Site logo

Podsumowanie rekrutacji na studia w Rzeszowie

Pierwszy etap rekrutacji na rzeszowskich uczelniach został oficjalnie zakończony. Największym zainteresowaniem ze strony kandydatów cieszyła się filologia angielska prowadzona na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz finanse i rachunkowość na Politechnice Rzeszowskiej.

Politechnika Rzeszowska dla tegorocznych kandydatów przygotowała 3,4 tys. miejsc w ramach studiów stacjonarnych I stopnia. Liczba chętnych, w porównaniu do ubiegłorocznej rekrutacji, spadła o 1,2 tys. kandydatów i ostatecznie na studia na Prz zgłosiło się 5,7 tys. osób.

Najbardziej obleganym kierunkiem studiów są finanse i rachunkowość, gdzie o 1 indeks walczyć będą 4 osoby. Jak poinformowała rzeczniczka uczelni Magdalena Kamler – Chętnych do studiowania na tym kierunku jest 886. Sporym zainteresowaniem cieszy się także automatyka i robotyka – również ponad 4 osoby na jedno miejsce.

Niezmiennym zainteresowaniem kandydatów cieszą się także: lotnictwo i kosmonautyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. Na każdy z tych kierunków zapisały się ponad 3 osoby na 1 miejsce. Sporym zainteresowaniem ze strony kandydatów cieszył się także nowy kierunek studiów, inżynieria medyczna I stopnia. Na 90 miejsc na tym kierunku zgłosiło się bowiem 226 osób.

Pierwszy nabór na studia zakończył także Uniwersytet Rzeszowski, na którym chciałoby studiować ponad 11,7 tys. chętnych. Uczelnia przygotowała prawie 7 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i ponad 5 tys. miejsc na studiach niestacjonarnych. Rzecznik UR Grzegorz Kolasiński podkreślił, że – Rekrutacja w tym roku jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym. Najpopularniejszym kierunkiem pod względem liczby chętnych na jedno miejsce jest filologia angielska, na którą zgłosiło się ponad 6,3 osoby na jedno miejsce. Na drugim miejscu uplasowało się pielęgniarstwo z 6,2 osobami na jedno z 70 miejsc. Popularnością cieszy się także fizjoterapia – prawie 4,7 osoby na miejsce.

Uniwersytet Rzeszowski do swojej oferty kształcenia wprowadził także nowe kierunki studiów, np. sztuki wizualne. Zainteresowanie ze strony kandydatów okazało się jednak minimalne, gdyż na 30 przygotowanych miejsc zgłosiło się zaledwie 3 kandydatów. Znikome zainteresowanie odnotowano także na muzeologii (19 kandydatów na 30 miejsc) i administracji II stopnia (179 kandydatów na 275 miejsc).

Na Uniwersytecie Rzeszowskim kandydaci mogli wybierać w ofercie 45 kierunków. Na Politechnice Rzeszowskiej na absolwentów szkół średnich czeka 25 kierunków.

Rzecznicy obu uczelni podkreślili, że nie ma takich kierunków, które trzeba byłoby zlikwidować ze względu na zbyt małą liczbę chętnych. Kolasiński zastrzegł, że w przypadku niskiego zainteresowania jakimś kierunkiem nie zostanie on uruchomiony, “ale na pewno nie zamknięty” – zapewnił. “Spowodowane jest to tym, że patrząc na Uniwersytet Rzeszowski musimy brać pod uwagę jego akademickość i wszechstronność kształcenia” – wyjaśnił.

Liczby kandydatów na UR i PRz na poszczególne kierunki mogą ulec zmianie po przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniających.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Studia inżynierskie na GWSA

Gdańska Wyższa Szkoła Administracji prowadzi rekrutację na nowy kierunek studiów – „zarządzanie i inżynieria produkcji”. Są to 7-semestralne studia inżynierskie kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego

Czytaj więcej »

Nowa uczelnia we Wrocławiu

Od nowego roku akademickiego rozpocznie działalność Wyższa Szkoła Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu, pierwsza w Polsce uczelnia kształcąca profesjonalnych coachów i menedżerów sportu. Kształcenie odbywać

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję