Studia z zarządzania w pigułce
Co warto wiedzieć o studiach z zarządzania? Poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące, jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków menadżerskich np. zarządzania, zarządzania i inżynierii produkcji, inżynierii zarządzania, zarządzania projektami, produktami, procesami, psychologii w zarządzaniu, zarządzania międzynarodowego, zarządzania i prawa w biznesie, studiów menadżersko-prawnych. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia z zarządzania – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to jest zarządzanie, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z zarządzaniem dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata) lub inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Czym jest zarządzanie? Znajdziesz tysiące definicji tego słowa. Jedna z najbardziej trafnych mówi, że zarządzanie to porządkowanie chaosu. Inaczej mówiąc zarządzanie to wybieranie różnych środków tak, aby osiągnąć wyznaczony cel. Jednak tak szeroko zdefiniowane zarządzanie niewiele mówi, bo można podczepić pod definicję np. obieranie ziemniaków, w celu ugotowania obiadu. Jeśli wybierasz się na studia menadżerskie, to jednak interesować Cię będzie zarządzanie w biznesie (bo jeśli szukasz zarządzania publicznego, instytucjami – powinieneś raczej zainteresować się studiami związanymi z prawem i administracją, zarządzanie zdrowiem, zarządzanie oświatą, zarządzanie kulturą, samorządnością). Czego nauczysz się zarządzać wybierając studia menadżerskie w biznesie? Oczywiście upragnione będzie tutaj zarządzanie całą firmą – jako prezes zarządu albo właściciel (albo członek rady nadzorczej). Jednak zanim osiągniesz najwyższe stanowiska, musisz nauczyć się mikrozarządzania: zarządzania projektami, zarządzania procesami, zarządzania zespołami ludzkimi, zarządzania działami (dywizjami). Zwykle zarządzanie takie związane jest z jednym z obszarów działania firmy. Warto więc pomyśleć o specjalizacji i połączyć kompetencje menadżerskie z takimi obszarami, jak zarządzanie marketingiem, zarządzanie produktem, zarządzanie logistyką, zarządzanie sprzedażą, zarządzanie finansami, zarządzanie produkcją, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie inwestycjami, zarządzanie infrastrukturą, zarządzanie IT. Możesz także połączyć kompetencje menadżerskie z różnymi obszarami biznesu, takimi jak zarządzanie w sporcie, zarządzanie turystyką, zarządzanie w TSL, zarządzanie e-biznesem.
Zarządzanie: Zarządzanie to kierunek, który realizowany jest w bardzo wielu uczelniach. Podobnie przedstawia się ilość studentów, którzy każdego roku opuszczają szkoły z dyplomem ukończenia studiów w zakresie zarządzania. Wiadomo, że nie każdy może być dyrektorem, kierownikiem, czy po prostu szefem. Studia to tylko jeden z elementów, które zwiększają, w mniejszym lub większym stopniu, szansę na zawodowy awans. Jeśli chcesz dostać się na zarządzanie to wszystko zależy od tego, na jakiej uczelni chcesz studiować. Na szczęście wybór jest bardzo duży i o ile zdałeś maturę, z pewnością masz szansę dostać się na wymarzony kierunek. Pamiętaj jednak, że dobre studia nie są tak łatwo dostępne. Rekrutacja wiąże się z koniecznością uzyskania wysokich wyników na świadectwie maturalnym. Warto zaznaczyć, że wcale nie jest już tak jak dawniej, gdy uznawało się, że uczelnia państwowa jest dobra, a prywatna – dla przeciętniaków. Obecnie mamy po prostu dobre i złe uczelnie, ich status nie ma tu nic do rzeczy. Współczesny manager, który nie zna języków obcych skazany jest na działania, o charakterze lokalnym. Dziś praktycznie nikt nie robi już poważnego biznesu, bez współpracy i kontaktów zagranicznych. Z pewnością na studiach w zakresie zarządzania, zapoznasz się z najistotniejszymi zagadnieniami: ekonomii, administracji, prawa gospodarczego, metodykami zarządzania, narzędziami informatycznymi wspierającymi zarządzanie, kierowaniem zasobami ludzkimi oraz marketingiem. Na studiach z zarządzania uzyskasz umiejętność planowania i realizacji planu w zmiennym otoczeniu i nierzadko trudnych warunkach. Na zarządzaniu z pewnością będziesz uczyć się matematyki, mikroekonomii, makroekonomii, prawa gospodarczego na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie zarządzania lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Podczas wykładów, ćwiczeń poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak statystyka, podstawy zarządzania, nauka o organizacji, ekonomia, prawo, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie procesami w organizacji, marketing, zarządzanie projektami, negocjacje i mediacje, informatyka w biznesie, czy podstawy psychologii.
Zarządzanie i inżynieria produkcji: Zarządzanie i inżynieria produkcji to interdyscyplinarny kierunek studiów, który kształci specjalistów nowego rodzaju, łączących nowoczesną wiedzę i umiejętności inżynierskie z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji powstał w odpowiedzi na wymuszone zmianami rynkowymi rozszerzenie zakresu zadań, jakie stawiane są inżynierom. W szczególności oczekuje się od nich oprócz wiedzy specjalistycznej w określonej dziedzinie techniki, również umiejętności w zakresie ekonomii, zarządzania, rachunkowości, finansów, prawa, ekologii, logistyki. W programie studiów na zarządzaniu i inżynierii produkcji znajdziesz zatem przedmioty takie jak: wprowadzenie do techniki, procesy i techniki produkcyjne, materiałoznawstwo, podstawy projektowania inżynierskiego, podstawy automatyzacji, finanse i rachunkowość, rachunek kosztów dla inżynierów, badania operacyjne, zarządzanie produkcją i usługami, zarządzanie personelem, zarządzenie strategiczne,z arządzanie jakością, marketing. Przed tak interdyscyplinarnie przygotowaną kadrą inżyniersko-menedżerską stoją wyzwania związane z aktywnością w kreowaniu działalności gospodarczej z uwzględnieniem rynkowych praw ekonomii w powiązaniu z nowoczesną techniką w warunkach stale zmieniającego się rynku.
Inżynieria zarządzania: Studia na kierunku inżynieria zarządzania mają na celu nauczenia rozwiązywania problemów z zarządzaniem projektami technicznymi. Studia uczą pośredniczyć między kadrą zarządczą a działami produkcji, zarządzania kosztami i jakością oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Dodatkowo słuchacze nabywają umiejętności z analizy danych.
Zarządzanie projektami: Studia na kierunku zarządzanie projektami mają na celu przygotowanie słuchacza do pracy w firmach zajmujących się projektami.
Świat zarządzania projektami ciągle się zmienia. Studia przekażą wiedzę teoretyczną i praktyczną, aby ułatwić zrozumienie podstaw zarządzania projektami i mechanizmów towarzyszących.
Psychologia w zarządzaniu: Kierunek studiów psychologia w zarządzaniu łączy w sobie sprawdzoną, rzetelną wiedzę z zakresu psychologii i marketingu z praktycznym wymiarem funkcjonowania pracowników na terenie organizacji. Głównym celem studiów jest doskonalenie kluczowych kompetencji psychologicznych i społecznych, niezbędnych dla efektywnego poruszania się w szeroko pojętej sferze biznesu. Jest to kierunek dla osób, które mogą pochwalić się zdolnościami w zakresie pracy w grupie oraz zarządzania samą grupą.
W trakcie studiów na kierunku psychologia w zarządzaniu realizowane są m.in. takie przedmioty, jak: perswazja i wpływ społeczny, psychologia ekonomiczna, ocena i rozwój kompetencji pracowników, psychologia społeczna, różnice kulturowe i wielokulturowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologiczne koncepcje człowieka, psychologia emocji i motywacji, kultura organizacji, negocjacje. Kończąc studia na kierunku psychologia w zarządzaniu absolwent ma szansę znaleźć zatrudnienie w działach personalnych lub działach szkoleń firm krajowych lub zagranicznych, w działach sprzedaży w przedsiębiorstwach handlowych lub usługowych, w agencjach marketingowych, w działach badań i analiz, w firmach konsultingowych.
Zarządzanie w nowoczesnej gospodarce
Studia na kierunku zarządzanie w nowoczesnej gospodarce są odpowiedzią uczelni na potrzeby rynku pracy. Wraz z rozwojem gospodarki rośnie zapotrzebowanie na kadrę menedżerską, która ma odpowiednią wiedzę kwalifikacje. W trakcie studiów słuchacz poznaje takie obszary nauki jak: marketing, zarządzanie relacjami z klientami, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie jakością, logistyka, komunikacja z otoczeniem.
Zarządzanie międzynarodowe: Studia na kierunku zarządzanie międzynarodowe wychodzą naprzeciw ciągle rozwijającym się współpracą międzynarodowym. Intensyfikacja współpracy międzynarodowej oraz otwierania się na rynki zagraniczne stworzyło zapotrzebowanie na specjalistów z tak wąskiej dziedziny jak zarządzanie międzynarodowe. Program studiów skierowany jest do wszystkich osób o zdolnościach przywódczych i oraz wszechstronnych i wielopłaszczyznowych zainteresowaniach związanych z kwestiami międzynarodowymi.
Przedsiębiorczość: Studia na kierunku przedsiębiorczość mają charakter praktyczny. Celem studiów jest zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w pracy przedsiębiorcy, czyli takich umiejętności rozpoznawania popytu na rynku na różne produkty i usługi oraz poszukiwania nisz rynkowych. W trakcie studiów poznasz metody projektowania biznesu oraz proces wprowadzania produktów i usług na rynek. Kształcenie studentów na studiach ukierunkowane jest na rozwój kompetencji potrzebnych menedżerom w małym i średnim biznesie przede wszystkim w zakresie zarządzania, finansów, prawa, podatków, księgowości, negocjacji, technik pracy menedżera, marketingu, spraw kadrowo-płacowych.
Zarządzanie i prawo w biznesie: Studia na kierunku zarządzanie i prawo w biznesie to studia interdyscyplinarne czyli takie łączące wiele dziedzin nauki. Zajęcia umożliwiają uzyskanie kompetencji menedżerskich i umiejętności samodzielnego zgłębiania prawnych aspektów obrotu gospodarczego. Kierunek zarządzanie i prawo w biznesie przygotowuje studentów do rozwiązywania problemów biznesowych z wykorzystaniem wiedzy prawniczej, zwłaszcza prawa gospodarczego, cywilnego, handlowego i podatkowego.
Studia menedżersko-prawne: Studia na kierunku menedżersko-prawnym to innowacyjny kierunek studiów łączący wiedzę z zakresu prawa z praktycznymi umiejętności z obszarów zarządzania. Studia mają praktyczny charakter. W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zarządzania i prawa niezbędne w pracy każdego menedżera. Istnieje podczas studiowania możliwość zdobycia dodatkowych certyfikatów.
Zarządzanie produktami i procesami: Studia na kierunku zarządzanie produktami i procesami wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku. W trakcie studiów zdobędziesz praktyczną wiedzę na temat nowoczesnych metoda zarządzania produktami i procesami. Studia pozwalają na nabycie umiejętności kształtowania i doskonalenia organizacji w oparciu o zarządzanie projektowe i procesowe. Słuchacze uzyskają umiejętności kompleksowej analizy, oceny oraz doskonalenia organizacji poprzez poznanie najnowocześniejszych koncepcji, trendów i instrumentów z zakresu zarządzania projektami i procesami organizacji. W toku studiów słuchacze poznają w sposób praktyczny możliwości zastosowania systemów informatycznych w zarządzaniu projektowym i procesowym.
Zarządzanie i technologia: Studia na kierunku zarządzanie i technologie mają charakter interdyscyplinarny. Łączą wiedzę techniczną z wiedzą z zakresu zarządzania i ekonomii. W trakcie studiów słuchacze zdobywają wiedzę przydatną do zarządzania technologią w nowoczesnym ujęciu opartym na paradygmacie – zarządzania zasobami wiedzy. Zapoznają się z nowoczesnymi technologiami, będącymi motorami napędowymi współczesnej gospodarki, opanowują umiejętność opracowywania strategii technologicznej firmy.
Zarządzanie operacyjne: Studia na kierunku zarządzanie operacyjne mają na celu pogłębienie wiedzy studentów na temat zagadnień i roli zarządzania operacyjnego w przedsiębiorstwie, które obejmuje całość procesu zarządzania produkcją wyrobów i usług. Zajęcia obejmują planowanie technologii (proces produkcji), projekt systemu produkcji (wydajność i lokalizacja), kontrolę (planowanie produkcji, zarządzanie zapasami, jakość, niezawodność, planowanie dystrybucji), wzory do produkcji, zarządzanie nowymi technologiami oraz zarządzanie obsługą serwisową.
Organizacja i zarządzanie: Studia na kierunku organizacja i zarządzania mają na celu przekazanie słuchaczom nowoczesnej wiedzy z dziedziny organizacji i zarządzania przedsiębiorstwem oraz jednostkami publicznymi. Studia mają charakter praktyczny. Studia są odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z zakresu zarządzania. Absolwent kierunku organizację i zarządzanie znajdzie zatrudnienie we wszystkich typach przedsiębiorstw i instytucjach publicznych na stanowiskach menedżerskich.
Zarządzanie i dowodzenie: Studia na kierunku zarządzanie i dowodzenie realizowane są przez uczelnie mundurowe jednak mają charakter cywilny. Celem studiów jest zdobycie i pogłębienie wiedzy z zakresu zarządzania, w tym: analizy procesów gospodarczych, systemów i podejść oraz ich kulturowych, społecznych, politycznych, historycznych i ekonomicznych kontekstów. Dodatkowo studenci pogłębiają wiedzę z zakresu dowodzenia, w tym procesów kierowania działaniami formacji zorganizowanych powołanych do realizacji określonych celów w obszarze militarnym i pozamilitarnym. Absolwent kierunku zarządzanie i dowodzenie przygotowuje absolwenta do podejmowania pracy na stanowiskach związanych z obronnością państwa: instytucje naukowe, administracja państwowa, przemysł obronny, jednostki sił zbrojnych.
Innowacyjność produktu: Studia na kierunku innowacyjność produktu mają na celu przygotować absolwenta do podejmowania działań z zakresu prognozowania popytu na produkt, identyfikowania nisz rynkowych, opracowywania planów rozwojowych organizacji. Dodatkowo absolwent uzyska wiedzę z zakresu prowadzenia projektów związanych z opieką nad produktem.