Site logo

Schemat wstępu w pracy licencjackiej

Na początek coś w ramach wstępu, coś co powinno być na końcu, ale nie w ramach zakończenia. Zakończenie powinno być pisane w trakcie. Na końcu wstęp. Skomplikowane? Już wyjaśniam. Wstęp w pracy dyplomowej jest na samym początku, po spisie treści. Nie oznacza to, że musi być pisany jako pierwszy. Wstęp pisz, gdy cała praca jest gotowa. 

Uniwersalny schemat wstępu

Najpierw kilka uwag. Zawsze kieruj się wskazaniami promotora. Pamiętaj, że ten film jest dość uniwersalny tzn. nie wiem, jaką dziedzinę wiedzy studiujesz i być może wszystkie moje wskazania będą dla Ciebie odpowiednie. Po drugie schemat wstępu, który za chwilę poznasz dotyczy pracy, w której nie ma osobnego rozdziału metodologicznego. Jeśli rozdział metodologiczny jest wyodrębniony, po prostu opuść wszystkie elementy metodologii. 

Zaczynajmy

Pierwszy akapit dobrego wstępu konstruowany jest zwykle w oparciu o zasadę trójkąta – czyli od ogółu do szczegółu i stanowi wprowadzenie do tematyki pracy. Temat pracy “Pierwszeństwo kury przed jajkiem z perspektywy psychoanalitycznej”. Początek wstępu: “Tytułowy dylemat sprowokował wielu autorów do zajęcia swoich stanowisk. Każda dziedzina wiedzy, np. biologia ewolucyjna, czy astrofermiarstwo operuje właściwymi sobie definicjami i ujęciami. Jedną z najciekawszych perspektyw tworzy psychoanaliza.”

Nie pisz, że od wieków ludzie zastanawiają się nad jakimś problemem, bo taki wstęp już od wieków jest do bani. 

Uściślenie tematu

Kilka zdań o tym, jak rozumiesz temat, który jest przedmiotem Twojej pracy. Zwróć uwagę na zdefiniowanie niejasnych pojęć z tematu, określenie zakresu czasowego czy przestrzennego. Zabezpiecz się przed zarzutem o pisanie nie na temat!

Metodologia

Określ cel pracy, przedstaw problem badawczy, zwykle robi się to w formie pytania. Przedstaw hipotezy, czyli zakładane rezultaty Twoich badań. Zadaj pytania badawcze. Opisz metody, techniki i narzędzia, które zastosujesz, by sprawdzić, czy podane hipotezy potwierdzają się w materiale badawczym. Omów, jak zbierasz materiał do badań i koniecznie scharakteryzuj źródła. 

Przedstawienie struktury

Gdy poinformujesz czytelnika (recenzent, promotor i mama, będą prawdopodobnie jedynymi czytelnikami Twojej pracy – nie miej innych złudzeń) jak będziesz przeprowadzał badania, przedstaw strukturę pracy. Scharakteryzuj konstrukcję poszczególnych rozdziałów i podrozdziałów. W krótkich zdaniach przedstaw ich treść i wyjaśnij, dlaczego zastosowałeś taką a nie inną konstrukcję. 

Ujawnij źródła literaturowe

W niektórych pracach warto też we wstępie podać nieco wiadomości o literaturze, która dotyczy wybranego przez autora tematu. Dobrze jest napisać kilka słów o najpopularniejszych ujęciach problematyki, nad którą pracowałeś, określić, czy literatura przedmiotu jest bogata, czy raczej uboga oraz jeśli to możliwe postarać się jakoś pogrupować różne podejścia badawcze do Twojego tematu.

Napisz, dlaczego zająłeś się problemem badawczym i jaki wpływ mogą wywrzeć Twoje badania

Dlaczego warto?

Na koniec pytanie: dlaczego warto postarać się, by wstęp był bez zarzutu? Bo to pierwszy obszar kontaktu z Twoją pracą. Dobry wstęp zapowiada dobrą pracę, zły wstęp zapowiada złą pracę – nie masz przecież gwarancji, że recenzent przeczyta cokolwiek poza wstępem i na jego podstawie nie osądzi całości.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję