Site logo

Studia za pracę

Śmiało można stwierdzić, iż Resort nauki szykuje prawdziwą rewolucję w szkolnictwie wyższym. Co to oznacza dla przeciętnego żaka? Studenci, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe, będą mogli uzyskać zwolnienie z konieczności zaliczania wybranych przedmiotów w trakcie swoich studiów. Jak łączyć studia z pracą? Zapraszamy do lektury.

Sesja od zawsze jest najgorszym koszmarem i utrudnieniem na życiowej drodze każdego studenta. Stale rosnąca liczba egzaminów oraz zaliczeń nie wpływa korzystnie na zdobywanie przez studentów cennego doświadczenia zawodowego. Resort nauki postanowił jednak ułatwić życie tysiącom studentów! Studenci, którzy posiadają stosowne doświadczenie zawodowe*, będą mogli być zwolnieni z wybranych zajęć i konieczności ich zaliczania w trakcie sesji egzaminacyjnych. W ten sposób ministerstwo nauki planuje zachęcić młodych ludzi do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i szans na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Jak jednak wygląda projekt resortu w szczegółowym ujęciu? Doświadczenie zawodowe zagwarantuje zdobycie 50 proc. punktów ECTS, jakie student może zdobyć w trakcie nauki na danym kierunku studiów. Mówiąc krótko – jeśli zdobyłeś już cenne doświadczenie zawodowe, to na studiach czeka Ciebie zdecydowanie mniej pracy. Dlaczego? Gdyż musisz zaliczyć jedynie połowę przedmiotów! Twoi koledzy, którzy wolny czas poświęcali wyłącznie na życie studenckie, będą musieli zaliczyć wszystkie przedmioty. Czy warto pracować i studiować? Na nowych zasadach – jak najbardziej tak!

Nowa formuła organizacji studiów obowiązywałaby osoby, które ukończyły 25 lat, czyli około 5 proc. Polaków.

Jeszcze nie tak dawno można było używać powiedzenia “praca za studia”, a dzisiaj? Studia za pracę są chyba jednak lepiej dostosowane do wymogów współczesnego świata i sytuacji na rynku pracy.

*Jeśli interesuje Was zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, to koniecznie zapoznajcie się z działem “Praca i kariera”. Znajdziecie tam ciekawe propozycje staży i praktyk, które na pewno pozwolą Wam na zaistnienie na rynku pracy!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję