Site logo

Studia na kierunku filologia polska (polonistyka). Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Obraz polonisty z filmu “Dzień Świra” utkwił bardzo głęboko w świadomości społecznej. Oto polonista, uzyskawszy dyplom z wyróżnieniem odrzuca możliwość zostania nauczycielem akademickim i trafia do szkoły średniej, gdzie jako belfer spędza dwadzieścia lat, w poczuciu niedowartościowania, bezsensu oraz rozczarowania bezsensem pracy dydaktycznej i pensją daleko poniżej średniej krajowej. Taki wizerunek to już obraz historyczny. Polonistyka może być świetnym kierunkiem studiów.

Profil kandydata na polonistykę

Studia w zakresie filologii polskiej to niesamowita przygoda dla wszystkich tych, którzy potrafią docenić piękno zaklęte w słowach, tekstach, zabytkach kultury językowej oraz współczesnych dziełach literackich. Nie można jednak myśleć o filologii polskiej jak o akademickim miejscu przechowywania oderwanych od świata artystycznych dusz. Studia nad językiem kształcą zdolność przekonującego, komunikatywnego i klarownego pisania. Tego rodzaju umiejętności są dziś bardzo potrzebne w różnych sektorach komunikacji społecznej. Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy generowane są przez branżę marketingową, public relations i rynek publikacji internetowych. Gdy tylko oderwać od polonisty łatę zgnuśniałego mola książkowego, można dostrzec w jego umiejętnościach niezwykły potencjał.

Jak wygląda program studiów na filologii polskiej

Jakie, zdobyte w trakcie studiów, umiejętności może wykorzystać Polonista na rynku pracy? Wystarczy przyjrzeć się programom kształcenia. Dostrzeżemy tam, że polonista:

  • potrafi pisać teksty reklamowe i tworzyć świetne slogany;
  • potrafi jasno komunikować swoje myśli i odczucia;
  • zna kulturę i wie, co tkwi w narodowej duszy;
  • umie przemawiać publicznie;
  • zna historię języka, dzięki czemu używa go świadomie;
  • ma ogromny zasób słownictwa.

Powyższe umiejętności mogą znaleźć zastosowanie w bardzo wielu różnych dziedzinach życia gospodarczego czy społecznego. Dobry polonista niekoniecznie musi poszukiwać etatu. Może działać także jako freelancer, przyjmując zlecenia na tworzenie różnego rodzaju kontentu (treści, teksty, artykuły na strony i portale internetowe). Poloniści sprawdzają się także jako świetni analitycy internetowi, specjaliści od reklamy kontekstowej oraz jako znakomici pozycjonerzy stron www.

Gdzie studiować polonistykę?

Filologię polską można studiować głównie na uniwersytetach.

Gdzie na filologię polską?

Interesujesz się studiowaniem polonistyki? Zobacz jak ten kierunek wygląda na różnych uczelniach.

Perspektywy pracy po polonistyce

Jaka jest recepta na sukces absolwenta polonistyki? Przede wszystkim aktywność poznawcza i twórcza w trakcie studiów. Rozwijanie szerokich zainteresowań oraz dążenie do uzyskania eksperckiej wiedzy i unikalnych umiejętności w bardzo wąskiej, niezagospodarowanej specjalności. Można śmiało powiedzieć, że Polonistyka może być podstawą świetnej kariery zawodowej, o ile tylko zostanie wykorzystana jako atut, w czasie autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeszcze jedna sprawa, od której zaczęliśmy. Przygotowanie pedagogiczne to zwyczajowy dodatek do studiów w zakresie filologii polskiej. Szkoły redukują zatrudnienie i wiele wskazuje na to, że niezbyt szybko się to zmieni. Wielu bardzo doświadczonych i dobrych nauczycieli języka polskiego czeka na wolne etaty. Czy warto z nimi konkurować? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Podsumowanie rekrutacji na studia w Rzeszowie

Pierwszy etap rekrutacji na rzeszowskich uczelniach został oficjalnie zakończony. Największym zainteresowaniem ze strony kandydatów cieszyła się filologia angielska prowadzona na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz finanse i

Czytaj więcej »

Zawód: fizjoterapeuta kobiecy (uroginekologiczny)

Wszystko o zawodzie – fizjoterapeuta uroginekologiczny, dna miednicy, kobiecy: jaka to praca, kwalifikacje, uprawnienia, predyspozycje, przygotowanie, kształcenie, kariera, zarobki. Czym jest fizjoterapia kobieca, uroginekologiczna?

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję