Site logo

Ja to wszystko czarno widzę

Czarnowidztwo jest już chyba powszechnym zjawiskiem wśród międzynarodowej społeczności studentów. Rosnący poziom bezrobocia oraz problemy gospodarcze sprawiają, iż młodzi ludzie co raz bardziej martwią się o swoją przyszłość zawodową. Czy ich obawy są uzasadnione?

Aż 61,2 proc. ankietowanych studentów obawia się o swoją przyszłość zawodową. Czy ich obawa jest uzasadniona? Wystarczy spojrzeć na rosnące wskaźniki poziomu bezrobocia na terenie Unii Europejskiej oraz problemy gospodarcze w wielu regionach, żeby uświadomić sobie, że obawy te nie są bezpodstawne.
Najwięcej ankietowanych „pesymistów” znaleźć można w Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Nie można się jednak temu dziwić – państwa te od dłuższego czasu zmagają się z kryzysem gospodarczym, a wskaźniki bezrobocia należą do najwyższych w Europie.

Obawa przed przyszłością nie niesie jednak „ustępstw” natury ekonomicznej. Jak to rozumieć? Wzrosła właśnie „europejska średnia oczekiwana pierwsza pensja” i wynosi już 21,7 tys. euro w skali roku. Jest to jednak wynik zawyżony przez studentów z państw, których kryzys gospodarczy dotknął w najmniejszym stopniu (np. Niemcy i Austria).

Najmniej w Unii Europejskiej chcą zarabiać studenci z Bułgarii, Rumuni i… Polski! Dlaczego na tej liście nie znaleźli się studenci z Grecji, której cały czas grozi widmo bankructwa? Nie znajdujemy sensownej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Europejscy studenci szacują, że na poszukiwania pracy będą musieli poświęcić około 5,5 miesiąca. Studenci z Hiszpanii i Grecji są w tej kwestii najmniejszymi optymistami i uważają, iż poszukiwania pierwszej pracy zajmą im nawet 10 miesięcy. Widocznie jest to kluczowy argument w kwestii oczekiwań finansowych.

Niemiecki Trendence Institut przeprowadził swoje badanie na grupie 150 000 studentów kierunków biznesowych.

Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie stabilnej i dobrze płatnej pracy? Podstawową kwestią jest doświadczenie zawodowe i zamiłowanie do branży, z którą chcemy związać swoją przyszłość.
Gdzie jednak zdobyć niezbędną praktykę? W dziale Praca znajdziecie informacje, które pozwolą Wam na swobodne stawianie pierwszych kroków w drodze do swojej kariery!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Applied Business English na POU

Wyższa Szkoła Zarządzania / Polish Open University uruchamiła program Applied Business English. Osoby, które przystąpią do programu będą nie tylko pogłębiać swoją wiedzę biznesową, ale

Czytaj więcej »

Facebook to również Twoje CV

 Wśród kandydatów startujących na dane stanowisko pracy panuje duża konkurencja.  Firmy rekrutujące wykorzystują coraz więcej technik, aby sprawdzić przyszłego pracownika. Jak dbać o prywatność w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję