Zawód: Doradca finansowy

Jeśli chcesz być doradcą finansowym, musisz lubić dwie rzeczy: pieniądze i kontakty z ludźmi. Zawód ten wykształcił się stosunkowo niedawno i ciągle zyskuje na popularności. Przybywa firm, które proponują klientom kompleksową obsługę w zakresie korzystania z produktów finansowych: kredytów, ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych i innych.

Doradca finansowy to wykształcony specjalista, który dba o bezpieczeństwo finansowe swojego klienta, udzielając mu porad i podpowiadając rozwiązania. Jest przewodnikiem klienta w ofertach banków, towarzystw, firm ubezpieczeniowych. W skrócie: doradza klientowi, jak ulokować, zainwestować lub pożyczyć pieniądze w najbardziej korzystny sposób. Oczywiście wcześniej poznaje i analizuje jego sytuację finansową oraz oczekiwania.

Doradca finansowy może być niezależny od jakiejkolwiek firmy, ale może być też pracownikiem firmy doradczej lub banku. Może pracować zarówno w biurze, jak i mobilnie, spotykając się z klientami w ich domach lub innym dogodnym miejscu.

Kto i jak może zostać doradcą finansowym?

Do tego zawodu potrzebne jest wykształcenie ekonomiczne, najlepiej na kierunku Finanse i rachunkowość. Uczelnie poszerzają jednak swoje oferty edukacyjne. Zobacz, jakie kierunki ekonomiczne możesz studiować.

Doradca finansowy musi posiadać i ciągle aktualizować wiedzę o ekonomii i finansach, ale też o systemie podatkowym i prawie gospodarczym. Musi zatem szybko się uczyć, mieć pojemny umysł i potrafić w szybkim tempie przetwarzać dużą ilość informacji. Banki i instytucje finansowe ciągle przecież zmieniają i poszerzają swoje oferty, a doradca finansowy powinien świetnie się w nich orientować.

W pracy doradcy finansowego równie istotne są predyspozycje i odpowiednie usposobienie. Jest to owszem, w pewnej mierze praca analityczna, z dokumentami i danymi. Jednak przede wszystkim doradca finansowy pracuje w ciągłym kontakcie z ludźmi. Sednem jego pracy jest rozmowa z klientem, zatem niezbędne są tu rozbudowane kompetencje interpersonalne.

Pożądane cechy doradcy finansowego to:

  • otwartość
  • łatwość nawiązywania kontaktów
  • dobra pamięć
  • analityczny umysł
  • odporność na stres

Początkujący doradcy finansowi zwykle mogą liczyć na rozbudowane szkolenia organizowane przez nowego pracodawcę.

Ile zarabia doradca finansowy?
 

Doradcy finansowi stosunkowo rzadko zatrudniani są na etat. Tę formę zatrudnienia spotyka się głównie w bankach. Firmy doradcze często zatrudniają ich jako niezależnych przedsiębiorców, posiadających własną działalność gospodarczą.

Na wynagrodzenie doradcy finansowego zazwyczaj składa się podstawa i prowizja od sprzedanych produktów finansowych. Całkowita wysokość zarobków zależna jest od firmy oraz rodzaju klientów, których zdobywa doradca. Zamykają się w przedziale 3 tys. zł – 5,5 tys.zł. Firmy doradcze często doceniają najlepszych pracowników, czego wyrazem są premie, systemy szkoleń i możliwości awansu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję