Site logo

Podyplomowe logopedia Poznań

Podyplomowe logopedyczne w Poznaniu

Gdzie studiować podyplomowo logopedię w Poznaniu?

Wszystkie studia podyplomowe z logopedii w Poznaniu, Wielkopolsce i on-line

Zobacz podyplomowe z logopedii on-line

eśli szukasz podyplomowej logopedii, terapii logopedycznej, audiologii, neurologopedii w Poznaniu i Wielkopolsce, mogą Cię zainteresować także "podyplomówki", szkolenia i kursy z logopedii prowadzone z w systemie on-line

Zobacz inne kierunki podyplomowe pedagogiczne w Poznaniu

Myślisz nie tylko o podyplomowych pedagogiki specjalnej, ale także innych kierunkach związanych z nauczaniem, wychowaniem i opieką? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek"z pedagogiki

Czy warto studiować podyplomowo logopedię w Poznaniu i Wielkopolsce?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" z logopedii, terapii logopedycznej, audiologii, neurologopedii na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Trwający rozwój metod badawczych oraz rozwój społeczeństwa spowodowały szybki napływ studiów podyplomowych. Proces ten pogłębiają szybkie zmiany zachodzące w życiu człowieka, postrzeganie poprawności wymowy oraz prawidłowego rozwoju. W obszernej kategorii studiów podyplomowych na kierunkach związanych z logopedią, neurologopedią czy audiofonologią znajdują się programy stworzone z myślą o logopedach, nauczycielach i pasjonatach, którzy chcieliby rozwijać się i pogłębiać zdobytą wiedzę. Studia podyplomowe z zakresu nauk logopedycznych pozwalają na uzyskanie bardzo specjalistycznej i ukierunkowanej wiedzy, obejmującej również zagadnienia praktyczne i dające dodatkowe uprawnienia. Studia logopedyczne wymagają od absolwenta ciągłego aktualizowania i dostosowywania zdobytej wiedzy do zmian zachodzących w świecie oraz w czasie szybkiego rozwoju metod komunikacji.

  • Podyplomowa logopedia: Podyplomowe studia logopedyczne skierowane są do osób z wykształceniem wyższym licencjackim lub magisterskim pedagogicznym, psychologicznym, socjologicznym, filologicznym, z przygotowaniem pedagogicznym lub posiadający przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej uprawniające do pracy w placówkach oświatowych oraz placówkach służby zdrowia. Głównym celem studiów jest przygotowanie uczestników do podjęcia pracy na stanowisku logopedy. Uzyskane kwalifikacje dają uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy.
  • Podyplomowa neurologopedia: Podyplomowe studia na kierunku neurologopedia skierowane są do absolwentów studiów magisterskich posiadających tytuł logopedy. Celem studiów jest uzyskanie kwalifikacji w zakresie neurologopedii oraz kwalifikacji neurologopedy. Neurologopeda legitymuje się uprawnieniami do pracy w placówkach służby zdrowia o charakterze zamkniętym, do pracy w placówkach specjalnych, jak również do posługiwania się tytułem zawodowym „neurologopeda” w praktyce prywatnej.
  • Podyplomowa audiofonologia: Podyplomowe studia na kierunku audiofonologia skierowane są do absolwentów studiów logopedycznych. Celem studiów jest nabycie umiejętności analizy narządu słuchu i równowagi oraz ogólna anatomia człowieka. Dodatkowo zdobycie wiedzy z zakresu technik medycznych i programów testujących oraz diagnozujących słuch. W trakcie studiów słuchacze zdobywają umiejętności diagnozowania narządu słuchu i równowagi u dzieci i dorosłych oraz dopasowywania aparatów słuchowych i urządzeń wspomagających słyszenie. Zdobędą jednocześnie wiedzę w zakresie rehabilitacji narządu słuchu i równowagi.
  • Podyplomowa logopedia z neurologopedią: Podyplomowe studia logopedia z neurologopedią skierowane są dla osób, które ukończyły studia magisterskie i są zainteresowane pracą w placówkach zdrowia, ośrodkach specjalistycznych dla dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi, jak i innymi osobami wymagającymi pomocy w komunikacji. Studia nadają pełne kwalifikacje do pracy w zawodzie logopedy, umożliwiają ponadto uzyskanie wiedzy niezbędnej do specjalizacji w zakresie neurologopedii oraz kwalifikacji neurologopedy. Głównym celem studiów jest przygotowanie do pracy z pacjentami z zaburzeniami mowy występującymi z powodu zaburzeń ogólnego rozwoju lub jako wynik patologii oddzielnych narządów czy zaburzeniami wynikającymi z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego.
  • Podyplomowa surdologopedia: Podyplomowe studia z surdologopedii przeznaczone są dla absolwentów studiów logopedycznych, którzy chcieliby rozwijać wcześniej zdobytą wiedzę i poszerzać kompetencje. Studia znacznie poszerzają wiedzę w zakresie usprawniania dzieci ze znacznymi i głębokimi zaburzeniami słuchu oraz z centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego. W trakcie zajęć słuchacz zostanie wyposażony w gruntowną wiedzę na temat możliwości wspomagania rozwoju dziecka z uszkodzonym słuchem, w umiejętności diagnozowania potrzeb rozwojowych, w praktyczne umiejętności realizacji terapii surdologopedycznej ukierunkowanej na zróżnicowane grupy osób z niepełnosprawnością słuchową.
  • Podyplomowe wczesna interwencja logopedyczna: Podyplomowe studia na kierunku wczesna interwencja logopedyczna skierowane są dla logopedów pragnących specjalizować się w profilaktyce i wczesnym wspomaganiu rozwoju mowy dzieci z grupy ryzyka okołoporodowego, wcześniaków oraz dzieci o stwierdzonych zaburzeniach rozwoju i zespołach wad genetycznych. Zajęcia umożliwiają zdobycie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, które pozwolą na udzielenie pomocy logopedycznej dzieciom z deficytami rozwojowymi w okresie noworodkowym, niemowlęcym i przedszkolnym.

Studia podyplomowe w Poznaniu i Wielkopolsce

Oferta studiów podyplomowych w Poznaniu i Wielkopolsce również jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na uczelniach prywatnych i państwowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia, warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków.

W ramach studiów podyplomowych w Poznaniu, absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Dużą popularnością cieszą się kierunki techniczne, ekonomiczne oraz biznesowe. W ofercie znajdują się kierunki z zakresu kompetencji miękkich, coachingu, administracji i nauk humanistycznych. Ukończenie studiów podyplomowych w Poznaniu to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z oferty tej korzysta wiele osób każdego dnia. Studia takie nie kolidują z pracą zarobkową oraz z obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem.

Magisterskie z logopedii w Poznaniu i Wielkopolsce

Dobrą alternatywą dla podyplomowych studiów, kursów i szkoleń z logopedii mogą być uzupełniające studia magisterskie z logopedii, terapii logopedycznej, audiologii, neurologopedii. Zobacz, gdzie w Poznaniu i Wielkopolsce warto studiować logopedię na kierunkach magisterskich.

Możliwości pracy dla logopedów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku podyplomowego z ogopedii, terapii logopedycznej, audiologii, neurologopedii na poznańskich i wielkopolskich uczelniach?

Zawód logopeda: powołanie i wiele możliwości

Czym jest zawód logopedy? Logopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń mowy. Jego celem jest pomoc osobom, które mają problemy z komunikowaniem się z innymi ludźmi. Jest to zawód specjalistyczny, wykonywany tylko przez osoby z odpowiednim wykształceniem. Oprócz ukończenia określonych studiów logopedzi często kształcą się dalej, podejmując specjalizację, dodatkowe kursy, starając się o certyfikaty. Zobacz, jak zostać logopedą. Predyspozycje do

Czytaj więcej »

Studia na kierunkach logopedycznych należą do studiów pracochłonnych i bardzo ciekawych, jednak niezbyt wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w szkołach, ośrodkach medycznych, ośrodkach badawczych, czy prowadząc własną działalność gospodarczą muszą być przygotowane na ciągły rozwój i dostosowanie zdobytej wiedzy do potrzeb dzieci i dorosłych. Przyszli logopedzi muszą być osobami empatycznymi z dużą zdolnością wielowątkowego myślenia i otwartości na świat. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują instytucje publiczne takie jak ośrodki pedagogiczne, szkoły. Logopedzi mogą prowadzić również własną działalność. Absolwent musi wykazywać się umiejętnością kreatywnego myślenia, dużą szczegółowością i pedantycznym podejściem do wykonywanych obowiązków. Dodatkowo musi mieć na temat różnych procesów społecznych.

Logopedia, neurologopedia, audiologia to bardzo ciekawe kierunki studiów, zapewniające różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w branży nauk logopedycznych.

  • Logopeda: Do pracy w charakterze logopedy przygotowują studia na kierunku unikatowym logopedia ogólna i kliniczna. Absolwenci tych studiów pracują głównie w placówkach oświatowych i ochrony zdrowia oraz do jako nauczyciel nauczania początkowego w szkołach podstawowych i integracyjnych. Absolwent powinien posiąść praktyczne umiejętności kształtowania i korygowania emisji głosu oraz techniki mówienia, co umożliwi mu pracę logopedy także w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, placówkach kulturalnych i innych zatrudniających ludzi zawodowo posługujących się głosem. Ukończenie specjalności nauczycielskiej w ramach kierunku studiów przygotowuje absolwenta do pracy w charakterze nauczyciela – logopedy i audiologa ogólnego. Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy. Pomaga namierzyć i usunąć bariery w komunikacji językowej, które mogą zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. W trakcie pracy logopeda prowadzi zajęcia profilaktyczne, mające na celu sprawdzanie poprawności wymowy, zajęcia terapii logopedycznej, mające na celu poprawę wymowy oraz porady i konsultacje dla rodziców i opiekunów prawnych.
  • Audiofonolog: W celu pracy jako audiofonolog należy ukończyć studia z zakresu logopedii i audiofonologii. Absolwenci tych studiów to doskonali specjaliści od zaburzeń mowy, słuchu i równowagi, którzy bez większych problemów mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze medycznym w ośrodkach, gdzie bada się te narządy, ale również w placówkach oświatowych, w których wspiera się w specjalistyczny sposób rozwój dzieci. Audiofonolog zajmuje się różnymi aspektami uszkodzeń słuchu oraz ich konsekwencjami. Dodatkowo diagnozuje czynności narządu słuchu i równowagi oraz określa neurologiczne uwarunkowania rozwoju procesu komunikatywnego oraz poznawczego stosując metody wspomagania słuchu, równowagi, mowy. Dobiera i konserwuje aparaty słuchowe, prowadzi rehabilitację w/w zaburzeń; współpracuje z otolaryngologami, audiologami i foniatrami oraz surdologopedami.
  • Neurologopeda: W celu pracy jako neurologopeda należy ukończyć studia logopedyczne o specjalizacji z zakresu neurologopedii lub podyplomowe studia o tej samej nazwie. Neurologopeda zajmuje się diagnozą i terapią różnych postaci zaburzeń mowy, języka i komunikacji spowodowanych opóźnionym dojrzewaniem lub uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego zarówno u dzieci jak i dorosłych. Pacjentami są zwykle zarówno dzieci, jak i dorośli, cierpiący na całościowe zaburzenia, które mogą poważnie odbijać się na umiejętności mowy czy komunikacji. Jego praca trochę różni się od pracy logopedy, ponieważ neurologopeda zajmuje się głównie osobami z problemami z mową i językiem o podłożu neurologicznym. Posiada obszerną wiedzę na temat budowy i pracy mózgu, aparatu artykulacyjnego i mięśni twarzy. Warto podkreślić, że neurologopeda nie jest lekarzem.

Rynek pracy w Poznaniu i Wielkopolsce

Rynek pracy w Poznaniu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów uczelni. Wiele szkół wyższych stara się utrzymywać dobre relacje z kluczowymi pracodawcami w regionie, co ułatwia studentom płynne wejście na rynek pracy. W samym Poznaniu działa około 114 tysięcy firm. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia w Poznaniu wynosiła 2,1%, a stopa bezrobocia w całym województwie 3,7%. To doskonały wynik, który jest dużo niższy niż średnia krajowa i plasuje się w czołówce w całej Unii Europejskiej. Właśnie dlatego wielu kandydatów wybiera Poznań na miejsce studiowania.

Największe firmy z siedzibą w Poznaniu to Enea S.A., Volkswagen Poznań Sp. z o. o., Grupa Muszkieterów, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, Kompania Piwowarska S.A, Selgros Sp. z o. o., Żabka Polska S.A., Arctic Paper S.A., Bridgestone Poznań Sp. z o. o., Komputronik S.A., czy Exide Technologies. Ponadto w mniejszych miejscowościach w regionie znajdują się siedziby Jeronimo Martins Polska S.A. (właściciel Biedronki), Grupa Eurocash, Lidl Polska, Imperial Tobacoo Polska S.A., Grupa Raben, PBG S.A., MAN Bus Sp. z o. o., czy Solaris Bus & Coach S.A. To tylko największe z firm, które cały czas potrzebują wysokiej klasy specjalistów różnych kierunków studiów. Zatrudnienie znajduje wielu absolwentów kierunków technicznych, humanistycznych, związanych z marketingiem i nowymi mediami, chemicznych, logistycznych i nie tylko. W Wielkopolsce bardzo wysoko rozwinięta jest kultura rolna, co zauważycie w nowoczesnych gospodarstwach. Ponadto to doskonałe miejsca do znalezienia pracy, jeszcze w trakcie studiowania. Pod tym kątem oferta dla studentów w Poznaniu i w województwie wielkopolskim jest naprawdę bardzo atrakcyjna, a niska stopa bezrobocia sprawia, że coraz więcej osób chce podjąć studia w tym regionie Polski.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję