Site logo

Czy warto studiować w dzisiejszych czasach?

Ten artykuł jest właściwie dla tych wszystkich, dla których jest oczywiste, że trzeba iść na studia. Chciałbym Cię dziś namówić do chwili krytycznej refleksji, dzięki której być może Twoja decyzja zyska nowe wymiary i będzie jeszcze bardziej świadoma.

Trudny wybór

Wybór studiować, czy nie studiować jest dość trudny. Najgorsze jest to, że musisz go dokonać, gdy jeszcze nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz od życia. Nie będę chyba daleki od prawdy, jeśli powiem, że to Twoja pierwsza poważna decyzja i zarazem jedna z trudniejszych, przy której małe znaczenie mają rozterki Twoich rodziców, czy kupić dom, czy mieszkanie, czy zmienić pracę, czy zostać w obecnej. Czy kupić samochód, czy raczej bilet miesięczny. Decyzja o rozpoczęciu studiów jest o wiele poważniejsza, a jej konsekwencje będą się ogniskowały w różnych momentach Twojego życia. 

Kilka słów o Tobie, drogi czytelniku!

Pozwól, że opowiem teraz o Tobie, jesteś młodym człowiekiem który za chwilę będzie zdawać maturę, właśnie ją zdał lub po jakiejś przerwie chce wrócić do nauki. Decyzja o studiach jest dla Ciebie oczywista. Twoja rodzina chce, abyś studiował, Ty sam uważasz, że to jedyna droga, a poza tym wszyscy Twoi znajomi decydują się zostać żakami. Nie zastanawiałeś się więc, czy nie warto wybrać innej drogi, ponieważ studia to właściwie nie wybór, ale raczej naturalna dla Ciebie kolej rzeczy. 

Kilka prostych, ale za to… bardzo ważnych pytań

Wyprowadzę Cię teraz ze sfery komfortu i zadam Ci kilka pytań, które oczywiście skomentuję. 

W jaki sposób studia mają przydać się do tego, by zdobyć wymarzoną i dobrze płatną pracę? Nie mówię tu o perspektywie najbliższych kilku lat. Pamiętaj, że uczysz się teraz, pracować będziesz do późnej starości. Czy studia, które wybierasz będą niezbędne do pracy w zawodzie, który chcesz wykonywać za 10, 20 czy 30 lat?

Czy stać Cię na studia? Nawet darmowa nauka w państwowych uczelniach na studiach stacjonarnych kosztuje mnóstwo pieniędzy! Policz stancję, akademik lub mieszkanie, podręczniki, pomoce naukowe, materiały, bilety komunikacji miejskiej i inne wydatki, które zapewnią Ci godziwą egzystencję. Często zdarza się, że pieniądze wydane na studia nigdy się nie zwracają, bo socjolog zostaje elektrykiem. Pedagog sprzedawcą, a psycholog szkoleniowcem. Studia w ich wypadku nie przyczyniają się bezpośrednio do sukcesów w nowych zawodach, można powiedzieć, że wręcz przeciwnie. Jeśli np. zaraz po maturze zostaniesz handlowcem i będziesz w tym dobry, możesz być pewnym, że w momencie, gdy Twoi uczeni koledzy będą stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie, Ty będziesz już kierownikiem sprzedaży.

Zastanów się koniecznie, czy wybór kierunku jest Twoim wyborem. Czasem sytuacja w której ojciec, dziad i pradziad byli prawnikami, nie jest wcale powodem by zostać adwokatem jak dziad.

Dwa sposoby studiowania i różnice między nimi

Zwróć uwagę na to, że są dwa sposoby studiowania! Z jednej strony można studiować, ucząc się konkretnego zawodu np. informatyka czy lekarza. Ukończenie studiów w tej dziedzinie umożliwia podjęcie pracy na konkretnych stanowiskach, przypisanych do dyplomu lekarza, czy inżyniera programisty. Są też studia, które służą ogólnemu rozwojowi, takie jak np. filozofia, czy politologia. Jeśli zamierzasz zostać studentem, który uczy się na takim kierunku, lepiej żebyś miał dobry pomysł na siebie. Nie ma niczego bardziej żałosnego, niż znawca portugalskiej renesansowej myśli politycznej na krzesełku u doradcy zawodowego w urzędzie pracy.

Co potrafisz?

Być może masz już jakieś konkretne umiejętności, które mają wartość na rynku pracy czy usług? Jeśli tak, zastanów się, czy nie warto po prostu zacząć pracować zawodowo. Jeśli będziesz dobry w swoim fachu, będziesz mieć dużo wolnego czasu na czytanie dokładnie tych samych książek, które są lekturami studentów nawet najbardziej zaawansowanych specjalności. 

Czy ja właściwie zniechęcałem do podjęcia studiów?

Mam nadzieję, że zamiast zniechęcić Cię do studiów, zachęciłem Cię do przemyślenia kilku istotnych kwestii. Myślę, że decyzja o wejściu w świat akademicki bez świadomości jej konsekwencji może być nietrafiona. Na studiach trzeba być niestety jednym z najlepszych. Bycie średniakiem nie przynosi korzyści. Lepiej rozwijać karierę zawodową niż być słabym studentem. Jeśli więc wybierzesz studia – ucz się tak, jakby od tego miało zależeć całe Twoje życie. Bądź świetny w swojej dziedzinie i skierowany na sukces zawodowy. Twórz swoją własną ścieżkę, według planu, który zapewni Ci świetną karierę.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Akademik

Akademik – miejsce żerowania, wypoczynku i rozrywek wszelakich dla populacji studentów zamiejscowych. Kiedyś miejsce upragnione ze względu na niski czynsz i mnóstwo chętnych do zamieszkania.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję