Wyróżniamy zatem:
- HR Manager – osoba odpowiadająca za zarządzaniem zasobami ludzkimi w danej organizacji.
- Product Manager – osoba odpowiadająca za całościowy proces zarządzania produktami, np. produkty finansowe (kredyty, inwestycje, itp.).
- Account manager – dosłownie nie da się przetłumaczyć na język polski tej specjalizacji. Najczęściej jednak osoby piastujące to stanowisko odpowiedzialne są za opiekę nad klientami.
- IT Manager – osoba odpowiadająca za efektywne zarządzanie pracą działu IT.
- Project Manager – osoba odpowiedzialna za zrealizowanie danego projektu. Taką specjalizację najczęściej spotyka się w branży reklamowej, ale zyskuje ona na znaczeniu również w innych branżach, np. IT.
Zapewne teraz zastanawiacie się nad tym, ilu managerów może być jednorazowo zatrudnionych w firmie? Zasada jest bardzo prosta: im struktury danej organizacji są bardziej rozbudowane, tym większa liczba managerów jest w niej zatrudniona.
Kto zostanie managerem?
Zdecydowana większość renomowanych i najbardziej prestiżowych firm wymaga od kandydatów na stanowiska managerskie wyższego wykształcenia kierunkowego, zgodnego ze specyfiką działu, do którego chciałbyś aplikować.
Przykład: jeśli chcesz objąć w przyszłości stanowisko managera działu HR, to dobrym rozwiązaniem będzie ukończenie studiów na kierunku „Zarządzanie” z odpowiednią specjalizacją lub ukończenie studiów podyplomowych w tym zakresie.
Nie ma tu jednak sztywnych reguł, których należy się bezwzględnie trzymać. Cenione są zarówno kierunki humanistyczne, ekonomiczne, społeczne oraz techniczne. Dużym plusem będą ponadto umiejętności z zakresu skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi oraz podstawy psychologii społecznej.
Spora część managerów wyższego szczebla decyduje się także na rozpoczęcie studiów MBA w odpowiadającej im specjalizacji, zgodnej z profilem wykonywanej pracy. Jest to najlepszy sposób zarówno na zdobycie cennej wiedzy i konkretnych umiejętności praktycznych, jak i na budowę międzynarodowej sieci kontaktów branżowych.
Dlaczego warto wybrać taką drogę zawodową?
Większość osób, głównie wykonujących inny zawód, powszechnie twierdzi, że praca managera to praca marzeń. Wysokie zarobki, możliwość zrzucenia odpowiedzialności za błędy na podwładnych, niewielka odpowiedzialność i życie w luksusie – tak wygląda wyimaginowane życie managera w Polsce. Prawda jednak jest nieco inna: nienormowany czas pracy i pełna odpowiedzialność za podejmowane decyzje sprawiają, że wiele osób po prostu się na takie stanowisko nie nadaje.
Jeśli jednak jesteś osobą niezwykle cierpliwą, opanowaną i umiejącą rozmawiać z ludźmi, to masz bardzo solidne podstawy do tego, by odnaleźć się w roli managera za kilka lub kilkanaście lat. Ta praca naprawdę potrafi dać niesamowitą satysfakcję i zapewni Ci możliwość do ciągłego rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego.