Site logo

Studia na kierunku rolnictwo. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Rolnictwo jest dziedziną działalności człowieka, polegającą na pozyskiwaniu płodów rolnych. Można tu mówić o uprawie roślin oraz hodowli zwierząt. Wraz ze zmianami zachodzącymi w świecie, zmieniło się także rolnictwo. Do racjonalnego uprawiania ziemi oraz hodowli zwierząt z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn i preparatów niezbędna jest fachowa wiedza, dlatego studia rolnicze nie są już adresowane do urzędników i przyszłych naukowców, ale do rolników, którzy zarządzają nawet niewielkimi gospodarstwami.

Profil kandydata na studia na kierunek rolnictwo

Osoby, które planują zdobyć indeks dobrych studiów rolniczych, powinny jak najwięcej czasu poświęcić na naukę przedmiotów, które będą miały znaczenie w procesie kwalifikacji kandydatów na studia. Najczęściej jest to biologia, chemia i fizyka. Dobra znajomość zagadnień omawianych w ramach tych przedmiotów okaże się nie tylko kluczem do pozytywnego przejścia rekrutacji, ale także niesamowitą pomocą w czasie pierwszych semestrów studiów. Brak zaległości z tych dziedzin pozwoli poświęcić się w pełni przedmiotom wprowadzającym w kierunek studiów.

Rolnictwo – jakie to studia?

Inżynierskie

Trwają 3,5 roku (7semestrów) Absolwent uzyskuję tytuł: inżynier rolnictwa

Magisterskie

Magisterskie studia uzupełniające trwają zwykle 1,5 roku (3 semestry)

Jak wygląda program studiów na kierunku rolnictwo

Studia na tym kierunku wiążą się z koniecznością opanowania interdyscyplinarnej wiedzy, dlatego będziesz uczyć się biologii, elementów weterynarii, botaniki, chemii, mechaniki i obsługi maszyn, prawa i administracji oraz unijnych regulacji w zakresie hodowli zwierząt i uprawy roślin. Zajęcia przybierają różne formy. Część z nich to wykłady. W czasie studiów będziesz też uczyć się w ramach ćwiczeń w laboratoriach i pracowniach komputerowych. Będziesz uczestniczyć w seminariach i konwersatoriach z języków obcych.

Porównaj kierunek rolnictwo na różnych uczelniach

Myślisz o studiach rolniczych, Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po rolnictwie

Większość absolwentów decyduje się na pracę we własnym gospodarstwie rolnym. Dzięki studiom zyskują oni znaczną przewagę nad swoimi konkurentami z regionu w pozyskiwaniu funduszy unijnych, optymalizacji plonów i rozwiązywania problemów administracyjnych. Jeśli osoba, która ukończyła rolnictwo nie zamierza pracować na roli, może ubiegać się o jeden z wielu etatów w urzędach, agencjach i instytucjach świadczących pomoc rolnikom. Inną drogą jest wybór ścieżki naukowo-dydaktycznej i rozpoczęcie pracy nad doktoratem.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję