Site logo

Studia na kierunku instrumentalistyka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Studia w zakresie instrumentalistyki to wspaniała przygoda nie tylko artystyczna, ale także intelektualna. Nauka nie ogranicza się jedynie do doskonalenia umiejętności gry na instrumencie. Istotną częścią wykształcenia muzyka jest także ogromna ilość wiedzy z zakresu historii i teorii muzyki. Dla instrumentalisty niezwykle ważna jest znajomość form muzycznych oraz problemów wykonawczych, właściwych dla poszczególnych epok i stylów muzycznych. Tego rodzaju wiedza oraz umiejętności wykonawcze wpisują się bez wątpienia, w profil absolwenta kierunku instrumentalistka.

Rekrutacja na studia o kierunku instrumentalistyka

Uzyskanie indeksu na kierunku Instrumentalistyka nie jest łatwym zadaniem. Trzeba mieć za sobą kilkanaście lat edukacji muzycznej, która pozwoli na to by, nie tylko bezbłędnie, ale także z wyczuciem piękna wykonać utwory, które znajdują się w programie egzaminu wstępnego. Oprócz tego na kandydatów czeka też egzamin z kształcenia słuchu i wybranego zakresu teorii muzyki. Studia muzyczne na kierunku Instrumentalistyka mają za zadanie pomóc studentowi osiągnąć pełnię dojrzałości artystycznej. Gra na instrumencie to umiejętność, której muzycy uczą się przez całe życie. Nie można się zatem dziwić, że do uczelni muzycznych trafiają jedynie kandydaci, którzy mają już za sobą pierwsze etapy edukacji muzycznej.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku instrumentalistyka? Sprawdź ofertę uczelni.

Jak wygląda program studiów na kierunku instrumentalistyka

Student instrumentalistyki musi opanować bardzo wiele umiejętności oraz przyswoić dość złożoną wiedzę, dlatego formy kształcenia są dość zróżnicowane. Obok zajęć doskonalących grę na wybranym instrumencie prowadzi się też naukę gry na instrumencie dodatkowym, wykłady oraz ćwiczenia z teorii muzyki, seminaria, warsztaty z mistrzami. Studenci uczestniczą także w pracach akademickiego chóru oraz grywają w uczelnianych zespołach instrumentalnych.

Perspektywy pracy dla instrumentalisty

Praca zawodowa muzyka, instrumentalisty może przybierać bardzo różne oblicza. Niektórzy koncentrują się na grze w studiach nagraniowych jako kontraktowi muzycy sesyjni. Inni pracują w orkiestrach symfonicznych, kameralnych lub różnych zespołach muzycznych. Niektórzy zostają pedagogami i uczą muzyki na różnych etapach kształcenia szkolnego lub w szkołach muzycznych I oraz II stopnia. Większość instrumentalistów łączy te modele i realizuje się zawodowo, jako wykonawcy i pedagodzy.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zarządzanie kulturą

W związku z urynkowieniem działalności kulturalnej rozwinęło się zapotrzebowanie na specjalistów o rozległej wiedzy marketingowej oraz zdolnościach organizacyjnych i strategicznego planowania w kulturze. Studia o

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję