Uczą, jak operować językiemLekarze, pielęgniarki czy inni specjaliści wyjeżdżający do pracy za granicę, muszą dobrze znać język kraju przyszłego pracodawcy. Na sali operacyjnej nikt nie będzie się zastanawiał, jak poprosić o skalpel. To trzeba wiedzieć. Skąd? - Branżowego języka można nauczyć się między innymi na studiach podyplomowych - mówi Mariusz Kulawik z Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach (Gallus).


Pracodawcy coraz częściej poszukują osób, które w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami nie będą miały problemów ze zrozumieniem specjalistycznego słownictwa. - 90 proc. napływających do nas ofert wymaga od aplikującego znajomości co najmniej jednego języka obcego. Średnio dwie na dziesięć ofert pracy odnoszą się w tym wypadku do znajomości obcego języka branżowego – informuje Monika Zuziak z Akademickiego Biura Karier Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych.

Praca za granicą kusi Polaków większymi zarobkami. Przenosząc się do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, możemy liczyć na lepsze wynagrodzenie. Nie wystarczy jednak być fachowcem w danej dziedzinie. Zatrudniający stawiają warunek – znajomość języka i specjalistycznego słownictwa. Dlatego filologie nie tracą na atrakcyjności.

Maturzyści, studenci czy absolwenci innych wydziałów wciąż interesują się kierunkami związanymi z nauką języków obcych. Uczelnie zauważają też potrzebę specjalizacji w tym obszarze. - Powoli zmienia się myślenie o kształceniu na studiach filologicznych. Dostrzegliśmy, że kandydaci, częściej niż w latach poprzednich, pytają o możliwość nauki języka w obszarze biznesu lub danej branży. Choć na wysokim poziomie, komunikatywna znajomość języka obcego może w przyszłości nie wystarczać. Dlatego też poszerzyliśmy ofertę studiów podyplomowych o takie kierunki, jak język angielski w biznesie, język niemiecki w biznesie czy tłumacz języka hiszpańskiego lub rosyjskiego – wyjaśnia Mariusz Kulawik. Na Gallusie nowością jest także język niemiecki w biznesie ze specjalnością ochrona zdrowia. Roczne studia adresowane są do pracowników służby zdrowia, specjalistycznych gabinetów lekarskich oraz sanatoriów. Uczą terminologii medycznej m.in. z zakresu anatomii, opieki nad chorymi oraz fizjoterapii.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->