Biotechnologia to dziedzina nauk technicznych. Podstawą pracy biotechnologa jest więc znajomość procesów technologicznych wykorzystywanych w przemyśle. Znajomość biologii niezbędna jest do projektowania rozwiązań, w ramach których wykorzystanie organizmów żywych lub ich części prowadzi do powstania lub modyfikowania produktów o ściśle zdefiniowanym zastosowaniu. Łatwo zorientować się, że biotechnologia to wiedza, która ma przed sobą bogatą przyszłość. Zapraszamy do dalszej lektury, jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o studiach w tej dziedzinie.
Biotechnologia – jakie to studia?
To interdyscyplinarna dziedzina nauki, wykorzystująca procesy biologiczne na skalę przemysłową. To również szereg specjalności m. in. :
- genetyczne i molekularne podłoże chorób człowieka,
- mikrobiologia molekularna,
- biotechnologia roślin..
- biotechnologia w medycynie,
- biotechnologia w ochronie roślin,
- biotechnologia w ochronie środowiska,
- molekularne aspekty chorób człowieka,
- metody szukania nowych leków i terapii,
- GMO czyli modyfikowane genetycznie rośliny i mikroorganizmy,
- techniki bioinformatyczne stosowane w biotechnologii,
- modelowanie biomolekuł.
Inżynierskie
Trwają zwykle 3,5 roku (7 semestrów), absolwet otrzymuję tytuł inżyniera biotechnologii.
Licencjackie
Trwają zwykle 3 lata (6 semestrów) i mają profil ogólnoakademicki. Kierunek mieści się w obszarze kształcenia z zakresu nauk przyrodniczych.
Magisterskie
Trwają 2 lata (4 semestry) w przypadku osób, które posiadają tytuł licencjata oraz 1,5 roku (3 semestry) w przypadku osób, posiadających tytuł inżyniera. Warunkiem przyjęcia na studia magisterskie jest ukończenie studiów I stopnia.
Kierunek biotechnologia – znajdziesz zarówno w ofercie studiów na politechnice, jak i na uniwersytetach.
Porównaj kierunki biotechnologii
Myślisz o studiowaniu biotechnologii. Sprawdź ofertę uczelni.
Jak zostać inżynierem biotechnologii?
Rekrutacja na biotechnologię
Rekrutacja na studia odbywa się najczęściej w oparciu o wyniki, uzyskane przez kandydatów na egzaminie maturalnym. Aby dobrze przygotować się do studiów, należy uzyskać dobre wyniki z przedmiotów obowiązkowych oraz bardzo dobre z podstawowego lub najlepiej rozszerzonego poziomu biologii oraz jednego z przyrodniczych przedmiotów dodatkowych, najlepiej na poziomie rozszerzonym. Trzeba dość jasno powiedzieć, że studia wymagają dużych zdolności intelektualnych. Ilość wiedzy i umiejętności do przyswojenia jest znaczna, dlatego abiturient, który uzyskał przeciętne wyniki na egzaminie dojrzałości, powinien dobrze zastanowić się nad wyborem tego kierunku. W jego wypadku ryzyko skreślenia z listy studentów po pierwszej sesji egzaminacyjnej, jest bowiem dość znaczne.
Jak wygląda program studiów na kierunku biotechnologia
Biotechnologia to studia interdyscyplinarne. Jeżeli powrócić do wstępu tego tekstu, można zobaczyć od razu, że biotechnolog to człowiek, który ma ekspercką wiedzę w zakresie różnorakich procesów technologicznych, biologii, mikrobiologii, chemii, biochemii, fizyki, ochrony środowiska, a także matematyki, która jest podstawą wszystkich nauk technicznych. Poznanie, w krótkim czasie tak wielu dziedzin, nie jest łatwym zadaniem, dlatego studentów tego kierunku, można spotkać raczej z podręcznikiem w bibliotece, niż z piwem w dyskotece.
Perspektywy pracy po biotechnologii
O szansach zawodowych biotechnologa można mówić z dużym optymizmem. W ostatnim czasie przemysł wygenerował bardzo dużo miejsc pracy dla biotechnologów, zwłaszcza w branży spożywczej. Trzeba też uwzględnić, że dziedzina ta rozwija się niezwykle dynamicznie, dostarczając nieustannie nowych i innowacyjnych rozwiązań. Absolwent biotechnologii może być raczej spokojnym o swój przyszły etat. To praca m.in. w:
- zespołach naukowców uczelniach i w instytutach badawczych,
- biologicznych i biotechnologicznych laboratoriach środowiskowych i diagnostycznych,
- firmach farmaceutycznych, chemicznych i biotechnologicznych,
- instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska,
- firmach wykorzystujących bioprocesy, zwłaszcza w zakładach spożywczych.
Wybrane stanowiska pracy dla absolwenta biotechnologii.
- technolog produktu,
- devops yocto inżynier,
- technolog laboratoryjny – z-ca pełnomocnika ds. szj,
- technolog ds. walidacji procesu,
- technolog ds. walidacji procesu,
- ekspert do rady naukowej funduszu,
- inżynier sprzedaży systemów uzdatniania wody,
- inżynier serwisu sprzętu medycznego i life science,
- internal sales engineer,
- inżynier serwisu.