Site logo

Studia na kierunku ochrona dóbr kultury. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Istnieją pewne dyscypliny wiedzy, które przyciągają pasjonatów oraz ludzi żywo zainteresowanych rozwojem osobistym i zdobywaniem specjalistycznych umiejętności. Jedną z nich jest ochrona dóbr kultury. Studia w tej dziedzinie to gruntowne badanie dzieł sztuki, utrwalonych na różnorodnych materiałach i nośnikach. Tylko rzetelna wiedza o dziele pozwala przedstawić je publiczności, zastosować techniki konserwatorskie lub renowacyjne. Jeśli rozważasz możliwość rekrutacji na studia Ochrona dóbr kultury, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

W programach szkół średnich znajdują się jedynie drobne i pofragmentowane elementy wiedzy o ochronie dóbr kultury. Trudno więc znaleźć przedmiot, który byłby w pewnym, minimalnym nawet stopniu, odzwierciedleniem tych studiów na etapie szkoły średniej. W zależności od wskazań komisji rekrutacyjnej na wybranej przez Ciebie uczelni, powinieneś skoncentrować się na nauce przedmiotów maturalnych, tak aby w trakcie egzaminu osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Zwykle pod uwagę brane są oceny z wiedzy o społeczeństwie i historii.

Jak wygląda program studiów na kierunku ochrona dóbr kultury

Trzeba powiedzieć, że w większości uczelni studia te wyróżniają się świetną atmosferą. Wspólne pasje potrafią łączyć, dzięki temu pomiędzy studentami panują przyjazne relacje, a nauczyciele dążą do przekazania rzetelnej i pogłębionej wiedzy w swoich dziedzinach. Jakie przedmioty mogą znaleźć się w planie tych studiów? Można wymienić tu między innymi:

  • historię sztuki;
  • techniki konserwatorskie;
  • wystawiennictwo;
  • prawne aspekty ochrony zabytków;
  • archeologię.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku ochrona dóbr kultury? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po studiach na ochronie dóbr kultury

Studia na tym kierunku wiążą się z koniecznością zrealizowania praktyk. Dla wielu osób są one początkiem przygody zawodowej. Kontakty i osiągnięcia w tym zakresie mogą okazać się przepustką do wielu instytucji, zajmujących się ochroną dóbr kultury. Do takich działań zobowiązane są instytucje rządowe, samorządowe i pozarządowe, dlatego można śmiało powiedzieć, że istnieją duże szanse na zdobycie pracy w zawodzie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję