Podyplomowy język chiński, japoński, koreański i arabski w Trójmieście

Podyplomowe o języku chiński, japońskim, koreańskim i arabskim dla absolwentów filologii orientalnej - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo język chiński, japoński, koreański i arabski w Trójmieście?

Wszystkie studia o języku chińskim, japońskim, koreańskim i arabskim i kulturze orientalnej w Trójmieście i na Pomorzu

  • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z językami obcymi w Trójmieście

Myślisz nie tylko o podyplomowych z języków orientalnych, ale także o poznawaniu innych języków i kultur? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" obcojęzycznych.

Czy warto studiować podyplomowo język chiński, japoński, koreański i arabski w Trójmieście i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" orientalistyczną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia podyplomowe z orientalistyki

“Podyplomówki” orientalistyczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językami i kulturami Azji oraz Afryki, których dotyczą konkretne studia podyplomowe. Możesz zatem szukać językowych studiów podyplomowych związanych z rozwojem języka, gramatyki, historii, kultury danego państwa, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki. Jednak filologiczne podyplomówki dają także kompetencje związane z wykorzystywaniem języków “egzotycznych” w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji.

  • Podyplomowe kulturoznawcze: To studia podyplomowe związane z etnologią i antropologią kulturową, dzięki którym można pogłębiać znajomość na temat społeczeństw i zjawisk kulturowych w poszczególnych kręgach językowych oraz regionach geograficznych poszczególnych krajów i kontynentów. To naturalny kierunek rozwoju dla absolwentów orientalistyki na studiach licencjackich i magisterskich. Pozwala na bardziej wnikliwe poznawanie społeczeństw Azji i Afryki przy wykorzystaniu kompetencji filologa.
  • Podyplomowa turystyka międzynarodowa: To studia podyplomowe związane ze zdobywaniem kwalifikacji do efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, przy wykorzystaniu znajomości języków obcych oraz specyfiki danego kraju, znajomości kultury, zwyczajów, kuchni i geografii podczas pobytów za granicą. To poznawania specyfiki wyjazdów wakacyjnych, medycznych, biznesowych, kulturowych, edukacyjnych do innych krajów świata. Ponieważ studia orientalistyczne związane są z krajami Afryki i Azji uznawanymi za atrakcyjne destynacje turystyczne, podyplomowa turystyka może być dobrym kierunkiem na poszerzanie kompetencji ze studiów filologiczych.
  • Podyplomowa translatoryka orientalna: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej z języków orientalnych w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy różnymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych. Translatoryki języków orientalnych często występują w połączeniu z językami powszechnie używanymi na świecie – angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim. Języki, które związane są z przeszłością kolonialną krajów Afryki i Azji, są często znane przez elity tamtych państw oraz wynikają z trwających związków gospodarczych, kulturowych i politycznych z dawnymi metropoliami kolonialnymi.
  • Podyplomowe media, dziennikarstwo i komunikacja społeczna: To studia dające kompetencje związane z aktywnością zawodową jako dziennikarz prasowy, telewizyjny, radiowy internetowy, mediaworker, rzecznik prasowy i pracownik sektora PR. Dają m.in. kompetencje związane z przekazem informacji, publicystyką, kształtowaniem perswazji wśród odbiorców, opinii publicznej i klientów. W przypadku studiów orientalistycznych pozwalają na nabycie kompetencji mediowych, aby móc skutecznie informować audytorium o rzeczywistości krajów Afryki i Azji.
  • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia podyplomowe związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym, dające połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów. W przypadku studiów orientalistycznych największe znaczenie mają dla absolwentów sinologii, japonistyki, indologii, arabistyki ze względu na wielkie znaczenie gospodarek tych krajów w globalnym świecie. Jednak należy liczyć się z tym, że będzie rosło także zainteresowane biznesu absolwentami innych kierunków orientalnych.
  • Podyplomowe pedagogiczne dla orientalistów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów języków Azji i Afryki, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności filologicznej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki danego języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym. Języki orientalne nie są popularne w polskim systemie szkolnym, ale należy się liczyć, że w przyszłości pojawią się częściej możliwości nauczania w roli “drugiego języka” filologii z krajów “rosnących kulturowo i biznesowo” – przede wszystkim sinologii i japonistyki, być może także arabistyki.

Studia podyplomowe w Trójmieście i na Pomorzu

Oferta studiów podyplomowych w Trójmieście jest bardzo atrakcyjna. Są one dostosowywane do potrzeb absolwentów studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Zainteresowanie takim modelem studiowania wzrasta, ponieważ daje szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i awans. Z drugiej strony może to być również doskonała okazja do przebranżowienia się i znalezienia dla siebie miejsca w zupełnie innym zawodzie. Studia podyplomowe w Trójmieście na pewno dają ku temu spore możliwości, a zdobyte tam dyplomy mogą przydać się nie tylko w Trójmieście, ale i w innych miejscach w Polsce. Na kontynuowanie edukacji na tego typu studiach decydują się również osoby, prowadzące własne firmy w Trójmieście lub rozważające ich założenie. Ukończenie kierunków związanych z biznesem, marketingiem i sprzedażą, może pozwolić na efektywniejsze wejście na rynek i szybsze zdobycie w nim udziałów. Dużym atutem studiów podyplomowych w Trójmieście jest fakt, że prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Dzięki temu mogą pozwolić sobie na nie osoby aktywne zawodowo oraz takie, które mają zobowiązania rodzinne. Weekendowe studiowanie, i to czasem w co drugi weekend, daje naprawdę wiele możliwości i sposobów na dostosowanie planu dnia do potrzeb uczelnianych. Studia trwają 2 lub 4 semestry, a po ich ukończeniu można poszczycić się nie tylko nowym dyplomem, ale również kwalifikacjami, które przydadzą się w codziennym życiu, na przykład pozwolą na kluczowy awans w firmie. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki biznesowe, specjalistyczne oraz w temacie kompetencji miękkich i coachingu. Na studia podyplomowe decydują się również nauczyciele, którzy dzięki nim zdobywają nowe uprawnienia.

Magisterska orientalistyka w Trójmieście i na Pomorzu

Dobrą alternatywą dla podyplomowych studiów o języku chińskim, japońskim, koreańskim i arabskim mogą być uzupełniające studia magisterskie z orientalistyki. Zobacz, gdzie w Trójmieście i na Pomorzu warto studiować filologię orientalną na kierunkach magisterskich.

Możliwości pracy dla orientalistów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia orientalna na uczelniach trójmiasta i województwa pomorskiego?

Copywriter internetowy – content writer| Zawód z pasją

Na czym polega praca e-copywritera? Kim jest content writer? Czy do wykonywania zawodu wystarczy mieć “lekkie pióro”? Jak zostać autorem treści promocyjnych? Czy studia polonistyczne dają odpowiednie kompetencje do tworzenia tekstów reklamowych? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Ada Manikowska, copywriterka-freelancerka,  absolwentka studiów marketingowo-medialnych na filologii polskiej w kaliskiej filii UAM. Jak wygląda praca w e-copywritingu? Czym się zajmuje copywriter?Każdy copywriter

Czytaj więcej »

Zawód: Tłumacz

Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilku lub nawet kilkunastu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją! Jak zostać tłumaczem? Ścieżka edukacyjna przyszłego tłumacza zaczyna się bardzo wcześnie – najczęściej jeszcze w szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Wtedy dokonujemy z

Czytaj więcej »

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Praca po kierunku filologia orientalna

Absolwent studiów orientalistycznych to specjalista znający języki, społeczeństwa, kulturę, organizację państwa i gospodarkę krajów Afryki i Azji. Większość państw mówiących językami orientalnymi nazywane były kiedyś ‘krajami trzeciego świata”, a dzisiaj “krajami południa”. Przesuwa się coraz bardziej na nie ciężar globalnej polityki międzynarodowej, gospodarki oraz aktywności kulturalnej. To z jednej strony liczne demograficznie, zaawansowane lub dynamicznie rozwijające się kraje – Chiny, Japonia, Indie, ale także azjatyckie tygrysy – jak Singapur, Izrael, Korea Południowa. Mamy też w obszarze zainteresowania kraje arabskie Zatoki Perskiej – bogate w ropę naftową, ale także inwestujące w nowoczesne technologie. Z drugiej strony to kraje ubogie gospodarczo, ale bogate w zasoby naturalne oraz atrakcyjne kulturowo i turystycznie kraje Afryki. Mamy w kręgu zainteresowania drzemiące potęgi, jak Iran i Turcja. Widzimy Azję Południowo-Wschodnią, gdzie wielu upatruje dużych możliwości rozwoju oraz “państwa upadłe” albo upadające, pełne wyzwań, ale i potencjału. Absolwenci orientalistyki mają więc szansę, żeby szukać możliwości zawodowych, wykorzystując wiedzę ze studiów w relacjach Polski z krajami Afryki i Azji lub budując karierę międzynarodową w różnych dziedzinach biznesu, polityki, systemów bezpieczeństwa, kultury, sztuki, nauki.

  • Nauczyciel języka orientalnego w szkole językowej: Języki orientalne w zasadzie nie są nauczane w szkolnictwie powszechnym. Dlatego trudno o karierę nauczyciela języka chińskiego, japońskiego czy arabskiego. Jednak rysuje się inna ścieżka kariery dla osób z predyspozycjami pedagogicznymi: nauczanie języka angielskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym, w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Istnieje spory popyt na naukę takich języków wśród pasjonatów kultur orientalnych, zwłaszcza chińskich i japońskich. Biorą się z fascynacji sztukami walki, sztuką kaligrafii, komiksami manga i filmami anime. Absolwentom hebraistyki i judaistyki otwierają się drzwi do osób z korzeniami żydowskimi, szukającymi swojego dziedzictwa kulturowego. Jako absolwent orientalistyki możesz zająć się uczeniem Polaków pracujących dla zagranicznych firm, gdzie centrale firm mieszczą się w wysoko rozwiniętych i rozwijających się krajach azjatyckich i afrykańskich – przede wszystkim japońskich, izraelskich, chińskich, tureckich, arabskich. Pamiętaj, że japońskiego, chińskiego, arabskiego, tureckiego, hebrajskiego można uczyć się nie tylko stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningu. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki języków orientalnych.
  • Tłumacz języków orientalnych: Translatoryka to naturalny po prowadzeniu kursów językowych i kulturowych, obszar aktywności zawodowych dla absolwentów orientalistyki, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka i kultury daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły języka japońskiego, chińskiego, arabskiego, hinduskiego, perskiego, hebrajskiego, innych języków i dialektów Afryki i Azji lub tłumacz przysięgły wyspecjalizowany w tych językach. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w turystyce do krajów Afryki i Azji: Znajomość języków orientalnych to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji i wycieczek za granicą. Ponieważ studia orientalistyczne związane są z krajami Afryki i Azji uznawanymi za atrakcyjne destynacje turystyczne, to praca w sektorze tzw. egzotycznej turystyki jest ciekawą możliwością zawodową dla absolwentów orientalistyki. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji filologa orientalnego.
  • Badacz kultury i języków Afryki i Azji: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej wyspecjalizowanej w polityce, historii, kulturze, społeczeństwie, gospodarce, językoznawstwie krajów orientalnych. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju afrykańskiego lub azjatyckiego.
  • Promocja kultury polskiej w Afryce i Azji oraz kultury afrykańskiej i azjatyckiej w Polsce: Filologia orientalna skupia się nie tylko na języku, ale i na kulturze krajów Afryki i Azji. Są to kraje bardzo interesujące dla Polaków i Europejczyków pod względem kultury i sztuki, wpisujące się w modny styl etno, trendy kultury popularnej (np. manga, k-pop), nurtów duchowości i transcendencji (jak buddyzm, joga), kuchni (np. wegetarianizm, kuchnia bliskowschodnia i dalekowschodnia) oraz współczesnej kultury wysokiej. Z kolei polska kultura bywa interesująca dla coraz szerszych kręgów danego społeczeństwa, np. popularność muzyki Chopina na Dalekim Wschodzie.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: Znakomita znajomość języków orientalnych to możliwość ścieżki kariery w biznesie, pracy w międzynarodowych korporacjach zainteresowanych mocno rozwijającymi się rynkami, atrakcyjnymi ze względu na potencjał demograficzny i gospodarczy: przede wszystkim chińskim, japońskim, koreańskim, indyjskim, arabskim. To także możliwość zainteresowania biznesowego tzw. drzemiącym olbrzymem, Afryką subsaharyjską, niezwykle bogatą w zasoby naturalne, w działach handlu zagranicznego i zagranicznych przedstawicielstwach polskich przedsiębiorstw zainteresowanych Afryką i Azją.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów orientalistycznych to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Studia te dają możliwość kariery w instytucjach zajmujących się wyzwaniami związanymi z Afryką i Azją – przeludnieniem, migracjami, ochroną środowiska, zwalczaniem terroryzmu. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent orientalistyki może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami

Rynek pracy w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję