Site logo

Studiuj Slawistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Zdobędziesz orientację historyczno-polityczną dotyczącą zagadnień regionu Bałkanów i mieszkających tam Słowian Południowych. Poznasz kulturę tych narodów, ich literaturę i oczywiście – języki. Na studiach magisterskich będziesz kontynuował wybrany przez siebie język (serbski lub chorwacki na poziomie C2) oraz kontynuował naukę języka słoweńskiego lub rosyjskiego na poziomie C1. Podczas studiów na tym kierunku będziesz miał zajęcia z native speakerami, z wykładowcami z innych kierunków, m.in.: historii sztuki, historii, filologii polskiej oraz filologii klasycznej. Absolwent slawistyki staje się specjalistą w zakresie literatury, języków i kultur (w tym kultury mediów), wiedzy o społeczeństwie i historii krajów słowiańskich. Jako student Katedry Slawistyki swoje zainteresowania i talenty będziesz mógł rozwijać w czterech kołach naukowych Katedry: w Kole Naukowym Kroatystów, Naukowym Kole Slawistów P. P. Njegoša, Translatorycznym Kole Serbistów,  Naukowym Kole „Karantania”. Będziesz mógł wyjechać m.in. na Festiwal do Rijeki, na ciekawą wyprawę naukową do Serbii, zgłosić się do stypendium z puli Erasmusa.

Absolwenci Katedry Slawistyki, po obronie prac magisterskich, czyli magistrowie slawistyki

Uniwersytet Gdański, w przeciwieństwie do niektórych uczelni, każdego roku otwiera studia I stopnia z dwiema liniami językowymi: serbską i chorwacką. Kierunek Slawistyka oferuje naukę 4 języków: kierunkowego, drugiego słowiańskiego, jednego zachodniego, łaciny, greki, a także przedmiotów wspomagających filologów praktycznie: podstaw informacji naukowej i podstaw organizacji ruchu turystycznego.

Studenci mogą uczestniczyć w działalności czterech kół naukowych. Co więcej, najlepsi studenci wyjeżdżają na stypendia z ERASMUSa: do Chorwacji oraz, od najbliższego roku, do Serbii.

SLAWISTYKA na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego oferuje pięć specjalności:

I stopień: językoznawcza, literaturoznawcza, kulturoznawcza
II stopień: językoznawczo-translatoryczna lub literaturoznawczo-kulturoznawcza

W Katedrze Slawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego panuje dobry, przyjazny kontakt wykładowców i studentów – komunikacja i proces dydaktyczny odbywa się na płaszczyźnie partnerskiej, a wykładowcy są otwarci na sprawy studentów. Studia przebiegają w przyjaznej, bezstresowej atmosferze.

Studia ukierunkowują w stronę poznawania i zrozumienia najbardziej dynamicznego, kontrowersyjnego i nadal mało znanego obszaru Europy – Półwyspu Bałkańskiego z jego różnorodnością, sprzecznościami i specyfiką charakteryzującą region, w szczególności jego słowiańską wspólnotę.

Bałkany stanowią centrum kultury i oświaty świata słowiańskiego, jak również późnego Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum i starożytnej Grecji. Na Bałkanach urodziło się ponad 10 cesarzy rzymskich, między innymi Konstantyn Wielki, cesarz który w Rzymie i w Bizancjum uznał chrześcijaństwo za religię pełnoprawną.

Wykładowcy Katedry Slawistyki – native speakerzy – mają bardzo żywe kontakty ze swymi macierzystymi krajami, studenci slawistyki na Wydziale Filologicznym UG uzyskują więc dodatkowe możliwości różnych, indywidualnych stypendiów, wolontariatów, konsultacji z wykładowcami i specjalistami z Serbii, Chorwacji, Bośni, Czarnogóry, Macedonii i Słowenii (również poza programem Erasmus).

W 4 kołach naukowych studenci realizują swoje naukowe i kulturowe zainteresowania. Przykładem może być filmowy przegląd „OKO NA BAŁKANY: SERBIA” w Gdańsku, w którym udział wzięli czynni członkowie Naukowego Koła Serbistów Katedry Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, wykonując tłumaczenia do prezentowanych filmów. Oprócz miłości do rakii członkowie Koła Serbistów KS UG posiadają prawdziwy talent translatoryczny. Nie boją się żadnych translatorycznych wyzwań: książki, newsy, instrukcje obsługi lodówek – nic nie jest w stanie ich zniechęcić do podjęcia trudu. Tym razem postanowili pomóc serbskiej kinematografii dotrzeć do polskich widzów, czego efekty oglądamy dziś w kinach. Zajrzyj na “Oko na Bałkany: Serbia” na Facebooku. Członkowie naukowego koła „Czar Słowenii” (obecnie „Karantania”) opublikowali książki i poezje we własnym przekładzie z języka słoweńskiego, o czym można przeczytać tutaj: miedzymorze.pl Członkowie Naukowego Koła im. Petara Njegoša są autorami licznych opublikowanych referatów naukowych, razem z członkami Koła Kroatystów oraz Koła Serbistów organizują konferencje i corocznie „Festiwal Slawistyki” na Wydziale Filologicznym UG.

Szeroki zakres wiedzy filologicznej i kulturoznawczej umożliwia studentom i absolwentom slawistyki podjęcie pracy tłumacza, wykładowcy, nauczyciela, dziennikarza, przedstawiciela handlowego, bibliotekarza, pracownika biura podróży, rezydenta na Bałkanach, lektora, pracownika szeroko rozumianej kultury, nawet dyplomaty – w tych właśnie zawodach pracują absolwenci Katedry Slawistyki. Czworo absolwentów jest wykładowcami w Katedrze Slawistyki, ośmioro dalszych otrzymało stopnie doktorskie, a kilkoro kolejnych pracuje nad doktoratami na Filologicznych Studiach Doktoranckich – III stopniu kształcenia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję