Site logo

Studiuj automatykę i robotykę na Uniwersytecie Zielonogórskim

Kierunek Automatyka i robotyka na Uniwersytecie Zielonogórskim prowadzi Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji. Odbywają się one na pierwszym, drugim i trzecim stopniu w systemie stacjonarnym i zaocznym. – Ten kierunek stanowi obecnie jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin inżynierskich na świecie – mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Obuchowicz, Dziekan Wydziału.

– Wynika to z gwałtownie rosnącego zapotrzebowania przemysłu na dobrych specjalistów potrafiących nie tylko projektować, uruchamiać i eksploatować nowoczesne systemy automatyki, ale również radzących sobie z instalacją i obsługą zautomatyzowanych stanowisk produkcyjnych, a w szczególności stanowisk wyposażonych w roboty przemysłowe – tłumaczy Dziekan.

O jakości kształcenia w oparciu o silny profil praktyczny świadczą najlepiej nagrody zdobyte w konkursie firmy Siemens na najlepszą pracę dyplomową oraz podobna nagroda w konkursie firmy Astor. Drużyny studentów wydziału zawsze wysoko plasują się w ogólnopolskich zawodach KrakRobot, polegających na sterowaniu robotami mobilnymi w oparciu o metody sztucznej inteligencji.

 

Specjalności atrakcyjne na rynku pracy

Celem uczelni jest wykształcenie takich absolwentów kierunku Automatyka i robotyka, aby bez problemów znaleźli pracę w swoim zawodzie. Kształci z jednej strony uwzględniając potrzeby różnej wielkości firm produkcyjnych, handlowych i usługowych, głównie z sektora elektrotechnicznego, elektronicznego, chemicznego, maszynowego, przetwórstwa materiałów, spożywczego oraz ochrony środowiska. Po specjalności “automatyka przemysłowa” będziesz umiał zaprojektować i obsługiwać zautomatyzowane układy napędowe w przedsiębiorstwach produkujących lub dostarczających sprzęt i przemysłowe układy automatyki. Z kolei kończąc specjalność “komputerowe systemy sterowania i diagnostyki” na studiach inżynierskich oraz “komputerowe systemy automatyki” na studiach magisterskich, będziesz specjalistą od projektowania i eksploatacji systemów sterowania związanych z procesami produkcyjnymi.

Praktyczna praca z robotami i automatami

To, co szczególnie ważne w przypadku tak nowoczesnego kierunku studiów – otrzymujesz dostęp do najnowocześniejszych technologii we współpracy z wiodącymi firmami w branży. Koncern Siemens jest patronem unikatowego w skali kraju Laboratorium Sterowników Logicznych Nowej Generacji, zbudowane pod patronatem firmy Siemens. Wyposażenie “labu” obejmuje nowoczesne sterowniki Simatic S7-1200, panele operatorskie, osprzęt peryferyjny i sieciowy oraz modele rzeczywistych procesów. Oprócz sterowników, paneli operatorskich i specjalistycznego oprogramowania firmy Siemens, laboratoria są również wyposażone w analogiczny sprzęt innych wiodących producentów, takich jak General Electric i Wonderware.

Będziesz mieć także do dyspozycji nowocześnie wyposażone Laboratorium Robotyki z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle. Na zajęciach laboratoryjnych i projektowych, będziesz uczyć się programowania robotów z zastosowaniem zasad sztucznej inteligencji i to zarówno pojedynczej maszyny, jak i całej formacji złożonej z kilku robotów. Masz do dyspozycji m.in. roboty przemysłowe firm Fanuc, Kawasaki i Kuka, będącymi jednymi z najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku. Wyposażone są one w nowoczesne systemy wizyjne, tzn. kamery i oprogramowanie z algorytmami umożliwiającymi przetwarzanie i analizę obrazu oraz w panele operatorskie (czyli przenośne programatory). Będziesz programować zadania robotom oraz konfigurować i pracować z nowoczesnymi systemami ochrony osób obsługujących roboty: kurtyną świetlną i laserowym skanerem bezpieczeństwa. Podczas zajęć zajmiesz się także nawigacją autonomicznych mobilnych robotów kołowych. Laboratorium wyposażone jest w zestaw pięciu robotów trzykołowych AmigoBot oraz Pioneer AT firmy Mobile Robots ze skanerem laserowym. Wyposażenie uzupełniają zestawy dydaktyczne LEGO Mindstorms do samodzielnego konstruowania i programowania robotów. 

Bliska współpraca z międzynarodowymi liderami

Współpraca z międzynarodowymi koncernami dotyczy nie tylko obsługi produkowanego przez nich sprzętu i oprogramowania. To także możliwość czerpania z potencjału pracujących tam ekspertów. Studiując Automatykę i robotykę na Uniwersytecie Zielonogórskim, zyskujesz możliwość uczestnictwa w stażach i praktykach studenckich oraz wiele form zajęć poza programem studiów, objętych ogólną nazwą akademii. Przy naszym wydziale działa jedyna w Polsce Akademia Automatyki Siemens, ale możesz także uczestniczyć w akademiach innych firm z branży informatyki, np. Mazel i Astor. Swoje akademie prowadzą tutaj także producenci rozwiązań informatycznych dla przemysłu – Hewlett-Packard, Microsoft i REC. Ty zyskujesz na dostępie do aktualnych technologii wykorzystywanych w przemyśle potwierdzonym oficjalnymi certyfikatami, a ich producenci oswajają przyszłych partnerów ze swoimi rozwiązaniami oraz wyłapują najzdolniejszych studentów do pracy w swoich strukturach.

Możliwości rozwoju w środowisku międzynarodowym

Studiując Automatykę i robotykę na Uniwersytecie Zielonogórskim masz możliwość wyjazdu za granicę na uczelnie techniczne w ramach programu Erasmus. Jeden lub dwa semestry możesz spędzić w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Estonii i Litwie . Dodatkowo, wyjeżdżając na studia w Technische Hochschule Mittelhessen masz możliwość uzyskania podwójnego dyplomu – uczelni polskiej i niemieckiej – co jest unikatowe w skali polskiej. 

W samej Zielonej Górze będziesz pracować na Wydziale z doświadczonymi, kompetentnymi wykładowcami, mocno zaangażowanymi we współpracę międzynarodową. Bogate doświadczenie we współpracy z zagranicznymi ośrodkami zajmującymi się automatyką mocno go wyróżnia spośród innych uczelni w Polsce. Jej efektem są liczne wspólne projekty badawcze, wspólne konferencje i wydawnictwa oraz wyjątkowo duża liczba monografii naukowych z zakresu automatyki. Wizytówką Wydziału stał się międzynarodowy kwartalnik naukowy International Journal of Applied Mathematics and Computer Science, wydawany od 1991 r., jedno z nielicznych polskich czasopism z tzw. listy filadelfijskiej, publikujące znaczącą liczbę prac z zakresu automatyki. Może i Ty wkrótce opublikujesz tam swoją pracę?

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję