Site logo

Studia na kierunku coaching. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Profil kandydata na kierunek coaching

Ofert edukacyjnych dotyczących coachingu jest w Polsce bardzo dużo. Nauka trwa trzy lata (studia licencjackie) lub dwa semestry (studia podyplomowe). W tym czasie zdobywasz (lub poszerzasz) wiedzę psychologiczną, poznajesz tajemnice zarządzania, marketingu, nabywasz wyjątkowe umiejętności, rozwijasz się wieloaspektowo. Nie zdziw się, gdy obok Ciebie na sali wykładowej zasiądzie menedżer dużego przedsiębiorstwa, trener z wieloletnim doświadczeniem, młody chłopak po studiach ekonomicznych, czy polonistka ze szkoły podstawowej. Każdy przychodzi na coaching w innym celu.

Rekrutacja na studia o kierunku coaching

Nie musisz zdawać żadnych egzaminów wstępnych ani rywalizować w konkursie dyplomów. Zapisujesz się na studia, wpłacasz pieniądze i studiujesz. Dla jednych to szansa na zdobycie nowej, ciekawej profesji, dla innych forma poszerzenia wiedzy lub po prostu dobra zabawa. Jeżeli nie miałeś wcześniej żadnej styczności z psychologią i coachingiem, nie denerwuj się, że inni wiedzą więcej od ciebie. Jesteś tu po to, by zdobyć pierwsze szlify i rozwijać się dalej. Trener nie może spocząć na laurach, musi uczyć się przez całe życie, korzystając ze wszelkich form kształcenia, jakie znaleźć można na rynku. Ważna jest przede wszystkim praktyka, dlatego w trakcie studiowania coachingu ucz się, rozwijaj i zawieraj znajomości. To na pewno Ci pomoże!

Jak wygląda program studiów na kierunku coaching?

Całą swoją energię poświęcisz na zgłębianie zagadnień z psychologii i zarządzania. Tak naprawdę cała tajemnica “kołczowania” tkwi w opanowaniu technik psychologicznych oraz odpowiednim kierowaniu poczynaniami klientów. Poznasz metody, które pozwolą Ci w przyszłości rozwiązywać problemy jednostek i grup. Nauczysz się efektywnie szkolić, zaspokajając potrzeby swoich klientów i osiągania przez nich założonych celów. Zdobędziesz zdolność precyzyjnego konkretyzowania myśli, skutecznej autoprezentacji, łatwości w dostosowaniu się do panujących warunków. Codzienny kontakt ze specjalistami w dziedzinie coachingu przekona się, że coach, czyli trener, mentor, ma w sobie coś z włamywacza, bo za pomocą psychologicznych wytrychów otwiera szczelnie pozamykane drzwi ludzkiej świadomości, ma w sobie coś z kameleona, bo potrafi dotrzeć do każdego klienta, dopasowując się do pracy w różnorakich środowiskach oraz coś z aktora, wciągając klienta w interakcję.

Gdzie znaleźć pracę po studiach na kierunku coaching?

Jako absolwent coachingu będziesz mógł wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności w konkretnych sytuacjach. Możesz zająć się szkoleniem nauczycieli, możesz prowadzić szkolenia z zarządzania placówką oświatową, możesz zaoferować swoje usługi menedżerom zarządzającym przedsiębiorstwami. Możesz też prowadzić szkolenia mniej powiązane z daną branżą, bardziej w dziedzinie rozwoju osobistego, psychologii i motywacji. Praca coacha jest ciężka, ale daje mnóstwo satysfakcji i nigdy się nie nudzi.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Nowe kierunki na Wydziale FIzyki UW

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego otwiera w roku akademickim 2009/2010 dwa nowe kierunki: “Zastosowania fizyki w biologii i medycynie” i “Inżynieria Nanostruktur” – informuje Agata Meissner,

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję