Site logo

Studenci z chemicznego z wizytą u gigantów

Piętnastu studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej wyjeżdża do Niemiec w ramach stypendium niemieckiej fundacji DAAD (Deutscher Akademischer Austauch Dienst). Odwiedzą laboratoria światowych gigantów branży chemicznej. Sprawa jest o tyle ciekawa, że z inicjatywą wyjazdu dydaktycznego wyszedł student III roku technologii chemicznej – Marcin Solski, który sam zdobył dofinansowanie i doprowadził swój pomysł do finału.

Budżet przedsięwzięcia sięgnął 38 tys. złotych. Delegacja składa się ze studentów technologii chemicznej i technologii ochrony środowiska. Opiekunem wyjazdu jest lektor języka niemieckiego – mgr Hanna Olejnik z Centrum Języków Obcych PG.
– Wyjeżdżamy w sobotę, 22 maja, wracamy w poniedziałek – 31 maja – opowiada Marcin Solski. – Mamy opracowaną dokładną trasę. Zwiedzanie rozpoczynamy trzydniowym pobytem w Berlinie, następnie jedziemy do uprzemysłowionych miast Zagłębia Ruhry, gdzie złożymy wizyty w wybranych firmach oraz instytutach. W drodze powrotnej zahaczymy o Poczdam i Berlin, kontynuując program kulturalny. W Technische Universität Berlin mamy też umówione spotkanie z władzami uczelni i studentami.

Podczas całodniowych pobytów w firmach studenci zwiedzą laboratoria badawcze, wybrane instalacje i parki chemiczne, wysłuchają serii wykładów. Będą brali udział w dyskusjach, szkoleniach i prezentacjach. Planują przyjrzeć się ofertom praktyk na terenie Niemiec.
– Zwiedzimy najstarszą firmę farmaceutyczną i chemiczną na świecie, słynącą z innowacyjnych leków i chemikaliów – Merck w Darmstadt. W programie wyjazdu znalazły się Bayer Technology w Leverkusen, oferująca technologiczne rozwiązania dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, a także Bayer Health Care w Wuppertalu, gdzie od przeszło 100 lat produkowany jest znany wszystkim ludziom na świecie, popularny lek – aspiryna Bayera – wymienia organizator.
Studenci zatrzymają się także w przedstawicielstwie największej grupy chemicznej na świecie – BASF w Ludwigshafen, gdzie działa największy zintegrowany kompleks chemiczny na świecie produkujący m.in. tworzywa sztuczne, kosmetyki, chemię budowlaną, barwniki, środki ochrony roślin i przemysłu rafineryjnego. BASF słynie także z innowacyjnych rozwiązań z dziedziny ochrony środowiska i klimatu, żywienia oraz energetyki.

– Zostaliśmy zaproszeni również do Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt – mówi zadowolony Marcin Solski. – Oraz na Wydział Chemiczny Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, gdzie gospodarze opowiedzą o aktualnie prowadzonych badaniach naukowych i oprowadzą nas po laboratoriach. Spotkamy się z przedstawicielami tamtejszego samorządu studentów. Planujemy również kolegom z Berlina opowiedzieć o naszej uczelni i naszym wydziale.

Plan podróży przewiduje bogaty program kulturalny. Studenci oprócz Berlina, zwiedzą Poczdam, Kolonię, Essen oraz Heidelberg.
Wyjazd jest współfinansowany przez dziekana Wydziału Chemicznego, rektora Politechniki Gdańskiej oraz Samorząd Studentów PG i Radę Studentów Wydziału Chemicznego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Facebook to również Twoje CV

 Wśród kandydatów startujących na dane stanowisko pracy panuje duża konkurencja.  Firmy rekrutujące wykorzystują coraz więcej technik, aby sprawdzić przyszłego pracownika. Jak dbać o prywatność w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję