Site logo

Studia na kierunku aktorstwo. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Robert De Niro uważa, że jedną z zalet aktorstwa jest możliwość przeżywania cudzego życia bez płacenia za nie. Wbrew idealistycznym spojrzeniom, aktorstwo to w dużej mierze rutyna (jeśli będziesz grać w teatrze repertuarowym), czekanie na swoje wejście na plan lub konieczność schowania wielkich ambicji do kieszeni (jeśli trafisz do produkcji telewizyjnych typu telenowela). Jeśli to Cię nie zniechęca – może jednak to właśnie o Tobie będziemy czytać z wypiekami na twarzy w kolorowej prasie, na portalach plotkarskich czy w recenzjach szacownych magazynów.

Rekrutacja na studia o kierunku aktorstwo

Studia na wydziałach aktorskich należą do najbardziej obleganych kierunków, dlatego matura jest najmniejszym problemem osób, które ubiegają się o indeks tego kierunku. Oczywiście świetne wyniki egzaminów są bardzo istotne, jednak przepustką jest sprawdzian o charakterze praktycznym. Aby go zaliczyć, należy zapoznać się z zasadami i regułami tego egzaminu. Odpowiednie informacje znajdziesz z pewnością na stronach rekrutacyjnych wybranej przez Ciebie uczelni.

Jak wygląda program studiów na aktorstwie

Studia aktorskie to spora porcja wiedzy i umiejętności do przyswojenia. Studenci tego kierunku muszą być samodzielni, kreatywni i zdeterminowani. Budowanie własnej wizji aktorstwa w kontakcie z mistrzami jest jednym z głównych celów nauki. Otrzymasz dawkę teorii, dzięki której dowiesz się, co znaczyło być aktorem w starożytności – kiedy powstały pierwsze utwory dramatyczne – oraz zrozumiesz współczesne nurty kulturowe powiązane z teatrem, performance i filozofią sceny. Poza wiedzą historyczną o dramacie i teatrze zyskasz także wiedzę, czym są konwencje teatralne, zapoznasz się z twórczością wybitnych inscenizatorów i wykonawców. Teatr będzie stanowił także interesujący punkt wyjścia do analizy zjawisk we współczesnych mediach elektronicznych i pop-kulturze.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiowaniu aktorstwa? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku aktorstwo

Czy można robić coś innego po studiach aktorskich, niż zostać aktorem? Może zdziwisz się, ale tak. Oczywiście większość adeptów sztuki aktorskiej trafi na ekrany kin i telewizorów, będzie występować w sztukach teatralnych, produkcjach multimedialnych oraz w programach telewizyjnych i reklamach. Aby zyskiwać role będziesz gościem mnóstwa castingów i przy odrobinie szczęścia uda Ci się wychodzić z nich z tarczą. Zdarzają się jednak osoby, które korzystając z aktorskich talentów wykonują zawody instruktora, nauczyciela, trenera, szkoleniowca i wiele innych ciekawych funkcji.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję