Kilka dni temu zostały ogłoszone wyniki badania „Student w Pracy 2016”. Jakie wnioski? Z udzielonych odpowiedzi jasno wynika, że żakom zależy przede wszystkim na dobrze płatnej pracy niż zdobywania doświadczenia. Badanie zastało przeprowadzone na grupie ponad 600 studentów z największych miast Polski.
Większość studentów pracuje
Grupą ankietowanych byli studenci wszystkich lat, różnych kierunków oraz uczelni, którzy na co dzień żyją w największych miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu czy Trójmieście. Jak wynika z odpowiedzi ponad 60% wszystkich żaków pracuje w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Dotyczy to nie tylko studentów zaocznych, ale również dziennych. Tylko co czwarty student nie zamierza podjąć pracy w czasie studenckiej przygody. Jakie zajęcia wybierają studenci? Przede wszystkim zatrudniają się w handlu, usługach czy gastronomii. Bardzo często podejmują pracę na stanowisku kelnerów czy barmanów. Szukają pracy łatwej i przyjemnej. Wśród studentów nie widać wielkiego zainteresowania praktykami zawodowymi czy stażami w korporacjach. Głównie dlatego, że staż czy praktyki wiążą się ze znikomymi zarobkami, a zdarza się, że niektóre z nich są bezpłatne.
Na jakie zarobki może liczyć student?
Ile zarabiają studenci? Nieźle, bo średnio 1800 zł na rękę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w badaniu brali udział również studenci zaoczni lub studenci dzienni ostatnich lat, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin. Średnia stawka za godzinę pracy studenta wynosi 14 zł na rękę. Młodzi nie najlepiej oceniają pracodawców. Najczęściej powtarzającą się uwagą jest brak informacji o stawkach godzinowych w ogłoszeniu. Przez to student nie wie, czy w ogóle aplikować na dane stanowisko, traci swój czas oraz czas pracodawcy. Innym problemem są niejasno sformułowane ogłoszenia o pracę. Niektóre są napisane w tak enigmatyczny sposób, że trudno ocenić, jaki jest zakres obowiązków i na czym w ogóle polega praca. Konsekwencją takich ogłoszeń są nieudane rozmowy kwalifikacyjne, na których okazuje się, że rodzaj umowy jest inny, zakres obowiązków różni się od tego, który został określony w ogłoszeniu. Mniej doświadczony zgodzi się na obowiązywanie „nowych” warunków, a inny – będzie szukał dalej.
Źle praktyki pracodawców
Największym zainteresowaniem wśród studentów cieszą te ogłoszenia, które w jasny i prosty sposób określają wszystkie warunki, szczególnie jeśli chodzi o stawkę godzinową. – Wyniki pokazują jasno – zawodzi polityka rekrutacyjna pracodawców: niejasne ogłoszenia, praca niezgodna z ofertami. No i polityka płacowa, czyli uporczywe unikanie przez pracodawców podawania stawek godzinowych. A jak pokazuje nasze badania, studenci mają bardzo precyzyjne oczekiwania – mówi Marcin Fiedziukiewicz z Jobsquare i dodaje – dziś bój o pracownika wygrywają ci pracodawcy, którzy lepiej rozumieją oczekiwania kandydatów do pracy oraz sięgają po kanały komunikacji, w których kandydaci są dziś obecni.
Jeśli chcesz znaleźć dobrą pracę na studiach, sprawdź koniecznie nasz poradnik.
Źródło: businessinsider.com.pl