ustnyPrzygotujesz się do sesji, zbierasz potrzebne materiały, idzie Ci nie najgorzej, można nawet powiedzieć, że całkiem dobrze. Nagle ktoś uświadamia Ci, że najbliższy egzamin nie będzie miał formy pisemnej, a żeby zdać będzie trzeba odpowiedzieć na kilka pytań w gabinecie prowadzącego. Dlaczego studenci tak bardzo boją się ustnych egzaminów? O czym pamiętać przed samym wejściem do sali? Mamy dwa Was kilka cennych wskazówek.


Dlaczego studenci boją się ustnych?

O tym, że forma egzaminu pisemnego i ustnego zdecydowanie się od siebie różnią, nie trzeba raczej nikogo uświadamiać. Na wstępnie: pamiętaj o tym, że egzamin ustny to po prostu kolejny egzamin i z pewnością nie jest to koniec świata. No chyba, że faktycznie się nie nauczyłeś, ale w takim przypadku pisemna forma i tak nie uratowałaby sprawy. Co prawda, podczas pisemnego egzaminu masz zdecydowanie większy komfort pracy: masz czas na zastanowienie się, a nikt nie patrzy Ci przez ramię. Pamiętaj jednak, że forma egzaminów ustnych też ma swoje plusy.


Po pierwsze: egzamin ustny to przecież rozmowa

Rzadko zdarza się tak, że prowadzący wykład czy ćwiczenia podczas egzaminu ustnego nie podejmie rozmowy ze studentem i tylko czeka aż ten udzieli wyczerpującej odpowiedzi. Oznacza to, że nawet jeśli z początku będziesz błądził próbując udzielić odpowiedzi, prowadzący może Ci pomóc, a to może przełożyć się na Twój sukces. W przypadku kiedy udzielałbyś odpowiedzi „na piśmie” nie byłoby szansy na taką korektę. Rozmowa, choć na początku może wydawać się stresująca, to też możliwość zaprezentowania własnej osoby. Prowadzący nie oceni przecież tylko wartości merytorycznej każdej z odpowiedzi, ale także skupi się na tym w jaki sposób formułujesz stwierdzenia. Oznacza to jedno: sukces na ustnym odniosą Ci, którzy są świetnymi mówcami i dobrze przemyślą zastosowaną strategię.


Po drugie: ucz się tak, jakbyś miał pisać

Oczywiście znajdą się i tacy studenci, którzy będą postrzegać ustne jako szansę na zdanie egzaminu bez najmniejszego wysiłku. Nie jest to najlepsza praktyka na sesję egzaminacyjną, dlatego nie warto traktować egzaminu ustnego jak losu na loterii. Zamiast liczyć na łut szczęścia, ucz się dokładnie w taki sposób, jakbyś miał pisać egzamin. Dzięki temu obowiązujący materiał będziesz miał opanowany i pozostanie Ci tylko dobór odpowiedniego sposobu na jego zaprezentowanie. I nie myśl sobie, że granie cwaniaka czy niedoinformowanego, biednego studenta cokolwiek da. Prowadzący nie spojrzy przychylnym okiem na kompletny brak wiedzy. Może za to przymknąć oko na małe niedociągnięcia, o ile w ogóle podejmiesz z nim rozmowę na wskazany temat.
ustny2


Po trzecie: przygotuj plan wypowiedzi

Na większości uczelni egzamin ustny wygląda następująco: do sali wchodzi dwóch studentów i w czasie kiedy jeden już odpowiada, drugi przygotowuje swoją wypowiedź. Tuż przed podejściem do egzaminu przygotuj w punktach plan swojej wypowiedzi. Dzięki temu będzie Ci zdecydowanie łatwiej już podczas rozmowy z egzaminatorem. Jeśli pytanie będzie dotyczyło obszernego zagadnienie, nie spisuj pełnej wypowiedzi w zdaniach, ponieważ na przygotowanie będziesz miał około kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu minut. Dobrą praktyką jest wypisanie najważniejszych pojęć w punktach. Z tak przygotowana „ściągą” nie zapomnisz o niczym :)


Po czwarte: tryskaj energią i mów jak najwięcej

Jak sądzisz, w jaki sposób zostaniesz oceniony przez prowadzącego jeśli przyjdziesz ze skwaszoną miną skazańca? Mimo stresu staraj się uśmiechać, a przede wszystkim – sprawiać wrażenie obecnego i skoncentrowanego. Pamiętaj również o odpowiednim stroju: zawsze możesz trafić na wykładowcę, który wyznaje bardziej tradycyjne zasady i od studentów wymaga odpowiedniego stroju.

Nie wiesz, czym jest egzaminacyjny dress code? Najważniejsze informacje znajdziesz tutaj.


Po piąte: zapamiętaj pytania

Zastanawiasz się pewnie po co? A no po to, że Twoich wskazówek mogą potrzebować Ci, którzy do egzaminu będą podchodzić w późniejszym terminie :) O tym, że warto sobie pomagać przekonałeś się już pewnie pożyczając notatki od sumiennej koleżanki z grupy. Pamiętaj również o tym, kto przypomniał Ci o terminie oddania projektu czy pracy rocznej. To, że prowadzący mają swoje ulubione zagadnienia czy pytania nie jest tajemnicą, więc warto je zapamiętać dla potomnych.

Stresujesz się przed egzaminem? Tutaj znajdziesz dobre sposoby na opanowanie stresu. 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->