Site logo

WSE bada i zmienia

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera przeprowadziła badania wśród pracodawców, które określiły, jakich umiejętności oczekują oni od absolwentów. Opinie na temat umiejętności przydatnych przy podejmowaniu pracy, w ankietach internetowych, wyrazili również absolwenci. Na podstawie otrzymanych wyników uczelnia modyfikuje program studiów i wprowadza nowe specjalności.
Jak informuje rzecznik prasowy WSE, Agata Motyl, pracownicy 37 firm z branż, w których absolwenci uczelni znajdują pracę (m.in.: PR, agencje reklamowe, administracja publiczna) w przeprowadzanych wywiadach mówili jakich kompetencji oczekują od absolwentów studiów humanistycznych. Badania miały wykazać luki kompetencyjne, które świadczą o niewydolności programów kształcenia na uczelniach wyższych.
Z badań wynika, że pracodawcy zdecydowanie wyżej cenią umiejętności praktyczne niż wiedzę teoretyczną. Zmianie ulegną więc niektóre metody nauczania, a zajęcia będą prowadzone tak, by aktywizować studentów – zapowiada rzecznik.
Uczelnia zdecydowała więc, że część zajęć będzie prowadzona metodą case study, czyli studium przypadku. Ruszą również zajęcia e- learningowe, które będą uzupełnieniem tradycyjnych wykładów.
WSE postanowiła, że w przyszłym roku akademickim na wszystkich kierunkach będą obowiązywały profile kompetencyjne, opisujące zakres wiedzy i umiejętności, jakie student zdobędzie podczas studiów. Stworzenie takiego profilu będzie możliwe dzięki modyfikacjom w programach studiów i specjalności.
Na kierunku “Stosunki międzynarodowe” zostały stworzone trzy nowe specjalności: biznes międzynarodowy, fundusze i projekty europejskie, bezpieczeństwo międzynarodowe. Na “Socjologii” zmodyfikowano dotychczasowe specjalności i wprowadzono nową: zarządzanie i rozwój personelu. Również studenci “Filologii- lingwistyki stosowanej” będą mogli skorzystać z nowej specjalizacji: PR i komunikacja polityczna.
Powstał też nowy kierunek: “Bezpieczeństwo narodowe”, w ramach którego będzie można wybierać spośród trzech specjalności: bezpieczeństwo międzynarodowe; bezpieczeństwo państwa i zarządzanie kryzysowe; zarządzanie bezpieczeństwem systemów i sieci komputerowych.
Na studiach II-stopnia w ramach kierunku “Stosunki międzynarodowe” pojawią się następujące specjalności: europejska administracja publiczna; bezpieczeństwo narodowe, regionalne i globalne; komunikacja międzykulturowa i zarządzanie zasobami ludzkimi w języku angielskim oraz studia nad konfliktami, pokojem i rozwojem w języku angielskim.
Badania zostały przeprowadzone w ramach Projektu Rozwojowego WSE “Kompetentnie ku Przyszłości”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
źródło: PAP – Nauka w Polsce
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Ja to wszystko czarno widzę

Czarnowidztwo jest już chyba powszechnym zjawiskiem wśród międzynarodowej społeczności studentów. Rosnący poziom bezrobocia oraz problemy gospodarcze sprawiają, iż młodzi ludzie co raz bardziej martwią się

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję