Site logo

Wikipedia w licencjacie: wolna encyklopedia, źródło cytatów i wiedzy, sposoby korzystania i wiarygodność informacji

Czy Wikipedia jest dobrym narzędziem w rękach studenta? Można na to patrzeć różnie. Są bowiem nauczyciele, którzy nie tolerują cytatów z Wikipedii i jakichkolwiek odwołań do tego miejsca w Internecie. Są również nauczyciele, którzy tak przyzwyczaili swoich studentów do korzystania z Wikipedii, że praktycznie w pracach zaliczeniowych swoich studentów nie znajdują innych odwołań. Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku. Z każdego narzędzia trzeba umieć dobrze korzystać. 

Jak wikipedia może się przydawać w pisaniu prac dyplomowych?

Chciałbym dzisiaj pokazać Wam kilka przykładów dobrego akademickiego korzystania z internetowej encyklopedii Wikipedia. Choć lepiej korzystać z internetowych bibliotek, są przypadki, gdy Wikipedia jest na wagę złota! Rozpoczniemy od standardowej polskojęzycznej Wikipedii.

Każde hasło ma swoją konstrukcję, która bardzo pomaga studentom zorientować się, w jaki sposób ułożona jest treść danego hasła. Bardzo ważne są podziały i to właśnie one najczęściej są bardzo najpożyteczniejszą stroną hasła w Wikipedii. Zwróć też uwagę na przypisy oraz linki zewnętrzne. Te właśnie odwołania mogą nam pomóc zorientować się, co jest istotne a co nieistotne w danym haśle oraz gdzie szukać rozwinięcia tego hasła. 

Wiki News 

Bardzo ciekawym serwisem jest Wiki News – jest to serwis informacyjny zbudowany w oparciu o dane które napływają z całego świata i są tłumaczone na język polski.

Wiki słownik

Dość ciekawym zasobem w polskim internecie opartym na wiki jest Wiki słownik. Ma on pewne przewagi nad innymi słownikami, warto tam zajrzeć, choć nie można liczyć na to, że odnajdziemy każde hasło. Jest to jednak całkiem dobre narzędzie, którym można zastąpić słownik tematyczny.

Wiki cytaty

Dobrze jest rozpocząć pracę świetnie dobrane cytatem. Skąd brać cytaty? Jeżeli nie mamy własnych odpowiednich notatekz pomocą przyjdą Wiki cytaty!

Wiki źródła

Kolejnym świetnym serwisem są Wiki źródła. To bardzo przydatny serwis zwłaszcza wtedy kiedy chcemy się odwołać do tekstów o charakterze źródłowym.

Co warto wiedzieć, aby uniknąć problemów

Wikipedia podlega bardzo specyficznym ograniczeniom, które sprawiają że jej przydatność w nauce jest dość niska. Przede wszystkim teksty w Wikipedii są pisane anonimowo. Nie ma osoby odpowiedzialnej za takie a nie inne brzmienie hasła, dlatego dość trudno zweryfikować należycie cytat z wikipedii. Co prawda funkcjonuje kontrola autorytatywna, jednak nie każde hasło jest przejrzane. Bardzo praktyczne natomiast są same struktury haseł odwołania, ponieważ dzięki Wikipedii możemy dotrzeć do zupełnie niespotykanych i bardzo ciekawych źródeł. 

Wikipedia jest świetnym narzędziem, w którym możemy pozyskać wiedzę. Pamiętajmy o tym, że o wiele lepiej cytować książki i autorów, którzy nie są anonimowi. 

Wikipedia w innych językach

Zobaczcie koniecznie Wikipedię w innych wersjach językowych. Najlepiej oczywiście w tych językach, które znacie lub tych językach, których się uczycie. Znam mnóstwo nauczycieli akademickich, którzy znają cytaty z Wikipedii na pamięć, ponieważ czytają je co semestr w pracach zaliczeniowych swoich studentów. 

Zobaczcie Tutorial!

Poniżej przedstawiamy tutorial, który pokazuje, jak korzysta się z różnych miejsc w ekosytemie wikipedii, opisanych w artykule.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję