Site logo

Uczą, jak operować językiem

Lekarze, pielęgniarki czy inni specjaliści wyjeżdżający do pracy za granicę, muszą dobrze znać język kraju przyszłego pracodawcy. Na sali operacyjnej nikt nie będzie się zastanawiał, jak poprosić o skalpel. To trzeba wiedzieć. Skąd? – Branżowego języka można nauczyć się między innymi na studiach podyplomowych – mówi Mariusz Kulawik z Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach (Gallus).

Pracodawcy coraz częściej poszukują osób, które w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami nie będą miały problemów ze zrozumieniem specjalistycznego słownictwa. – 90 proc. napływających do nas ofert wymaga od aplikującego znajomości co najmniej jednego języka obcego. Średnio dwie na dziesięć ofert pracy odnoszą się w tym wypadku do znajomości obcego języka branżowego – informuje Monika Zuziak z Akademickiego Biura Karier Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych.

Praca za granicą kusi Polaków większymi zarobkami. Przenosząc się do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, możemy liczyć na lepsze wynagrodzenie. Nie wystarczy jednak być fachowcem w danej dziedzinie. Zatrudniający stawiają warunek – znajomość języka i specjalistycznego słownictwa. Dlatego filologie nie tracą na atrakcyjności.

Maturzyści, studenci czy absolwenci innych wydziałów wciąż interesują się kierunkami związanymi z nauką języków obcych. Uczelnie zauważają też potrzebę specjalizacji w tym obszarze. – Powoli zmienia się myślenie o kształceniu na studiach filologicznych. Dostrzegliśmy, że kandydaci, częściej niż w latach poprzednich, pytają o możliwość nauki języka w obszarze biznesu lub danej branży. Choć na wysokim poziomie, komunikatywna znajomość języka obcego może w przyszłości nie wystarczać. Dlatego też poszerzyliśmy ofertę studiów podyplomowych o takie kierunki, jak język angielski w biznesie, język niemiecki w biznesie czy tłumacz języka hiszpańskiego lub rosyjskiego – wyjaśnia Mariusz Kulawik. Na Gallusie nowością jest także język niemiecki w biznesie ze specjalnością ochrona zdrowia. Roczne studia adresowane są do pracowników służby zdrowia, specjalistycznych gabinetów lekarskich oraz sanatoriów. Uczą terminologii medycznej m.in. z zakresu anatomii, opieki nad chorymi oraz fizjoterapii.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję