Site logo

Studia na kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe

Kierunek należy do obszaru nauk humanistycznych, a związany jest z dziedziną bibliologii i informatologii. Publikowanie cyfrowe i sieciowe powstało w związku z na rynku wydawniczym, na którym wzrasta znaczenie publikacji elektronicznych, których naturalnym środowiskiem jest Internet. Informacja cyfrowa istniejąca w Internecie charakteryzuje się tym, że dokumenty cyfrowe mogą istnieć w kilku formatach jednocześnie. Jednego dnia dokument może znajdować się w jednym miejscu sieci, a drugiego w innym, lub całkiem zniknąć. Zapraszamy do lektury!

Sprawdź też studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Jak widać dzisiaj publikowanie stało się możliwe poza wydawnictwem. Co więcej, praca w samym wydawnictwie nie ogranicza się do pracy z tekstem, tekst trzeba umieć nie tylko przetwarzać, ale również rozpowszechniać za pomocą najnowszych technologii. Powstało więc zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę dysponującą nowymi, interdyscyplinarnymi kompetencjami, która rozumie znaczenie publikacji cyfrowych we współczesnym świecie. Kompetencje te są bardzo poszukiwane u pracowników współczesnych bibliotek. W dzisiejszym świecie swobodny dostęp do informacji jest zasadą leżącą u podstaw każdej nowoczesnej biblioteki, nie tylko cyfrowej. W bibliotekach rozpoczęła się już gruntowna przebudowa funkcjonującego modelu komunikacji naukowej, głównie poprzez tworzenie otwartych zasobów dokumentów cyfrowych. Zasada ta może ulec pewnej zmianie w kierunku otwartego dostępu do wiedzy, oferującego prawo do korzystania z publicznie dostępnych usług profesjonalnych, które ukierunkują użytkownika w powodzi informacji i ograniczą efekty przeładowania informacją. Specjaliści oceniają iż w przyszłości wartość bibliotek leżeć będzie nie w ich zbiorach, ale umiejętnościach bibliotekarzy. Używane jest wręcz sformułowanie, że nastąpi proces przejścia “cyfrowych bibliotek” do “cyfrowych bibliotekarzy”.

W trakcie studiów:

Na Publikowaniu cyfrowym i sieciowym studenci analizują wszystkie etapy życia publikacji: tworzenie, dystrybucję, archiwizację, użytkowanie, poznają nowoczesne procesy wydawnicze oraz zadania i odpowiedzialność osób w tych procesach uczestniczących, dla różnych typów publikacji i różnych grup odbiorców budują strategie wydawnicze, dystrybucyjne i marketingowe, charakteryzują instytucje przetwarzające i udostępniające informacje w różnorodnych formach i formatach.

Po studiach:

Kończąc kierunek studiów Publikowanie cyfrowe i sieciowe możesz kontynuować edukację np. na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, czy Nowe technologie w edytorstwie. Możesz podjąć tez pracę w wydawnictwach publikacji tradycyjnych i cyfrowych, redakcjach portali internetowych, firmach prowadzących digitalizację publikacji, bibliotekach cyfrowych, instytucjach naukowych prowadzących repozytoria typu Open Access, księgarniach internetowych, działach wydawniczych, marketingowych i promocyjnych firm.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Studia na kierunku żywienie człowieka

Student kierunku Żywienie człowieka posiądzie rozległą wiedzę z zakresu racjonalnego żywienia człowieka zdrowego i chorego w zależności od wieku, płci, stanu fizjologicznego oraz aktywności fizycznej.

Czytaj więcej »

Studia na kierunku krytyka artystyczna

Kierunek studiów, który wprowadza do programu krytyczno-artystyczne koncepcje interpretacji sztuki, kultury artystycznej oraz myśli o sztuce, ujęte z globalnej perspektywy. Absolwent poznaje zagadnienia warsztatu krytyka

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję